Co należy wiedzieć o zabezpieczeniu okien drewnianych przed zimą?
Co należy wiedzieć o zabezpieczeniu okien drewnianych przed zimą?

Okna drewniane ozdabiają elewację budynku, podkreślają prestiż, podnoszą wartość inwestycji. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród nabywców nie tylko ze względu na urok szlachetnego materiału, ale także bardzo dobre parametry i funkcjonalność, które zawdzięczają najnowszej technologii produkcji. Dlatego, aby zachować ich elegancki wygląd na lata oraz zapewnić w pomieszczeniu najlepsze warunki do pracy lub wypoczynku warto już dziś przygotować okna drewniane do sezonu jesienno-zimowego.    
 

Pielęgnacja jest prosta

Stolbud Włoszczowa będąc liderem wśród producentów drewnianej stolarki ma w tym zakresie duże doświadczenie. Pielęgnacja stolarki należy do ważnych, ale nieuciążliwych czynności, które możemy wykonać samodzielnie podczas mycia okien – mówi Augustyn Zioło, Product Manager firmy Stolbud Włoszczowa. Wystarczy, że z ram i skrzydeł okiennych będziemy regularnie usuwać kurz, który jest idealną pożywką dla mikroogranizmów odpowiedzialnych za niszczenie drewna. Najlepiej jeśli użyjemy do tego celu słabego detergentu rozpuszczonego w wodzie, np. płynu do mycia naczyń. Nie powinniśmy stosować preparatów z substancjami ściernymi do szorowania, ostrych, rysujących szczotek ani agresywnych środków chemicznych np. na bazie amoniaku, ponieważ może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń powłoki lakierniczej – wyjaśnia Augustyn Zioło. 
 

Kiedy warto sięgnąć po profesjonalne środki?

Nawet gdy właściwie dbamy o czystość naszych okien warto co najmniej raz do roku wyczyścić ramy pokryte farbą lub lakierem za pomocą profesjonalnych środków. Mleczko do konserwacji lub inny specyfik, nie tylko odtłuści drewno, ale także odświeży powłokę lakierniczą i zamknie niewidoczne mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w strukturę. Oferta rynkowa profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych jest szeroka – my polecamy sprawdzony środek Sigma Protector, który zdecydowanie lepiej poradzi sobie z konserwacją drewnianych elementów niż woda z detergentem – doradza Augustyn Zioło.
 

Uszkodzony lakier - nie potrzeba fachowca 

W słoneczny, ciepły dzień, a według prognoz będzie ich jeszcze niemało tej jesieni, możemy zaplanować prace związane z naprawą uszkodzonej powłoki lakierniczej. W tym celu należy przygotować drobnoziarnisty papier ścierny, rozszczepiony pędzel akrylowy lub pędzel z włosiem naturalnym, ewentualnie wałek typu flok (nie jest wskazane używanie wałka gąbkowego, ponieważ powoduje on napowietrzenie farby i pozostawienie na powierzchni drewna chropowatej struktury). Zaczynamy od przetarcia rys i zadrapań lakieru papierem ściernym. Następnie oczyszczamy je  z kurzu wilgotną ściereczką i po przeschnięciu nanosimy dwie warstwy powłoki malarskiej w kolorach, którymi rama była fabrycznie wykończona. Malujemy miejsca uszkodzone, tylko wzdłuż włókien, tak aby nie tworzyć zacieków, co jest widoczne szczególnie na rantach. 
 

Zadbane uszczelki i okucia – ciepło i komfort we wnętrzu

Uszczelki i okucia należą do tych elementów okna, które dzięki ciągłej pracy (otwieranie, zamykanie, uchylanie) narażone są na uszkodzenia mechaniczne związane ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego będziemy cieszyć się elastycznymi, sprawnie działającymi uszczelkami jeśli przed zimą posmarujemy je gliceryną lub specjalnym środkiem przeznaczonym do ich pielęgnacji. Jednak te uszkodzone trzeba będzie wymienić, powierzając pracę profesjonalistom. Jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory, warto także przed sezonem jesienno–zimowym oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć wszystkie elementy ruchome oraz miejsca ich współpracy, uważając przy tym, aby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej.
Piękne, zadbane okna to nie tylko kwestia estetyki - prawidłowa, regularnie wykonywana pielęgnacja drewnianej stolarki oraz bieżące usuwanie drobnych uszkodzeń i korozji to klucz do efektownych okien i komfortu cieplnego we wnętrzu.

 

źródło: Stolbud Włoszczowa