Pięć elementów, dzięki którym powiększysz przestrzeń mieszkalną
Pięć elementów, dzięki którym powiększysz przestrzeń mieszkalną

Przestronność i funkcjonalność – to dwa słowa – klucze, które obecnie wykorzystuje się w projektowaniu wnętrz. Okazuje się, że bardzo pomocne w ich uzyskaniu są okucia okienne.

Duże, przestronne wnętrza dają mieszkańcom poczucie swobody i wolności. Umożliwiają stworzenie komfortowych pomieszczeń bez barier i zbędnych przedmiotów. W każdym domu przydaje się więc każdy dodatkowy metr powierzchni. Jak ją uzyskać? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Czasem da się powiększyć przestrzeń mieszkalną domu zaledwie kilkoma ruchami. Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych sposobów.

Większy pokój dzienny

Najłatwiej pozyskać dodatkową przestrzeń z  zewnątrz. Efekt płynnego przejścia z  domu na zewnątrz pomogą stworzyć drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, dostosowanych do wielkości przeszklonych skrzydeł i ich ciężaru. Najpopularniejszy mechanizm uchylno-przesuwny Roto Patio S i Z jest przeznaczony do skrzydeł o masie 200 kg, sięgających niemal od podłogi do sufitu na wysokość 2,7 metra.

Do większych i cięższych drzwi – do 300 kg - przeznaczone są okucia odstawno-przesuwne Roto Patio Life (do 400 kg) i unośno-przesuwne Roto Patio Lift (do 300 kg). Oryginalny efekt uzyskamy wybierając drzwi harmonijkowe z okuciem Roto Patio Fold. Wszystkie te mechanizmy lekko i płynnie przesuwają przeszklone skrzydła na bok, tworząc szerokie wejście na taras, balkon lub ogród zimowy, które stają się naturalnym przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej. 

Więcej miejsca w kuchni

W okucia Roto Patio S można także wyposażyć uchylno-przesuwne okno w kuchni. W takiej wersji znakomicie zdaje ono egzamin, gdy znajdują się pod nim szafki lub zlewozmywak. Wówczas otwieranie tradycyjnego okna byłoby kłopotliwe. Przesuwne skrzydło umożliwia umieszczenie pod oknem baterii kuchennej bez obaw, że będzie blokowała ona otwarcie skrzydła. Jeśli dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości parapetu, możemy go zastąpić blatem roboczym. Skrzydło przesuwne umożliwi swobodne otwarcie okna bez obaw, że zgromadzone na parapecie przyprawy i zioła trzeba będzie posprzątać przed jego otwarciem. 

Wolna przestrzeń przy oknie

Przy aranżacji niezbyt dużych pomieszczeń, znaczenia nabiera ergonomia. Warto wtedy zdecydować się na okna z okuciami Roto Parallel. Wysuwają one przeszklone skrzydła na zewnątrz na odległość maksymalnie 20 cm. W przeciwieństwie do okien rozwiernych nie wchodzą one do pomieszczenia i nie zabierają cennych centymetrów przy oknie. Tego typu okucia można stosować nawet przy bardzo dużych i ciężkich skrzydłach. Otwierane ręcznie mogą ważyć maksymalnie 200 kg. Największe skrzydło z okuciami Roto Parallel i  napędem elektrycznym ma wysokość aż 6 m i waży 1 tonę.

Jeśli pomieszczenie jest na tyle małe, że nie ma w nim miejsca na okno dwuskrzydłowe, warto pomyśleć o oknie przesuwanym w pionie, Roto Vertical Sliding. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość uchylenia takiego okna, wybrać można też kolor widocznych elementów okucia, np. zamknięć. Maksymalna masa skrzydła bez uchyłu wynosi 65 kg, a z uchyłem – 35 kg. 

Wygodne mycie szyb

Więcej przestrzeni przy oknie – także w ogrodach zimowych - pozwoli nam uzyskać również inne okucie – zawiasy nożycowe Roto Top-Hung. Z jego pomocą przeszklone skrzydło o masie do 180 kg zamienia się w  odchylaną na zewnętrz klapę. Wariantem tego okucia jest Roto Side-Hung z pionową osią obrotu. Jest ono przeznaczone do lżejszych i mniejszych skrzydeł o  maksymalnej masie 47 kg. Dodatkową zaletą obydwu rodzajów okuć Roto Hung jest łatwe mycie skrzydeł zawieszonych na zawiasach nożycowych. 

 

źródło: Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o