Zostaw chłód za oknem
Zostaw chłód za oknem

Co mają ze sobą wspólnego okno i kubek termiczny? W długie jesienne wieczory doceniamy korzyści z posiadania dobrego okna, które zapewnia skuteczną ochronę przed zimnem. Gdyw chłodniejsze dni przebywamy poza domem, łyk ciepłej herbaty z kubka termicznego to prawdziwa przyjemność. Zasada działania takiego kubka jest podobna, jak w przypadku okna – zatrzymuje ciepło wewnątrz, nie pozwalając tym samym na jego ucieczkę.

Coraz krótsze dni, długie wieczory i zimne noce, słowem jesień. Wyraźnie czujemy ją na zewnątrz, jednak jesienny chłód we wnętrzu to nic przyjemnego. Na taką aurę i nadchodzącą zimę powinniśmy się odpowiednio przygotować. Oprócz ocieplenia domu, na ograniczenie wydatków ponoszonych na jego ogrzewanie, pozwoli również zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej.Będzie ona nie tylko zdobić budynek, lecz także skutecznie ochroni przed działaniem czynników atmosferycznych.
 

Innowacja ukryta w profilu

Na izolacyjność termiczną okna, która jest obecnie jednym z kluczowych parametrów opisujących stolarkę okienną, mają wpływ wszystkie elementy jego konstrukcji. O tym, jak „ciepłe" będzie okno decydują nie tylko szyby czy profile – ważnajest tu każda,najmniejsza nawet część. Takim komponentem jest wzmocnienie ukryte wewnątrz profilu. Zapewnia ono sztywność konstrukcji i zapobiega odkształcaniu się stolarki.

W zwykłych oknach PVC stosowane są wzmocnienia stalowe, które powodują jednak powstawanie mostków termicznych. Dlatego firma MS więcej niż OKNA, producent wyrobów z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, opracowała nowoczesne rozwiązanie w postaci wzmocnienia termicznegoSteelPUR®. Stanowi ono alternatywę dla wzmocnienia stalowego i, poza sztywnością, zapewnia osiągnięcie najwyższych właściwości izolacyjnych. – W podróży czy drodze do pracy, w chłodne jesienne dni często sięgamy po kubek termiczny, wypełniony ulubioną herbatą. Jest on ciepły w środku, a zimny na zewnątrz. Mimo, że został zbudowany z metalu – materiału dobrze przewodzącego ciepło – to, dzięki specjalnej konstrukcji, nie dopuszcza do wychłodzenia znajdującego się w nim płynu – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA  – Zadanie ochrony termicznej stoi również przed oknem.W stolarce okiennej wyposażonej w metalowe wzmocnienia energia cieplna zazwyczaj szybko ucieka na zewnątrz, co powoduje pogorszenie parametrów izolacyjnych okna. We wzmocnieniu termicznym SteelPUR® również wykorzystujemy metal, jednak jest on przedzielony na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną, które nie mają ze sobą styku, niczym ścianki w kubku termicznym. Element łączący stanowi natomiast rozpórka z kompozytu poliestrowo-szklanego zatopiona w pianie poliuretanowej, która stanowi dodatkową izolację. Dzięki temu, eliminujemy powstawanie mostków termicznych i zatrzymujemy ciepło wewnątrz – wyjaśnia ekspert.

Siła opracowanego i opatentowanego przez MS więcej niż OKNA rozwiązania tkwi w  prostocie,  oraz oryginalności konstrukcji. Ukryty w profilu element zapewnia sztywność i powoduje, że okna, w których jest zastosowany są jeszcze cieplejsze.

Ekonomicznie i ekologicznie

W połączeniu z innymi rozwiązaniami poprawiającymi termikę okna, zastosowanie specjalnego wzmocnienia termicznego sprawia, że wyposażona w nie stolarka okienna osiąga bardzo dobre właściwości termiczne, gdzie współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 0,72 W/m2K (dla okna referencyjnego o wymiarach 1230x1480 mm). Konstrukcja o takich parametrach spełnia również wysokie wymagania budownictwa pasywnego i może być z powodzeniem stosowana w domach pasywnych.
Wysokiej jakościokno to prawdziwy strażnik ciepła domowego ogniska, pozwalający na oszczędności na wydatkach ponoszonych na ogrzewanie budynku. Mniejsze straty ciepła są również korzystne z punktu widzenia ekologii, gdyż mniej zużytej energii oznacza obniżenie emisji CO2 i innych szkodliwych gazów do atmosfery. – O tym, jakie konkretnie korzyści osiągniemy wybierając stolarkę okienną przekonamy się korzystając z kalkulatora energetycznego dostępnego na stronie internetowej MS więcej niż OKNA – podpowiada Artur Głuszcz– Narzędzie pozwala na porównanie różnorodnych konstrukcji i obliczenie oszczędności uzyskanych poprzez inwestycję w okna. Dzięki jego użyciu,wyliczymy różnice w energooszczędności występujące między nowymi a starymi, użytkowanymi przez nas wyrobami – uzupełnia ekspert. Stolarka okienna odpowiada za 15-25% strat ciepła w budynku, dlatego też wybór rozwiązań o wysokiej jakości energetycznej wymiernie przełoży się na ich ograniczenie.

Lepiej zostawić chłód tam, gdzie jego miejsce, czyli za oknem i zadbać o to, aby w domu panowały komfortowe warunki. Decydując się na inwestycję w stolarkę okienną, powinniśmy jeszcze pamiętać, że równie ważne jak parametry wyrobu, jest jego montaż. Dlatego instalację najlepiej powierzyć fachowej ekipie, rekomendowanej przez producenta, u którego dokonaliśmy zakupu.

 

źródło: M&S