Stolarka okienna produkowana w Polsce cieszy się uznaniem nie tylko rodzimych, lecz także zagranicznych odbiorców. Jednak nie wszędzie rozwiązania „made in Poland" są dobrze postrzegane.
Sygnały o negatywnych działaniach wobec polskich producentów okien dotarły z rynku czeskiego. Na zaistniałą sytuację stanowczo odpowiedział Związek Polskie Okna i Drzwi.
Związek Polskie Okna i Drzwi – organizacja integrująca branżę stolarki budowlanej i reprezentująca jej interesy – zareagował na stereotypowe postrzeganie rozwiązań produkowanych w Polsce jako wyrobów o rzekomo niskiej jakości. Z taką sytuacją spotkali się polscy producenci okien działający w Czechach oraz ich czescy partnerzy.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, POiD wystosował pismo z protestem do czeskiego odpowiednika Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Czeskiej Inspekcji Handlowej. Działania Związku aktywnie wsparła również Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze. – Szybka reakcja na tego typu sytuacje jest niezbędna, aby skutecznie walczyć z nieprawdziwą opinią na temat produkowanych w Polsce wyrobów stolarki okiennej – uważa Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD.
Pojawiające się komunikaty są szkodliwe dla rodzimych przedsiębiorstw i ich czeskich partnerów, jak również dla całej polskiej gospodarki. Takie informacje wprowadzają także w błąd czeskich konsumentów. – Negatywne praktyki nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Dlatego stanowczo zareagowaliśmy i będziemy reagować wszędzie tam, gdzie polskie wyroby dyskryminowane są z powodu miejsca ich wytwarzania. Polska stolarka otworowa to wyroby najwyższej jakości, potwierdzonej wszelkimi wymaganymi certyfikatami na rynkach, na których wprowadzana są do obrotu – komentuje Paweł Wróblewski.
źródło: Związek POiD