Posadzka dobrze zaizolowana
Posadzka dobrze zaizolowana

Wysokiej jakości stolarka otworowa, docieplenie ścian oraz właściwa izolacja fundamentów i podłóg to kluczowe elementy każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio wykonane, rozwiązania te pozwalają na ograniczenie strat ciepła i kompleksowo chronią przed niszczącym działaniem wilgoci, zapewniając komfort korzystania z budynku.

Wilgoć może dostawać się do wnętrza obiektu wieloma drogami. Cieknąca rynna, uszkodzony dach czy nieszczelne okna lub drzwi to stosunkowo łatwe do wyeliminowania źródła zawilgocenia. Gdy dochodzi do niego jednak z powodu źle zabezpieczonych fundamentów lub, zwłaszcza w przypadku budynków niepodpiwniczonych, nieodpowiedniej izolacji posadzek, sprawa jest bardziej skomplikowana. Elementy te powinny być właściwie wykonane już na etapie prac konstrukcyjnych.  W przeciwnym razie, trudno poprawić ewentualne niedociągnięcia, a prace naprawcze mogą okazać się bardzo kosztowne. 


 

Niszczące działanie wilgoci

Utrzymująca się przez dłuższy czas wilgoć negatywnie wpływa na stan budynku i zmniejsza komfort jego użytkowania. Na zawilgoconych ścianach w krótkim czasie mogą pojawić się pleśnie i grzyby, szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach. Aby trwale wyeliminować problem, trzeba skutecznie usunąć źródło jego powstawania, co nie zawsze jest łatwe. W przypadku posadzki może oznaczać to konieczność jej zerwania. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać zawilgoceniu ścian i podłóg, upewniając się, że wszystkie zabezpieczenia wykonano we właściwy sposób. Profesjonalna izolacja, przeprowadzona z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, zapewni skuteczną ochronę przed wilgocią na długie lata.
 

Solidna izolacja

Sposób zabezpieczenia oraz materiały użyte do termicznej i przeciwwilgociowej izolacji posadzek zależą w dużej mierze od rodzaju podłoża. – Prawidłowa izolacja powinna składać się z kilku warstw – tłumaczy Maciej Ślączka, Prezes firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych – Ich odpowiedni zestaw stanowi barierę dla wilgoci oraz pomaga zapobiegać stratom ciepła – dodaje Maciej Ślączka. W domach jednorodzinnych bez podpiwniczenia, podłogi najniższej kondygnacji wykonuje się bezpośrednio na powierzchni gruntu. Dlatego kluczowe jest, aby izolacja przeciwwilgociowa i termiczna były najwyższej jakości. Tylko w ten sposób będą skutecznie zapobiegać kapilarnemu podciąganiu wilgoci z gruntu, jak i stratom ciepła. Do wykonania zabezpieczenia termicznego można użyć styropianu lub specjalnie przeznaczonej do tego celu wełny mineralnej. Układ poszczególnych warstw zależy od wybranego materiału oraz od tego, czy izolację układa się bezpośrednio na warstwie podsypki lub betonowym podkładzie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnej warstwy izolacji przeciwwilgociowej – z obu stron materiału użytego do zabezpieczenia cieplnego. Wykonać ją można, np. z folii budowlanej o odpowiedniej grubości. Bardzo ważne jest odpowiednie połączenie warstwy izolacji posadzki z poziomym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym fundamentów.
 

Szczelność na lata

– Aby uzyskać pewność, że izolacja jest odpowiednio szczelna, folię budowlaną układa się z kilkucentymetrowym zakładem, a miejsca styku dodatkowo łączy się specjalną taśmą. Świetnie nadają się do tego specjalne, dwustronne taśmy butylowe – podpowiada Maciej Ślączka. W swoim asortymencie, firma AIB posiada butyl w kilku postaciach: wstęg, sznurów i laminatów. Wszystkie oferowane są w kilku wariantach. Zalety butyli to wysoka paroszczelność i bardzo dobra przyczepność do różnych powierzchni. Wyroby wykonane z tego materiału zachowują elastyczność przez wiele lat, są odporne na grzyby i pleśnie oraz bardzo dobrze tłumią hałas. Ich zastosowanie w budownictwie daleko wykracza poza łączenie folii budowlanych, paroizolacyjnych czy membran dachowych. – Taśmy na bazie butylu, dzięki wyśmienitej przyczepności do różnych podłoży są idealne również do uszczelniania połączeń ścian i podłóg, szczelin dylatacyjnych, kanalizacji w łazienkach czy zabezpieczania wszelkich pęknięć przed gipsowaniem i tynkowaniem – dodaje Prezes AIB. Inny rodzaj taśm – alumiowo-butylowe wykorzystywany jest w przemyśle i budownictwie również do uszczelniania fasad aluminiowych, ogrodów zimowych, a nawet systemów klimatyzacji.

Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa przekłada się na ograniczenie kosztów użytkowania obiektu. Istotne jest kompleksowe zabezpieczenie budynku – nie tylko fundamentów, lecz także posadzek. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania, takie jak taśmy na bazie butylu, zyskujemy pewność, że połączenia poszczególnych elementów izolacji oraz posadzek ze ścianami są trwałe i szczelne. 

 

źródło: AIB