Szkło dobre na upały
Szkło dobre na upały

Letnie upały bywają dokuczliwe, szczególnie gdy większą część gorącego dnia spędzamy w przegrzanych lub zbyt intensywnie klimatyzowanych budynkach. Aby przetrwać gorące lato w miejskiej architekturze, warto postawić na odpowiedni typ szkła w oknach i fasadach budynków. Dzięki temu możemy cieszyć się komfortową temperaturą we wnętrzach i naturalnym światłem dziennym.

Utrzymanie optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy podczas gorących letnich dni jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt wysoka temperatura (powyżej 27°C) w mieszkaniu lub biurze szybko męczy, obniża zdolność koncentracji i wydłuża czas reakcji. Właściwy bilans termiczny to istotny aspekt budownictwa energooszczędnego, uwzględniany już na etapie projektowania budynku. Oprócz lokalizacji i usytuowania względem stron świata i sąsiedniej zabudowy a także wielkości i kształtu bryły budynku, istotny wpływ na zyski cieplne ma ilość i sposób rozmieszczenia przeszkleń oraz zastosowane w nich szkło. Odpowiedni dobór szkła o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej (np. wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool™) i innych „okołoszklanych” rozwiązań (np. zintegrowanych żaluzji międzyszybowych) pozwala zmniejszyć zużycie energii i wydatki na chłodzenie pomieszczeń w upalne letnie miesiące. 

 

Biurowiec firmy Faba w Baboszewie - Pilkington Suncool 50-25

 

Recepta na upał – szkło przeciwsłoneczne

Szkło to materiał budowlany szeroko wykorzystywany we współczesnej architekturze. W krajobrazie miast dominują dziś budynki z przeszklonymi fasadami i wielkoformatowymi przeszkleniami. W okresie upałów przechodzą one trudny test użyteczności i funkcjonalności. Duża ilość przeszkleń, zwłaszcza od nasłonecznionej strony (południowej, południowo-wschodniej, południowo-zachodniej) może oznaczać duże zyski cieplne, co powoduje szybkie i intensywne nagrzewanie się pomieszczeń. Aby temu zapobiec już na etapie projektowania budynku należy wybrać odpowiedni rodzaj szkła. „Asortyment produktów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku jest bardzo szeroki – od szkła barwionego w masie, przez szkło refleksyjne pokryte powłoką odbijającą promienie słoneczne, po najefektywniejsze produkty łączące właściwości przeciwsłoneczne i niskoemisyjne” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska, która jest producentem szkła architektonicznego. Przykładem takiego efektywnego produktu jest szkło Pilkington Suncool™, które charakteryzuje się wysoką selektywnością, czyli korzystnym stosunkiem przepuszczalności światła do całkowitej przepuszczalności energii słonecznej.

Flanders Business Park II A - Pilkington Suncool Silver 50-30

 

Wysoka przepuszczalność światła i niska przepuszczalność energii słonecznej gwarantuje dobrze doświetlone wnętrza o optymalnej temperaturze. „Powłoka Pilkington Suncool™ ma również właściwości niskoemisyjne, czyli odbija promieniowanie długofalowe generowane przez systemy grzewcze, oświetlenie i użytkowników budynku z powrotem do wnętrza. To z kolei zapewnia doskonałą izolację cieplną w okresie zimowym” – tłumaczy Szymon Piróg. Dla jeszcze lepszego doświetlenia wnętrz światłem dziennym powłoka Pilkington Suncool™ może być nanoszona na substracie ze szkła superbezbarwnego Pilkington Optiwhite™. A tam gdzie szkło przeciwsłoneczne jest trudno dostępne i jego utrzymanie w czystości jest problematyczne powłokę przeciwsłoneczną Pilkington Suncool™ łączy się w jednym produkcie z powłoką samoczyszczącą Pilkington Activ™.

W ten sposób powstaje obustronnie powlekane szkło Pilkington Activ Suncool™.

Okna na upały – ważne parametry 

Projektując dużą ilość przeszkleń umieszczonych od nasłonecznionej strony, na wyższych kondygnacjach lub w oknach dachowych, należy wziąć pod uwagę podawany przez producentów parametr g. To współczynnik określający stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia, informujący czy w okresie letnim pomieszczenie będzie się mocno nagrzewać. Według aktualnych przepisów, jego wartość dla okien nie może wynosić więcej niż 0,35. Aby zapobiec przegrzewaniu się wnętrz i spełnić określone przepisami wymagania, należy wybierać dostępne na rynku produkty szklane o niskiej wartości g. Można też połączyć szyby o przepuszczalności energii słonecznej wyższej niż 0,35 z innymi rozwiązaniami chroniącymi przed słońcem, takimi jak żaluzje, rolety, markizy czy łamacze światła. 

 

Osiedle Ułańskie w Poznaniu - Pilkington Suncool 66-33
 

 

Zintegrowane żaluzje dla ochrony przed słońcem

Zacienienie okien to inny sposób na zminimalizowanie przegrzewania się pomieszczeń. Do wyboru mamy tu kilka możliwości – od osłon naturalnych (np. drzewa) i rozwiązań projektowych (takich jak szerokie okapy dachu), przez akcesoria zewnętrzne, po żaluzje i rolety wewnętrzne. Markizy i rolety zewnętrzne redukują ilość ciepła słonecznego, odbijając promienie słoneczne na zewnątrz i chroniąc pomieszczenia przed nagrzewaniem się. Osłony zewnętrzne zatrzymują ciepło, jeszcze zanim przedostanie się ono do środka. Z kolei żaluzje i rolety wewnętrzne pochłaniają promieniowanie, które już wniknęło do wnętrza. „Jednym z najnowszych rozwiązań, cieszących się dużym zainteresowaniem projektantów, są szyby zespolone Pilkington Insulight™ ze zintegrowanymi żaluzjami ScreenLine®” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej w NSG Group, która jest właścicielem marki Pilkington. „Wbudowane żaluzje weneckie, plisowane lub rolowane, w oknach lub w wewnętrznych przeszklonych ściankach działowych dają możliwość indywidualnej kontroli poziomu przepuszczalności światła i energii słonecznej. Istotną zaletą tego typu zintegrowanych żaluzji umieszczonych wewnątrz szyby zespolonej jest również fakt, że nie wymagają one żadnych zabiegów konserwacyjnych i pozostają estetycznym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem na wiele lat”.

Vorwerk Autotec Polska w Brodnicy - Pilkington Suncool Blue 50-27
 

 

Optymalna temperatura wnętrz – standardem „zielonej” architektury

W obiektach komercyjnych, takich jak przeszklone biurowce czy centra handlowe, dostęp światła dziennego i odpowiednia temperatura pomieszczeń są jednym z głównych czynników wpływających na wydajność pracy i dobre samopoczucie pracowników. Jednocześnie zużycie energii na intensywne klimatyzowanie dużych powierzchni w letnich miesiącach niejednokrotnie przekracza wydatek energetyczny potrzebny na ogrzanie tych samych wnętrz zimą. 

Efektywność energetyczną budynków można zwiększyć m.in. dzięki odpowiednio dobranym przeszkleniom, czyli zastosowaniu szkła o właściwościach przeciwsłonecznych i niskoemisyjnych. Dzięki temu wnętrza budynków będą doświetlone światłem dziennym a ich użytkownicy będą cieszyć się optymalną temperaturą. Wysoka jakość środowiska wewnętrznego i energooszczędność obiektów to jedne z najważniejszych aspektów branych pod uwagę w procesie certyfikacji budynków przyjaznych użytkownikom i środowisku, takich jak LEED czy BREAM.

 

źródło: Pilkington Polska