Rozwiązania budowlane rodem ze Skandynawii
Rozwiązania budowlane rodem ze Skandynawii

Jasne, pełne światła, otwarte przestrzenie – tak można w dużym skrócie określić skandynawski styl architektury wnętrz, który obecnie króluje w wystroju mieszkań miłośników designu. Polacy polubili gust sąsiadów zza morza Bałtyckiego. Coraz częściej sięgają również po skandynawskie technologie budowlane.
 

Termin przydatności: 2414 r.

Skandynawska technologia budowania domów opiera się na użyciu prefabrykatów. Oznacza to, że elementy konstrukcyjne domu, a nawet całe ściany, przygotowywane są w fabryce. Na placu budowy łączy się je w  gotowy obiekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dom powstaje w zaledwie 3 miesiące. – Skandynawowie od lat udoskonalają technologię budowlaną celem wypracowania sposobu stawiania trwałych i  ekologicznych domów na tyle szybko, by konstrukcji nie zaszkodziły warunki atmosferyczne – tłumaczy Maciej Wojniłowicz z firmy Tektum Construction Group. – Gotowe elementy zabezpieczane są przed wilgocią, nie stosuje się spoin na bazie wody i zadasza się obiekt w kilka dni, eliminując ryzyko negatywnego wpływu czynników pogodowych na konstrukcję. Dzięki takiej organizacji procesu budowy oraz zastosowaniu ścian z systemami wentylacyjnymi, żywotność domu skandynawskiego sięga nawet 300 lat – dodaje.

Choć w Polsce najpopularniejszą technologią budowlaną jest wciąż tradycyjna murarka, coraz częściej sięgamy również po skandynawskie rozwiązania.– Żywe jeszcze kilka lat temu uprzedzenia względem domów modułowych teraz odchodzą w zapomnienie. Klienci przekonali się, że są to konstrukcje trwałe, bezpieczne i bardzo tanie w eksploatacji – mówi Maciej Wojniłowicz z Tektum Construction Group- Rachunki za ogrzewanie w budynku skandynawskim stanowią ułamek kosztów, jakie ponoszą właściciele tradycyjnych domów murowanych  – dodaje.
 

I cóż że ze Szwecji

fot. Tektum Construction Group

 

Niebagatelną rolę w technologii skandynawskiej oraz zapewnieniu trwałości domów i ich energooszczędności, odgrywa wysoka jakość użytych materiałów. Podstawą ścian jest drewno kategorii C-24. Drewno tej klasy uzyskuje się z drzew ścinanych zimą na dalekiej północy. Ze względu na tamtejsze warunki klimatyczne, pnie są bardzo zwarte. Przekłada się to na wytrzymałość i parametry surowca. Dla zminimalizowania przenikalności cieplnej, niezwykle ważny jest również odpowiedni dobór i montaż wełny mineralnej. Zastosowanie materiału o ? = 0,034 W/(m•K) i jego krzyżowe ułożenie, zapobiegające osuwaniu wełny, pozwalają na osiągnięcie niezmiennego w czasie wskaźnika U na poziomie 0,17 dla ściany i 0,15 dla połaci dachu.

Dopełnieniem skandynawskiej konstrukcji ściany jest zastosowanie w jej wewnętrznej części folii paraizolacyjnej. Właściwie położona, stanowi barierę uniemożliwiającą przenikanie wilgoci do środka budynku. Dzięki folii, para wodna jest odprowadzana na zewnątrz muru, do szczeliny wentylacyjnej. Struktura pozostaje sucha i elementy konstrukcyjne nie butwieją.
Komfort, ekologia , obniżenie kosztów budowy i utrzymania – to ciągłe wyzwania z jakimi zmierza się branża budowlana. Skandynawowie zdają się dążyć do wypracowania idealnego modelu budownictwa. Od dawna obowiązują tam wymogi analogiczne do wprowadzonych przez NFOŚiGW norm energooszczędności. Dodatkowo, w Norwegii obowiązkowe są takie usprawnienia, jak 20 cm izolacji pod płytą fundamentową czy rekuperator z wentylacją mechaniczną.
Powoli, wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i tworzeniem przepisów sprzyjających ekologicznemu budownictwu, Polska nadrabia cywilizacyjne zaległości. Inwestorzy coraz częściej decydują się na przyjazne środowisku, oszczędne w perspektywie długoterminowej rozwiązania.

 

źródło: Tektum Construction Group