Okna i drzwi wybrać do domu bez barier.
Okna i drzwi wybrać do domu bez barier.

Gdy budujemy dom, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak będzie się w nim żyło za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. By w przyszłości uniknąć kosztownej przebudowy, warto od początku zapewnić sobie wygodne korzystanie z okien i drzwi.

Planując budowę domu, warto wybrać takie okna i drzwi, które nie będą w przyszłości barierą, zmuszającą nas do życia w "złotej klatce"

Fot. Roto

 

Dom powinien być bezpieczny i dostępny dla wszystkich. To, że powinien być przystosowany dla osób niewidomych, poruszających się na wózku i o kulach, jest sprawą oczywistą. Jednak sprawność można stracić również czasowo i może się to zdarzyć w dowolnej chwili. Jak funkcjonować wówczas samodzielnie we własnym domu? Odpowiednie funkcje okien i drzwi sprawią, że nie stanie się on dla nas „złotą klatką”.

Drzwi wejściowe powinny mieć szerokość co najmniej 1 m i niski próg Roto Eifel T. Umożliwi on wygodne wejście do domu i zapewni odpowiednią izolację cieplną. 

Fot. Roto

 

Zacznijmy od drzwi wejściowych. Powinny być one szersze niż standardowe (zalecane to 1 m), by bez trudu można było przez nie wnieść większe rzeczy lub wjechać na wózku. Jednak przede wszystkim powinniśmy wyeliminować wysoki próg, o który łatwo się potknąć. Dobrym rozwiązaniem będą drzwi z niskim progiem Roto Eiftel TB. Miejsce osadzenia takiego progu jest szczelne i ciepłe, dlatego ani ucieczka ciepła, ani też nawiewanie zimnego powietrza do wnętrza nie będą dokuczać użytkownikom. Specjalnie dobrane materiały minimalizują ryzyko powstania mostku termicznego wzdłuż progu, skraplanie pary wodnej w tym miejscu i pojawienie się wilgoci. 

Drzwi wejściowe wyposażone w napęd Roto Door Drive otworzą się automatycznie. Do ich obsługi można wybrać jeden z czterech systemów dostępu.

Fot. Roto

 

System Bluetootch (1), skaner lini papilarnych (2), klawiatura cyfrowa (3) i pilot (4) są alternatywą dla tradycyjnego klucza. Wystarczy zainstalować je na odpowiedniej wysokości, a zamek Roto Eneo CC automatycznie otworzy drzwi.

Fot. Roto

 

Istotną sprawą jest też otwieranie takich drzwi bez użycia siły. Zapewni nam to technologia Roto E-Tec Door Drive, której cały mechanizm jest ukryty w skrzydle drzwi i nie musimy otwierać ich kluczem. Napęd zintegrowany z zamkiem automatycznym Roto Eneo CC, pozwoli nam wejść do domu praktycznie bez dotykania drzwi. Zamek ten może być sterowany pilotem, klawiaturą z kodem PIN, smartfonem przez system Bluetooth lub skanerem linii papilarnych. Dodat-kowym udogodnieniem są funkcje (Push 2 Open i Push 2 Close), dzięki którym drzwi zamykają się lub otwierają pod wpływem lekkiego popchnięcia. 

 


Bezproblemowe otwieranie okien

W zwykłych oknach klamka powinna być umieszczona w dolnej części skrzydła. Okno z okuciem Roto NT Komfort to znaczne ułatwienie dla osób poruszajacych się na wózkach z ograniczoną sprawnością rąk. 

Fot. Roto

 

Okna – niezależnie od wielkości – powinny mieć rozwiązania ułatwiające lekkie otwieranie i zamykanie. W tych tradycyjnie osadzonych dobrze jest, aby klamka znajdowała się w zasięgu ręki, najlepiej na dolnym ramieniu skrzydła (około 90 cm od poziomu posadzki). Taką możliwość daje okno z okuciem rozwierno-uchylnym Roto NT Komfort, które łatwo otworzyć nawet z pozycji siedzącej. Dodatkowo klamka ma dłuższy uchwyt, a mechanizm okucia wspomaga zamykanie skrzydła. Nie trzeba go dociskać drugą ręką. 

 

źródło: Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.