Nie wszystkim letni czas kojarzy się z wypoczynkiem, co roku o tej porze dużo pracy mają zwłaszcza amatorzy cudzych dobytków. Jak wynika z policyjnych statystyk w tym okresie znacząco wzrasta liczba włamań do domów i mieszkań. Oto sześć sposobów, które pozwolą spędzić spokojny wypoczynek bez przykrych niespodzianek.
Niekoniecznie trzeba inwestować w skomplikowany system alarmowy, aby zadbać o bezpieczeństwo naszego domu i urlop bez zakłóceń. Przyjrzyjmy się jak bez dużych nakładów finansowych możemy zatroszczyć się o dorobek nierzadko całego życia podczas naszej dłuższej nieobecności.
1. Nie bądź facebookowym informatorem
Pierwsza zasada – stań się świadomym użytkownikiem w sieci. Spędzając znaczną część czasu w internecie, zostawiamy na swój temat coraz więcej informacji - także tych kluczowych, które wydają się dla nas nieistotne, ale dla innych mogą stanowić kopalnię wiedzy na temat naszej aktywności. Profile społecznościowe potrafią dostarczyć cennych informacji m.in. o statusie majątkowym użytkownika, miejscu zamieszkania czy właśnie terminach planowanych urlopów. Nie jest rzadkością, że wizja zbliżającego się urlopu albo fakt jego trwania zostają upamiętnione na facebooku. Do tego zamieszczanie zdjęć i publiczny dostęp do tego typu informacji powodują, że bardzo łatwo jest dowiedzieć się złodziejom kiedy będziemy poza domem. Zanim więc zaczniemy publikować zdjęcia, warto zastanowić się czy fotki nowego domu, auta, sprzętu RTV i terminy planowanych wyjazdów to najlepsze tematy naszych postów.
2. Zawiąż sąsiedzki sojusz
Działanie wszystkich inteligentnych rozwiązań monitorujących budynki warto wesprzeć tradycyjnymi sposobami ochrony naszych domów. Dobre efekty może przynieść współpraca między najbliższymi sąsiadami z osiedla. Takie porozumienie staje się coraz bardziej popularne i wydaje się, że sąsiedzkie sojusze na nowo wracają do łask jako jedna z form obrony przed niechcianymi gośćmi. Pozostawione w wakacje mieszkania, domy i dobytki mogą być skutecznie chronione dzięki uwadze
i zainteresowaniu naszych sąsiadów. Straż sąsiedzka to nieco zapomniana, ale warta ożywienia koncepcja, która na zasadzie wzajemności może nam zagwarantować spokój podczas wypoczynku. Sąsiad może nie tylko za naszą zgodą wyjmować i przechować korespondencję, by przepełniona skrzynka nie informowała złodzieja o naszej nieobecności, ale także jeśli damy mu klucze, zapali wieczorem światło w różnych pomieszczeniach lub otworzy okno. Reakcja sąsiada na podejrzanie zachowujące się osoby, kręcące się w pobliżu domu może być skuteczną prewencją przed włamaniem. Takie doraźne sojusze zawiązane np. w okresie wakacyjnym mogą być zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo na osiedlu.
