Przesłony ANWIS do wielkoformatowych przeszkleń
Przesłony ANWIS do wielkoformatowych przeszkleń

Nowoczesna technologia i brak z góry narzuconych przez prawo rygorów budowlanych pozwala na produkcję okien o niemal dowolnych wymiarach. Oprócz typowych o ściśle znormalizowanej szerokości i wysokości możemy bez przeszkód zamówić okna, jakie chcemy. Z tej wolności korzystamy dość chętnie. Domy z takimi przeszkleniami wyróżniają się spośród innych, podkreślając nowoczesny charakter  budynku. Wyjątkowo duże przeszklenia zapewniają panoramiczny widok i naturalne doświetlenie wnętrz, nadające im przestronności. Sprawiają też, że zanika granica między wnętrzem a otoczeniem domu.

Tak samo jak łatwo jest zamówić wielkoformatowe okna, można do nich dobrać przesłony okienne firmy ANWIS. Nie ma znaczenia, czy są to drzwi tarasowe, czy też przeszklenie zajmujące całą ścianę. Pozwolą one zachować poczucie przestrzeni i ukryć wnętrza przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnętrz, zapewniając mieszkańcom intymność. 

Przeciętnie przesłony okienne mają powierzchnię ok. 2 m2, ich szerokość wynosi około 1,2 m a wysokość 1,5 m. Są jednak i takie, które da się zastosować w bardzo szerokich i wysokich pomieszczeniach, nawet o powierzchni 20 m2. 
Maksymalny dostęp światła i widok na otoczenie zapewnią nam żaluzje. Spośród  aluminiowych największe wymiary mogą mieć aluminiowe z lamelami o szerokości 50 mm i drewnopodobne z lamelami 25 mm. Da się nimi przesłonić okno o formacie 3,6 x 4 m. 

Niewiele pod względem wielkości ustępują im żaluzje drewniane z lamelami 25 i 50 mm. Ich maksymalny format to 3 x 4 m. Dodatkowym ich atutem jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju klimatu wnętrza i harmonijne „zgranie się” z zielenią w ogrodzie. 

Większe przesłony, bo o szerokości 4 m i wysokości  5 m można wykonać z rolet wolno wiszących. Doskonale sprawdzą się one w przeszkleniach od strony południowej. Wykonuje się je z tkanin zabezpieczonych przed blaknięciem oraz rozciąganiem przy dużym nasłonecznieniu. Tkaniny podgumowane lub pokryte specjalną powłoką aluminiową odbijają promienie słoneczne zabezpieczając wnętrze przed światłem oraz przegrzaniem wnętrza. Rolety o tak dużych gabarytach mogą być dobrym rozwiązaniem dla miłośników kina, jednocześnie mogą pełnić funkcję ekranu projekcyjnego. 

Jeśli przeszklenie ma szerokość 8 m i wysokość 3,5 m dobrym wyborem są zasłony panelowe Panel Track. Duże, zachodzące na siebie pasy tkaniny, są zawieszone na szynie górnej. W zależności od wielkości przeszklenia ma ona od 2 do 5 torów. Taki mechanizm umożliwia przesuwanie się paneli w poziomie. Są one nowoczesną dekorację okienną, która doskonale zastąpi firany i zasłony. Duży wybór tkanin – ich wzorów i kolorów – pozwala na dowolne kombinacje. Panele mogą być jednobarwne lub każdy z nich może mieć inny kolor (w harmonijnym odcieniu lub kontrastujący). Można też zastosować tkaniny o różnych właściwościach, na przykład zaciemniające i transparentne.  

Przy instalowaniu przesłon do dużych przeszkleń – zwłaszcza, gdy jest ich w domu kilka -  warto zadbać o wygodne sterowanie światłem i cieniem. Zapewni to dopasowany do nich fabrycznie elektryczny napęd sterowany pilotem lub włącznikiem na ścianie. Mają one funkcję programowania. Można więc ustawić czas, aby przeszklenie zostało automatycznie  zasłonięte lub odsłonięte.  

Co jednak zrobić, gdy powierzchnia przeszklenia jest o wiele większa niż maksymalne wymiary przesłony lub okien w jednym pomieszczeniu jest kilka? Można szerokość takiego okna (zwykle o wysokości 2- 2,5 m) podzielić na kilka części i zamówić do nich węższe przesłony. Do wyboru mamy plisy (w systemach Inline, VS, F i PL), rolety materiałowe Fantazja lub rolety typu dzień i noc (Impresja). W ten sposób można osiągnąć efekt równych lub różnych (naprzemiennie zastosować węższe i szersze pasy osłony) podziałów. Szerokość przesłon można także dostosować do konstrukcji, która dzieli tafle szkła. Zachowamy wówczas rytm i spójność designu. Takie rozwiązanie daje także dużo więcej możliwości sterowania światłem we wnętrzu. Nie podnosimy i nie opuszczamy tylko jednej rolety lub żaluzji, lecz jedną z kilku. Tu także sprawdzi się sterowanie elektroniczne.

 

źródło: ANWIS Sp. z o.o.