Słowem o architekturze – ruszyła II edycja konkursu im. Stefana Kuryłowicza
Słowem o architekturze – ruszyła II edycja konkursu im. Stefana Kuryłowicza

Pod koniec marca br. Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła II. edycję Konkursu dla architektów TEORIA 2014. Jednocześnie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody laureatce ubiegłorocznej edycji konkursu TEORIA 2013, w której udział wzięli także przedstawiciele Przyjaciół Fundacji. Należąca do tego grona firma Pilkington Polska, wspiera od początku działalność Fundacji, a sama od lat prowadzi działania edukacyjne skierowane do architektów.


Misją Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, utworzonej dla uczczenia pamięci zmarłego tragicznie, wybitnego polskiego architekta i Patrona Fundacji, jest wspieranie i promowanie odważnej i odpowiedzialnej twórczości architektonicznej. Jednym ze sposobów realizacji tej misji jest organizowany przez Fundację Konkurs TEORIA, w którym oceniane są autorskie eseje nt. zależności między architekturą i kulturą. Konkurs skierowany jest do młodych architektów z Polski i z zagranicy, a zwycięzca otrzymuje nagrodę w postaci sfinansowania druku własnej pracy w formie książkowej w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. 
Uroczyste wręczenie nagrody zwyciężczyni I. edycji Konkursu TEORIA 2013 i ogłoszenie II. edycji konkursu odbyło się 26 marca 2014 r. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w rocznicę urodzin Patrona. Laureatką I. edycji została dr Anna Lorens, autorka tekstu poświęconego współczesnej architekturze i przenikaniu się kultur popularnej i wysokiej pt. „Fenomen miejsc biesiadnych w mieście jako ilustracja krzyżowania się wpływów kultury popularnej i kultury wysokiej w architekturze”. Podczas marcowej uroczystości nastąpiło wręczenie nagrody zwyciężczyni konkursu, czyli wydanego w postaci książki eseju.

Promocja odpowiedzialnej twórczości architektonicznej to również jeden z elementów działalności Przyjaciela Fundacji – firmy Pilkington Polska, producenta szkła dla architektury. „Nowoczesna architektura to połączenie najbardziej śmiałych artystycznych wizji projektantów, wiedzy teoretycznej i funkcjonalnej użyteczności” – mówi Jolanta Lessig z Pilkington Polska. „Jako przyjaciel Fundacji od początku wspieramy jej działania, ukierunkowane na efektywne promowanie myśli twórczej w kontekście kompleksowych projektów architektonicznych. Od wielu lat realizujemy też własne projekty, dzieląc się z architektami wiedzą na temat możliwości na jakie pozwalają nowoczesne przeszklenia oraz praktycznymi rozwiązaniami w zakresie stosowania szkła w architekturze” – dodaje.

 

Celem Konkursu TEORIA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie rozwoju teoretycznych podstaw architektury i promocja działalności teoretycznej architektów polskich i europejskich. „Ideą konkursu TEORIA jest inspirowanie i zachęcanie architektów do twórczego łączenia pracy projektowej z działalnością teoretyczną, z uwzględnieniem szczególnych relacji i wzajemnego przenikania się światów architektury i kultury” – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. „Promowanie odważnej odpowiedzialnej architektury, integrującej teorię i inżyniersko-ekonomiczny pragmatyzm z pięknem wyobraźni jest naszą misją i kontynuacją myśli Patrona Fundacji, który przez całe życie łączył twórcze projektowanie z pracą dydaktyczną i pisaniem”.
Wspieranie rozwoju teoretycznych podstaw architektury jest głównym celem Konkursu, a publikacja zwycięskiej pracy ma pomóc w szerzeniu debaty o kulturotwórczej roli architektury. W Konkursie mogą wziąć udział autorzy niepublikowanych wcześniej tekstów z obszaru relacji architektury i kultury. Do tegorocznej edycji konkursu można zarejestrować na stronie Fundacji się do 26 czerwca 2014 r., ostateczny termin na nadsyłanie prac konkursowych wyznaczono na 26 sierpnia 2014 r., a ogłoszenie wyników konkursu na 26 października 2014 r.


Więcej informacji na stronie: www.fundacja-sk.pl