ClimaGuard® Premium2: szkło na granicy fizycznych możliwości
ClimaGuard® Premium2: szkło na granicy fizycznych możliwości

Producent szkła architektonicznego Guardian zaprezentował niedawno szkło termoizolacyjne nowej generacji ClimaGuard Premium2, a jego produkcja ruszyła właśnie w częstochowskiej hucie. Przeznaczone dla budownictwa mieszkaniowego szkło łączy w sobie inteligentne zarządzanie transmisją energii cieplnej z wysoką przepuszczalnością naturalnego światła. Można stosować je w podwójnych i potrójnych zestawach szybowych, a dzięki doskonałym parametrom szczególnie dobrze sprawdzi się w domach pasywnych i niskoenergetycznych.

Zarówno regulacje prawne, jak i rosnące ceny energii powodują, że unikanie strat ciepła w poprzez oszklenia staje się priorytetem. Jednocześnie w nowoczesnych wnętrzach kładzie się coraz większy nacisk na dostęp do naturalnego światła oraz pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Rodzi się jednak pytanie, w jaki sposób osiągnąć wszystkie te korzyści w jednym typie przeszkleń? Jest to możliwe dzięki technologii, która zbliża parametry szkła do granic jego fizycznych możliwości.

 

Więcej naturalnego światła

 

ClimaGuard® Premium2 to rewolucyjne rozwiązanie, które pozwala na niemal idealne doświetlenie wnętrza w naturalny sposób, bez ryzyka przegrzewania się pomieszczeń.

Fot. Guardian Częstochowa 

 

 

Odpowiedzią Guardian na tak szerokie oczekiwania ze strony branży budowlanej jest szkło ClimaGuard® Premium2.
W porównaniu do wcześniejszego wariantu ClimaGuard® Premium, nowa wersja charakteryzuje się jeszcze wyższą przepuszczalnością naturalnego światła. Dzięki temu wnętrze pomieszczenia staje się znacznie jaśniejsze i bardziej komfortowe, a także wymagaja mniej sztucznego oświetlenia. Co za tym idzie, zmniejszają się również koszty związane ze sztucznym oświetlaniem pomieszczeń. Wysoka przepuszczalność jest szczególnie wyraźna w przypadku potrójnego szklenia, gdzie transmisja światła wynosi 74% (o 5% więcej niż w przypadku starszej wersji). Również wskaźnik oddawania barw jest imponujący i zbliżony do ideału - sięga 97% dla potrójnego oraz 98% dla podwójnego szklenia. Dzięki temu uzyskujemy jasne, odpowiednio doświetlone wnętrza z dużą ilością naturalnego światła, tak korzystnego dla dobrego samopoczucia
i zdrowia osób przebywających we wnętrz budynku. 

 

Termoizolacja i zysk ciepła ze słońca

W przypadku najnowszej propozycji z huty Guardian, świetnie prezentują się także wskaźniki izolacji termicznej. Wartość Ug wynosi 0,5 W/(m²K) dla trzyszybowych (4|18-4-18-|4) i 1,1 W/(m²K) dla dwuszybowych (4-16-|4) zestawów wypełnionych argonem, co pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność całego budynku. Dzięki generowaniu dużych oszczędności, ClimaGuard® Premium2 jest szczególnie polecany w budownictwie pasywnym i niskoenergetycznym, które charakteryzuje się bardzo restrykcyjnymi normami dotyczącymi termoizolacyjności. „ClimaGuard Premium2 łączy większą neutralność z lepszymi parametrami.. Nowe szkło znalazło uznanie w Passive House Insitite Darmstadt w Niemczech, który przyznał mu certifikat komponent domów pasywnych” mówi Tomasz Gelio, Dyrektor Marketingu Guardian Częstochowa.

Wart odnotowania jest również znacznie lepszy bilans energetyczny uzyskiwany przy zastosowaniu szkła ClimaGuard® Premium2, dzięki wyższemu o niemal 7% współczynnikowi przepuszczalności całkowitej energii promieniowania słonecznego (g=53%) w przypadku potrójnego szklenia.

 

Lokalna produkcja, niższe koszty

 

Nowe szkło, tworzone na szkle bazowym float ExtraClear® o zwiększonej neutralności, dostarczane jest z huty w Częstochowie. Dzięki lokalnej produkcji znacznie obniżone zostają koszty transportu oraz zminimalizowany wpływ na środowisko naturalne.

Parametry szkła ClimaGuard® Premium2 dostępne są w automatycznie aktualizującej się wersji programu Guardian Konfigurator na stronie:

http://www.sunguardglass.pl/SunguardProducts/GlassConfigurator/index.htm 

 

 

Rodzaj szkła*

Transmisja

światła [%]

Odbicie światła [%]

Współczynnik przenikania energii słonecznej g [%]

Wskaźnik oddawania barw

Współczynnik Ug

[W/(m²K)]

Szyba zespolona 4-16-4

82

12

64

98

1.1

Szyba zespolona 4-18-4-18-4

74

16

53

97

0.5

wypełnienie Argonem 90%. Podane wartości są wartościami nominalnymi podlegającymi tolerancjom produkcyjnym

 

źródło: Guardian Częstochowa