3. Sprawdzaj na bieżąco, kto Cię odwiedza – kieszeniowy domofon w smartfonie
Przebywanie z dala od domu nie oznacza, że musimy całkowicie tracić kontaktu z tym, co się dzieje wokół niego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z obszaru inteligentnego domu możemy kontrolować zarówno to, kto nas w tym czasie odwiedza, jak również w pewien sposób dbać o bezpieczeństwo naszego domu i posesji, zarządzając zdalnie pewnymi obszarami. Przykładem tego typu rozwiązań jest urządzenie DOMOPHONE polskiej firmy AC SOFTWARE. To nowoczesny domofon, pełniący jednocześnie kilka funkcji, który obsługujemy poprzez urządzenia mobilne, jak: iPhone, iPad, a także inne urządzenia z systemem Android oraz komputer z systemem Windows. Dzięki aplikacji zainstalowanej na telefonie, videodomofon zamontowany przy furtce domu współpracuje z naszym smartfonem. Jedną z funkcji jaką pełni ten ułatwiający domownikom produkt jest opcja rozmowy z gościem, który odwiedza dom podczas naszej nieobecności. Po naciśnięciu dzwonka przez gościa, urządzenie łączy się z naszym telefonem, na którym wyświetla się obraz z kamery, dzięki czemu widzimy osobę i możemy z nią porozmawiać. Co więcej istnieje możliwość otwarcia furtki i wpuszczenia gościa na posesję. Pozwala na to funkcja sterowania elektrozamkiem furtki czy mechanizmem otwierania bramy wjazdowej. W przypadku braku odebrania połączenia, aplikacja nagra obraz z kamery. Możliwa jest rejestracja aż 100 nagrań i 500 zdjęć. O bezpieczeństwo posesji i domu dodatkowo zadbamy dzięki przydatnej funkcji zdalnego wykrywania otwarcia lub zamknięcia bramy. Jeśli brama nie jest zamknięta, urządzenie powiadomi nas o tym. Wówczas możemy ją zamknąć sami lub jeśli jesteśmy poza domem zrobimy to zdalnie, chroniąc posesję i dom przed wstępem osób niepożądanych. Jeśli skonfigurujemy system możliwe jest także automatyczne zamknięcie bramy bez wiedzy użytkownika DOMOPHONE. Produkt AC SOFTWARE wykorzystuje także trzykanałowe powiadomienia w tym apple PUSH.
4. Zadbaj o piętę achillesową domu - zabezpiecz okna i drzwi
Najwięcej złodziei, włamując się do mieszkań i domów, wchodzi przez okna lub okna balkonowe. Warto więc zadbać o wybór solidnych rozwiązań stolarki okiennej, zwracając uwagę na te parametry, które mają największy wpływ na kwestie antywłamaniowe. Znawcy tematu twierdzą, że o solidności okien świadczy liczba stalowych wzmocnień, stąd wniosek, że im cięższe okno, tym większa szansa na to, że będzie ono bardziej odporne na próby wyważenia. Starajmy się wybierać te modele, które posiadają jak najwięcej elementów antywyważeniowych, o solidnej konstrukcji, posiadające m.in. elementy ryglujące we wszystkich narożnikach, specjalne wzmocnienie zawiasu dolnego zapobiegające podniesieniu i wyważeniu skrzydła, klamkę z kluczykiem i osłoną chroniącą przed rozwierceniem.
5. Powierz klucze sąsiadowi – nie chowaj pod wycieraczkę
Rada wydaje się śmieszna, ale z doświadczeń firm ubezpieczeniowych i policji wynika, że można znaleźć wiele „kwiatków” w naszych wakacyjnych praktykach. Okazuje się, że wyjeżdżając na urlop, potrafimy „ukrywać” klucze pod wycieraczką, w doniczkach, w rynnach czy w budzie psa i nie jest to wcale rzadko spotykane. Podobnie ma się rzecz z przechowywaniem naszego majątku w domu czy mieszkaniu. Biżuterię, gotówkę czy cenne akcesoria Polacy potrafią trzymać w najprzedziwniejszych i zarazem najbardziej oczywistych dla złodziei miejscach - w workach z mąką, pod materacem, pod dywanem, w szafach czy książkach. W ten sposób w razie włamania zwiększamy skalę zniszczeń, bo znajdując ukryte w ten sposób kosztowności, złodzieje będą dalej przeszukiwać kolejne skrytki, zostawiając więcej szkód. Jeśli więc mamy gotówkę, cenną biżuterię czy inne kosztowności, to lepiej, zwłaszcza na czas urlopu znaleźć dla nich lepsze schronienie.
6. Zadziałaj na wyobraźnię
I na koniec, psychologicznie działającym sposobem na ochłodzenie zapału – zwłaszcza niezbyt wyspecjalizowanych złodziei może być skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej i podpisanie z nią umowy przed wyjazdem na wypoczynek. Może się zdarzyć, że umieszczenie przed domem tabliczki z napisem "Obiekt strzeżony" odstraszy amatorów cudzego dobytku.
źródło: AC SOFTWARE