Dobry montaż. Ogólnopolska Kampania POiD
Dobry montaż. Ogólnopolska Kampania POiD

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz głosi znane polskie przysłowie. Sprawdza się ono również w przypadku zakupu nowych okien i drzwi. Przemyślany, dopasowany do naszych potrzeb wybór stolarki otworowej to jednak tylko połowa sukcesu. Newralgicznym punktem całej inwestycji jest montaż, zapewniający długotrwałą i oszczędną eksploatację zainstalowanych wyrobów.

Koniec lata i początek jesieni to czas, kiedy wielu Polaków podejmuje decyzję o zakupie nowych okien i drzwi do swoich domów oraz mieszkań. W ten sposób przygotowujemy budynek i nasze kieszenie do nadchodzących chłodów – energooszczędna stolarka to oszczędność energii cieplnej i wysoki komfort użytkowania obiektu. Nieprawidłowy montaż nawet najlepszej jakości wyrobu może jednak zniweczyć wszystkie wcześniejsze wysiłki. Jak zatem uniknąć problemów wynikających z niewłaściwej instalacji?

 

Montaż kompletny

Inwestycja w ciepłe, ciche i szczelne okna i drzwi powinna być powiązana z ich dobrym montażem, który zapewni ochronę przed ucieczką ciepła, hałasem, wiatrem czy deszczem na tym samym poziomie, co w wybranym przez nas wyrobie. Kluczowe jest tuprawidłowe umieszczenie konstrukcji w otworze montażowym, jej stabilne zamocowanie a następnie skuteczne uszczelnienie.   W przypadku stolarki okiennej, optymalny sposób to osadzenie wyrobu w warstwie ocieplenia, co pozwala ograniczyć praktycznie do minimum ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Okno jest wówczas mocowane nie do ocieplenia, lecz na specjalnych konsolach, listwach lub profilach przytwierdzonych do muru.

Szczelność całej przegrody jest taka, jak szczelność jej najsłabszego elementu, dlatego montaż stolarki otworowej powinien być kompletny, tzn. zabezpieczać wszystkie newralgiczne punkty. Oprócz szczeliny między ramą okienną lub drzwiową a ścianą, takim miejscem jest przestrzeń pod parapetem i na dole drzwi. Niewłaściwie zaizolowany parapet może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych przewiewów i zawilgocenia. Aby im zapobiec, w nowoczesnej instalacji stosuje się specjalne bloki podparapetowe, dopasowane kształtem do profili okiennych. Zapewniają one pewne podparcie ościeżnicy, a wykorzystane w miejscu jej połączenia z oknem taśmy izolacyjne gwarantują szczelność.

Popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym we współczesnym budownictwie mieszkaniowym są drzwi tarasowe (w budynkach jednorodzinnych) i drzwi balkonowe (w obiektach wielorodzinnych). Zwykle montowane są one jeszcze zanim ułożona zostanie warstwa podłogowa. W tym wypadku brak właściwej instalacji przestrzeni pod ramą drzwiową tworzy mostki termiczne. W celu ograniczenia ryzyka ich powstawania, miejsce to powinno być zabezpieczone profilem poszerzającym oraz taśmą izolacyjną, tak aby nie dopuścić do przenikania wilgoci.


Izolacja dobrze zabezpieczona

Poza uszczelnieniem wypełnienia wokół okien i drzwi, niezwykle istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie warstwy izolacyjnej. Zawilgocona, narażona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych szybko traci swoje właściwości termiczne i akustyczne. Nierzadko spotykaną praktyką jest pozostawienie piany poliuretanowej bez żadnej osłony. Wówczas kruszy się ona, przestaje spełniać swoje funkcje i zamiast chronić, generuje straty cennego ciepła. 

W nowoczesnym montażu stolarki otworowej stosuje się instalację warstwową, składającą się z trzech warstw: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej. Strefę środkową tworzy izolacja termiczna, wykonywana najczęściej z piany poliuretanowej. Zadaniem warstwy wewnętrznej, paroszczelnej jest ochrona termoizolacji przed wnikaniem pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach. Zbudowana jest ona z paroszczelnych taśm okiennych. Warstwa zewnętrzna, która chroni izolację przed wilgocią z opadów atmosferycznych, to taśma paroprzepuszczalna. Przy montażu można wykorzystywać również taśmę rozprężną, spełniającą wszystkie trzy wymienione wyżej funkcje. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość użycia tylko jednego wyrobu. – Podobnie, jak piana poliuretanowa, tak i taśmy powinny być zabezpieczone przed działaniem promieniowania UV. Z reguły wystarczy nałożenie na nie warstwy tynku. Najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta danego wyrobu. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy miejmy na uwadze, że błędy popełnione przy montażu trudno potem naprawić – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ".

Do swoich domów oraz mieszkań możemy wybierać coraz cieplejsze okna i drzwi. Aby w pełni wykorzystać ich zalety i cieszyć się oszczędnościami uzyskanymi w skutek ograniczenia strat ciepła, powinniśmy jeszcze zadbać o prawidłową instalację. Mimo, że jest to końcowy etap całej inwestycji  w nową stolarkę budowlaną, to w dużej mierze od niego zależy, czy zakupione przez nas rozwiązanie spełni swoje funkcje. Dobry produkt i dobry montaż to połączenie, które zapewni nam spokojny sen i komfortowe użytkowanie profesjonalnie zainstalowanych wyrobów.
***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, Hörmann, Marcopol, Soudal, Porta KMI Poland, POL-SKONE, PROLINE, WIŚNIOWSKI.