4-krotny wzrost polskiego eksportu okien i drzwi
4-krotny wzrost polskiego eksportu okien i drzwi

1,15 mld euro wyniósł w 2013 roku eksport polskich producentów  stolarki okiennej i drzwiowej  – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o 10,95% więcej aniżeli w 2012 roku i prawie cztery razy więcej niż w 2004 roku. 


Wzrosty eksportu na przestrzeni minionego roku odnotowano we wszystkich kategoriach produktowych (PVC, drewno, aluminium, żeliwo lub stal), ale warto podkreślić, że najwięcej zyskali producenci wyrobów z drewna, bo aż 21,35%. Przyglądając się bardziej szczegółowo danym GUS zauważyć należy, że wzrost ten to głównie zasługa rosnącego eksportu okien drewnianych (29,5%), podczas gdy wzrost wartości eksportu drzwi drewnianych był symboliczny – zaledwie 0,62%. Nie zmienia to faktu, że dzięki temu okna i drzwi z drewna miały największy udział w polskim eksporcie, spychając po wielu latach z pierwszego miejsca wyroby z PVC. Godny zauważenia jest ponadto 17,17% wzrost wartości sprzedanych za granicą produktów z aluminium. 


- Przy okazji zbliżającej się 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej bardzo dobrze widać, jak otwarcie granic wpłynęło na eksport wyprodukowanych w Polsce okien i drzwi. Wzrósł on na przestrzeni lat 2004-2013 niemal czterokrotnie. Największy udział miały w tym wyroby z PVC, które zanotowały niemal dziewięciokrotny wzrost – z poziomu 57,5 do 500,3 mln euro – komentuje Joanna Florczak-Czujwid z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku.


Analityk ASM zwraca jeszcze uwagę, że to są na razie dane wstępne. – Z doświadczenia minionych lat wynika, że dane końcowe są zwykle o kilka procent wyższe, dlatego wartość polskiego eksportu w 2013 roku może się zamknąć kwotą 1,2 mld euro – dodaje Joanna Florczak-Czujwid.