Ochrona przez całą dobę
Ochrona przez całą dobę

W dzień męczy cię duchota, a w nocy nie możesz zasnąć, bo do sypialni dociera uciążliwe światło z miejskiej latarni. Nic dziwnego, rytm okołodobowy człowieka rządzi się określonymi prawami. Kluczem do relaksu i swobody jest montaż nowoczesnych osłon zewnętrznych, które zapewnią nam ochronę przez całą dobę, zarówno przed ciepłem słonecznym, jaki i źle zaprojektowanym oświetleniem ulicznym.

Postęp technologiczny w znacznym stopniu wpłynął na tryb życia współczesnych ludzi. Wprawdzie tak wiele różni nas od przodków, mimo to niezmienne od stuleci podlegamy wpływom cyklów planety, na której przyszło nam żyć. Odnosi się do nich pojęcie biologicznego zegara, które chociaż niezwerbalizowane, było znane od zarania wieków. Dziś prawidłowe funkcjonowanie człowieka może zakłócać nowy rodzaj skażenia środowiska naturalnego, będący wynikiem urbanizacji – zanieczyszczenie sztucznym światłem nocnego nieba. Świadomość jego występowania jest niewielka, niemniej jednak często odczuwamy jego skutki. Skutecznie zabezpieczymy własny dom przed tym niepożądanym zjawiskiem dzięki wykorzystaniu innowacyjnych osłon zewnętrznych. 
 

Światłość, która spędza sen z powiek

Człowiekiem rządzi rytm przyrody. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia i samopoczucia są: pory roku, fazy księżyca czy aktywność Słońca. Szczególną rolę w egzystowanie organizmów żywych odgrywa światło – jego dobroczynny wpływ doceniali już starożytni. Z fizycznych obserwacji wschodów i zachodów ognistej gwiazdy, zrodziła się także abstrakcyjna koncepcja czasu. U źródeł tego poznania było także rozróżnienie pojęcia zegara biologicznego, według którego toczy się aktywność każdego człowieka. Wszelkie zaburzenia tego naturalnego cyklu mogą prowadzić do poważnych dolegliwości. Negatywny wpływ na funkcjonowanie mieszkańców ziemi ma obecnie zjawisko, określane jako zanieczyszczenie światłem. Występuje ono przede wszystkim w miastach i jest wynikiem nadmiernego wzrostu jasności nieba, wywołanego sztucznym oświetleniem. Intensywne iluminacje obszarów handlowych, przemysłowych, sportowych czy nieodpowiednio skierowane lampy przy drogach w miastach i wsiach to główne przyczyny tego ewenementu, który spędza sen z powiek niejednemu Europejczykowi. 

Wypoczynek ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Za prawidłowy rytm okołodobowy człowieka odpowiada melatonina, którą organizm ludzki produkuje właśnie podczas snu. Światło powstrzymuje jej powstawanie, co może powodować osłabienie odporności, bezsenność, bóle głowy czy wszelkie dolegliwości neurologiczne. Brak ciemnego nieba to również zagrożenie dla przyrody, będące przyczyną licznych zaburzeń ekosystemu i dezorientacji zwierząt. Trudno jest w pojedynkę przeciwdziałać zanieczyszczeniu światłem, ale możemy skutecznie ochronić przed nim własne domostwa, montując innowacyjne zasłony zewnętrzne w postaci markiz.


 

W poszukiwaniu upragnionej ciemności

Nowoczesne zasłony zewnętrzne w postaci markiz  stanowią doskonałą ochronę przed drażniącym sztucznym światłem w nocy, które powoduje desynchronizację rytmu wewnętrznego człowieka, co z kolei wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. W dzień natomiast zabezpieczą mieszkanie przed ciepłem słonecznym. – Markizy to bardzo sprytne, porządnie i estetyczne wykonane akcesoria zewnętrzne do okien. Nie tylko skutecznie osłaniają pomieszczenia przed nagrzaniem się, absorbując promienie słoneczne tuż przed szybą, lecz także rozpraszają ostre światło, którego źródłem jest nocne oświetlenie publiczne. Dzięki temu tworzą idealne warunki do odpoczynku i relaksu w zaciszu własnego domu, zarówno w dzień, jak i w nocy – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu Firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. Takie rozwiązanie to inwestycja we własne zdrowie, które jest bezcenne. Ciemność w nocy jest niezbędna do regeneracji sił witalnych, markizy zapewnią bezpieczny sen, którego nie zakłóci iluminacja, wdzierające się przez nasze okna z ulicy.

Dzięki specjalnej konstrukcji markizy są odporne na warunki atmosferyczne, np. ulewne deszcze czy porywisty wiatr. Skuteczne zasłonią wnętrze również przed niechcianymi obserwatorami, co pozwali na zachowanie prywatności. Mogą pełnić także funkcję moskitiery. Dostępne są trzy warianty sterowania: automatyczne, pilotem lub ręcznie.

Dom kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem. Zachowanie komfortu pracy w jego wnętrzach w dzień oraz możliwość wytchnienia w nocy to podstawa ludzkiej egzystencji. Dla własnego zdrowia i wygody warto wyposażyć dom w nowoczesne rozwiązania, takie jak markizy.

 

źródło: Fakro