Firma Soenen Hendrik wywodząca się z belgijskiego miasta Izegem nawiązała ścisłą współpracę z japońskim potentatem w zakresie automatyzacji i robotyki w przemyśle samochodowym - firmą Fanuc. Owocem tej kooperacji oraz uzupełnieniem dotychczasowych doświadczeń zarówno ze strony Soenen Hendrik, jak i Fanuc są nowe koncepcje dla wysokozaawansowanych procesów automatyzacji wykorzystywanych przy produkcji plastikowych okien.
W centrum obróbki wyposażonym w moduł tnący oraz moduły do obróbki profili i stalowych zbrojeń nie tylko wykonywana jest obróbka PVC i stali, ale również ma miejsce frezowanie ślemion. Z kolei następnym etapem jest mocowanie elementów zamka.
Wszystkie procesy obróbki ręcznej zostały zredukowane do minimum, a nawet całkowicie zastąpione przez rozwiązania w pełni zautomatyzowane. Obecnie to pliki danych sterują całą produkcją okien, począwszy od obróbki profili, a na montażu skończywszy. Dodatkowo zautomatyzowano cały proces przepływu materiału - profili PVC, a także wzmocnień, kompletnych okien i okuć. Wózki używane do produkcji, dokumentacja papierowa, niewykorzystane pozostałości materiałów oraz ręczne sztaplowanie należy już do przeszłości.
Gotowe elementy ram transportowane są przy użyciu w pełni zautomatyzowanego robota do magazynu z profilami, gdzie łączone są z oknami.
Zautomatyzowana logistyka
W centrum obróbczym profile PVC oraz zbrojenia stalowe poddawane są optymalizacji. Dzięki czemu praktycznie wyeliminowano uzyskiwanie resztek materiałów. Uniwersalne systemy ładunkowe transportują je pomiędzy różnymi modułami. Wzmocnienia są automatycznie dostarczane do pasującej części ramy PVC. Ślemiona z kolei również w sposób automatyczny są frezowane na stanowisku obróbki profili. Wszystkie etapy obórki, zarówno w PVC, jak i stali są zoptymalizowane i podzielone na różne moduły. Na koniec mocowana jest blacha zamykająca, a gotowe elementy lądują na regale z profilami. Na koniec poszczególne części okien są odpowiednio sortowane, co w znaczący sposób usprawnia logistykę całego zakładu.
Urządzenia zgrzewające są wyposażone w wielofunkcyjne przykładnice, dzięki czemu ich wymiana podczas cyklu roboczego nie jest konieczna.
Zgrzewarki nowej generacji
Zgrzewarki są wyposażone w wielofunkcyjną przykładnicę. Dzięki czemu możliwe jest spawanie wszystkich typów profili bez konieczności zmiany danej przykładnicy przy każdej zmianie parametrów. A jej pozycjonowanie odbywa się w w pełni automatyzowany sposób.
Dwugłowicowa szlifierka z modułem do w pełni zautomatyzowanego montażu okuć.
Zgrzewarki mogą być ponadto wyposażone w automatyczne wiertła oraz wkrętarki dla obróbki pojedynczego bądź jednocześnie kilku ślemion. Dzięki temu podczas cyklu zgrzewania w okresie przestoju w ślemionach wywiercane są otwory, a następnie są one przykręcane za pomocą śrub. Ostatecznie pozwala to na zaoszczędzenie czasu montażu.
Logistyka i montaż okuć
Po zespawaniu oraz wyszlifowaniu okna są transportowane przez całkowicie zautomatyzowany system transportujący do stacji montażu okuć dla ram i skrzydeł. Na koniec okna są sortowane oraz komisjonowane przez zautomatyzowany sztab robotów.
Dzięki wysokozaawansowanej automatyzacji występowanie błędów produkcyjnych zostało ograniczone do minimum. Ma to bezpośredni wpływ również na zwiększenie produktywności całego zakładu, który nie mógłby osiągnąć takich wyników przy obróbce ręcznej.
źródło: Soenen Hendrik
Kwartalnik OKNO nr 3/2014