Automat do naroży SV 530
Automat do naroży SV 530

Coraz większym zainteresowaniem zarówno mniejszych jak i większych zakładów produkcyjnych cieszą się automatyczne oczyszczarki do naroży sterowane numerycznie. W tej dziedzinie firma URBAN należy z pewnością do liderów w Europie z liczbą wyprodukowanych oczyszczarek CNC – 1600 sztuk, w tym prawie 500 sztuk typu: SV530, która należy do najnowocześniejszych maszyn w branży przemysłu okiennego. Swoją mocną pozycję zawdzięcza m.in. najnowocześniejszej na rynku stacji obrotowej opatentowanej przez URBANA, która podczas obracania elementu nadal go oczyszcza, przez co jeszcze dodatkowo zwiększona jest wydajność.

Element obracany jest tylko dwa razy, dzięki czemu następuje mniejsze zużycie mechaniczne podzespołów, a przy obracaniu dużych elementów nie następuje „przemęczenie” materiału. Standardowo oczyszczarka SV530 pracuje w 2 osiach, a w opcji dostępna jest w wersji 4 osiowej i wtedy jest jedną z najszybszych oczyszczarek na rynku z czasem obróbki skrzydła ok. 100 sekund, ramy ok. 80 sekund, a razem w takcie przypada na element ok. 90 sekund. Dzięki nowatorskiemu sposobowi mocowania elementów istnieje możliwość okuwania ram jeszcze przed zgrzewaniem! Jako jedyna na rynku posiada aż 17 miejsc narzędziowych z możliwością zamontowania 28 różnych narzędzi do wszelkich obróbek w tym do profili półzlicowanych, zaokrąglonych (tutaj patent URBAN narzędzie z tarczą do zaokragleń), czy skośnych.

Wszystkie noże i inne narzędzia zamontowane są na sprężynach pływających idealnie dopasowując się do wysokości i nietolerancji wymiarowej profili. Narzędzia takie jak chociażby noże do wypływek, czy skosów nie są zamontowane na sztywno – jak u innych producentów - dzięki czemu jakość obróbki należy do najlepszych na rynku. Górny i dolny portal narzędziowy ma po 8 miejsc na agregaty obróbcze, dzięki czemu możliwe są do wykonania wszelkie obróbki i czyszczenia nawet najbardziej skomplikowanych profili skandynawskich, czy stosowanych w krajach Beneluksu, co dzisiaj przy coraz większym nastawieniu polskich producentów na export na rynki zachodnie odgrywa ważną rolę, ponieważ spełnienie oczekiwań tych rynków nie musi się wcale wiązać z wymianą całej maszyny, lecz z jej dozbrojeniem w odpowiednie narzędzia. W standardzie duża stacja obrotowa umożliwia magazynowanie kilku elementów jednocześnie, dzięki czemu mogą one zostać dostatecznie ostudzone i przygotowane do dalszej obróbki. W maszynie zastosowano już nowoczesne bezawaryjne serwosilniki zamiast tradycyjnych przestarzałych silników skokowych (liniowych).

Frez tarczowy główny do konturów zewnętrznych, hamowany jest w nowoczesny sposób – pneumatycznie serwosilnikiem, a nie np. klockiem hamulcowym. Standardowo maszyna posiada kartę sieciową z możliwością pracy ON-LINE, stację dyskietek, komputer przemysłowy ze sterowaniem za pomocą CNC poprzez wprowadzenie danych na ekran z kolorowym monitorem oraz wizualizacją i automatyczne rozpoznawanie profila nie tylko w jednej płaszczyźnie, lecz w dwóch X i Y. Jako jedyna na rynku ma też w opcji możliwość obróbki słupka zgrzewanego i połączeń krzyżowych pojedynczych i wielokrotnych z automatycznym rozpoznawaniem słupka stałego zgrzewanego i wiercenia otworów pod zawias górny i dolny.