Okno na miarę pomieszczenia
Okno na miarę pomieszczenia

Zwykle kupując okna do domu, zwracamy uwagę na ich wygląd i parametry użytkowe. Właściwie dobrana stolarka może chronić wnętrze przed wpływami otoczenia w postaci zimna, deszczu, chłodu czy hałasu, a jednocześnie zdobić je i wypełniać światłem. Warto jednak pamiętać, że aby stworzyć komfortowe domowe wnętrza, warto dopasowywać właściwości okien do funkcji poszczególnych pomieszczeń. 

Coraz częściej dopasowujemy wygląd stolarki PVC zarówno do wyglądu elewacji, jak i wnętrza budynku. Wybór nie ogranicza się już do klasycznego, białego PVC. Tworzywowe ramy mogą być stylizowane na wiele sposobów, dzięki szerokiemu doborowi folii, od jednolicie koloryzowanych, poprzez posiadające wygląd i strukturę drewna, aż po efektowne powierzchnie metaliczne. Stolarka w całym domu powinna cechować się tym samym wyglądem, konturem profili i kolorystyką, jednak nie tymi samymi parametrami. W końcu każde pomieszczenie w domu ma inne przeznaczenie oraz inne funkcje. Korzystając z rozwiązań systemowych, pozwalających na zestawianie profili i pakietów szybowych o tej samej estetyce, lecz różnych właściwościach, można dobrać takie rozwiązania stolarki, które pomogą wykreować pożądany klimat cieplny w kuchni, sypialni lub łazience.

Pozytywnie i reprezentacyjnie

 

Salon, kuchnia czy prywatna pracownia – wszystkie te miejsca łączy wysoka częstotliwość użytkowania. Powinny być przede wszystkim wypełnione naturalnym białym światłem, które wpływa pozytywnie na ludzkie samopoczucie i stwarza idealne warunki do relaksu oraz pracy. Najkorzystniejszy rozkład światła w pomieszczeniu dają wysokie okna pionowe, a wręcz całe przeszklone moduły w postaci przesuwnych drzwi i okien. Ponieważ stolarka okienna ma gorsze parametry termoizolacyjne niż ciepła ściana, warto dobierać okna i drzwi tarasowe o jak najcieplejszych ramach oraz grubych pakietach szybowych. Takich możliwości dostarcza system drzwi przesuwnych Schüco ThermoSlide z wielokomorową ramą o głębokości zabudowy zwiększonej do 219 mm. Realizowane w nim pojedyncze moduły drzwiowe mogą osiągać maksymalną szerokość do 6500 i wysokość do 2800 mm. Wysoka stabilność konstrukcji Schüco ThermoSlide pozwala na budowę wielkogabarytowych drzwi o ciężarze skrzydła nawet do 400 kg, bez ryzyka deformacji pod wpływem temperatur i obciążeń wiatrem. Z połączenia kilku takich modułów powstają wysokie, przeszklone przejścia, które pozwalają wypełnić wnętrza maksymalną dawką światła. Termoizolowane drzwi z oszkleniem o współczynniku Ug=0,6 W/m2K osiągają ponadto współczynnik przenikania ciepła na poziomie pasywnym Uw?0.8 W/m2K! Pomieszczenia przeznaczone na dzienną aktywność mieszkańców są zwykle położone od najbardziej nasłonecznionej strony południowej i zachodniej. Dlatego należy również pamiętać o zastosowaniu w oknach i drzwiach odpowiedniego pakietu szybowego, o odpowiednich właściwościach absorpcyjnych i ewentualnie ochrony przeciwsłonecznej, które pozwolą uniknąć nadmiernego przegrzewania pomieszczeń w lecie. 

Komfortowo ciepło
Sypialnia czy łazienka to specyficzne miejsca, w których wymagany jest przede wszystkim wysoki komfort cieplny i poczucie bezpieczeństwa. Warto zastosować w nich okna o mniejszych wymiarach, jednak z bardzo ciepłym profilem i szybami o dobrych współczynnikach przenikania energii słonecznej, na poziomie g ? 45%. Tego typu stolarka sprawi, że promienie wpadające rano do pomieszczenia pomogą nabrać pozytywnej energii przed rozpoczynającym się dniem i ogrzeją wnętrze w sposób pasywny. Stolarka okienna z serii Schüco Alu Inside, w której zastosowano refleksyjne wzmocnienia aluminiowe, pozwala jeszcze lepiej chronić pomieszczenia przed utratą cennego ciepła. Ciągłe, płaskie kształtowniki odbijające fale podczerwone z powrotem do pomieszczenia oraz siedem równoległych komór powietrznych z dodatkowymi wkładkami termoizolacyjnymi stanowią efektywną barierę dla przenikania ciepła na zewnątrz. Zjawisko to jest wyczuwalne w dotyku, gdyż temperatura na powierzchni ramy nie spada odczuwalnie poniżej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Tak wykonany profil uzyskuje doskonały współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uf=0,79 W/m2K. Trzy niezależne poziomy uszczelnień chronią okucia i praktycznie eliminują ryzyko występowania zjawiska infiltracji zimnego powietrza. Głębokie osadzenie szyby w ramie okiennej sprawia, że nie ulegają one wychłodzeniu i nie pokrywają się skroploną parą wodną. Profile o starannie przemyślanej geometrii pozwalają na montowanie dowolnego rodzaju rolet, które pomogą zapewnić ochronę przed zaglądaniem.