Technologia w służbie architektury – Guardian udostępnia obiekty BIM
Technologia w służbie architektury – Guardian udostępnia obiekty BIM

Dostosowanie własnej oferty do dynamicznie rozwijającej się branży budowlanej i wspieranie innowacyjnych procesów stanowi jeden z kluczowych elementów działalności firmy Guardian. Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku, producent stworzył obiekty BIM dla wszystkich szkieł wytwarzanych w Europie. 

Firma Guardian stworzyła obiekty BIM dla wszystkich szkieł wytwarzanych w Europie.

Fot. Guardian Częstochowa

 

Modelowanie informacji o budynku (BIM) to jeden z najciekawszych i najbardziej rewolucyjnych trendów w projektowaniu i realizacji obiektów architektonicznych. Technologia parametrycznego modelowania, w dużym uproszczeniu, pozwala na stworzenie wirtualnego modelu budynku i testowanie na nim różnych wariantów inwestycji, celem wybrania najbardziej optymalnego rozwiązania. Możliwość ta dotyczy zarówno samej koncepcji obiektu, jak i doboru właściwych materiałów do jego budowy. „Proces opracowywania oraz realizacji projektów architektonicznych coraz bardziej się zmienia i udoskonala. Rośnie również zapotrzebowanie na odpowiednie materiały szklane, które będą wspierane przez obiekty BIM. Firma Guardian, jako lider produkcji szkła do zastosowań w budownictwie, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rynku i stworzył obiekty BIM dla wszystkich swoich europejskich produktów. Dzięki temu możemy dostarczać inwestorom nie tylko optymalnie dopasowane szkło, ale także wsparcie na każdym etapie projektu: od tworzenia specyfikacji, aż do budowy” - mówi Tomasz Gelio, Dyrektor marketingu Guardian Częstochowa.

Obiekty BIM Guardian – nieocenione wsparcie dla projektantów

Opracowane przez firmę Guardian obiekty BIM zawierają dane w pełni kompatybilne i łatwe do wykorzystania przy projektowaniu z zastosowaniem technologii parametrycznego modelowania. Udostępnione obiekty pozwalają na wybór szkła monolitycznego, a także pojedynczego, podwójnego lub potrójnego przeszklenia. Istotne jest, że Guardian uwzględnił również wszystkie parametry produktów: od szkła laminowanego, aż po szkło podlegające dalszej obróbce, np. hartowaniu. 
„W technologii BIM dostępne są kluczowe produkty przeznaczone do budownictwa komercyjnego: bezbarwne, odprężone szkła float, szkła powlekane, takie jak SunGuard® i ClimaGuard®, a także szkła laminowane. Utworzone zostały również modele innych produktów np. szkieł dekoracyjnych takich jak SatinDeco®, które można wykorzystać przy tworzeniu wewnętrznych balustrad czy ścianek działowych”, wyjaśnia Tomasz Gelio.

Wszystkie obiekty BIM Guardian zostały udostępnione w formatach IFC i Revit, które są wiodącymi systemami wykorzystywanymi do tworzenia projektów BIM. Na stronie firmy dostępny jest film demonstracyjny, który obrazuje zachowanie obiektów Guardian w środowisku BIM i wyjaśnia zasady korzystania z przygotowanych danych. 

 

źródło: Guardian