Szukaj w serwisie:

Co się kryje w szybie

Szyby odgrywają w oknach znacznie ważniejszą rolę niż mogłoby się wydawać. Zależy od nich nie tylko w jakim stopniu doświetlone będą wnętrza, ale także – ile energii cieplnej do nich trafi. One również wpływają na to, jaką izolacyjnością cieplną i akustyczną będzie się charakteryzowało całe okno.

Co się kryje w szybieCo się kryje w szybie

Duże przeszklenia – nawet na całą ścianę – cieszą się niesłabnącą popularnością. Pozwalają, nadać domowi nowoczesny charakter, a także otworzyć go na otoczenie i cieszyć się widokiem ogrodu. Jednak duże przeszklenia, to również jeszcze większe wymagania, jakie powinniśmy stawiać szybom. Bo, wbrew pozorom, w szkle kryje się znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Jakie możliwości oferuje szyba i na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

Sprawdź parametry

Podstawowym zadaniem całej stolarki – w tym rzecz jasna również szyby, jest wpuszczenie do pomieszczenia światła i możliwość obserwacji otoczenia przy jednoczesnej ochronie przed ucieczką ciepła. O tym, jak skutecznie dany pakiet izoluje, mówi współczynnik przenikania ciepła Ug. I tu sprawa jest prosta – im jest niższy – tym lepiej. Dla przykładu szyba MS więcej niż OKNA SUPERtermo oferuje Ug=0,5 W/m2K, podczas gdy standardowe rozwiązania dostępne obecnie na rynku – Ug= 0,7 W/m2K.

Oprócz izolacyjności cieplnej, szyby umożliwiają nie tylko dopływ światła słonecznego ale również energii, które te światło ze sobą niesie. Dzięki temu, nie tylko możemy cieszyć się najzdrowszym, naturalnym światłem, ale również korzystać z dodatkowego źródła ciepła jakim jest słońce. Tu sporo dowiemy się analizując dwa parametry – g i L. Ich interpretacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

- Współczynnik g mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L – ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku czynników. Im wyższy jest g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne. – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Musimy przy tym jednak pamiętać, że jeśli nasze okna znajdują się od strony południowej, lub zajmują całą ścianę, a szyby przepuszczają dużo światła, może się okazać, że słońca mamy aż nadto i będziemy potrzebować skutecznej przed nim ochrony. W tym przypadku możemy się zdecydować na szyby przeciwsłoneczne. Jeśli jednak je zastosujemy, warto pamiętać, że ograniczamy nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne (nieco gorzej). Wygodniejszym rozwiązaniem są regulowane osłony przeciwsłoneczne np. zewnętrzne rolety czy żaluzje, które pozwalają dostosować nasłonecznienie według aktualnych potrzeb. Można je odsłonić gdy potrzebujemy słońca i zasłonić jeśli mamy go w nadmiarze, a tym samym utrzymać w domu optymalną temperaturę redukując koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Szyby a hałas i niepożądane spojrzenia

Pakiety szybowe odgrywają również dużą rolę w izolacji akustycznej całego okna. A w dobie coraz większego, niezdrowego natężenia dźwięków – w miastach, ale również na ich obrzeżach np. przy ruchliwych drogach lub w hałaśliwym sąsiedztwie – to kwestia nie do przecenienia.

- Szyby chroniące przed nadmiernym hałasem są laminowane z użyciem specjalnych folii PVB, które pozwalają lepiej tłumić dźwięki. Jak udowadniają badania, izolacyjność akustyczną pakietów podwyższa też zestawianie w nich tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, nawet jeśli mieszkamy w głośnej okolicy. – wyjaśnia Artur Głuszcz.

A co z poczuciem intymności? Jeśli nasze okna wychodzą na ulicę, warto rozważyć szyby ornamentowe. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza w łazienkach i toaletach. Te ozdobne szyby mają specjalnie wytłoczone, nietransparentne wzory. Dzięki temu przepuszczają światło, ale – w zależności od wybranego deseniu – w różnym stopniu zniekształcają obraz.

Wybierz bezpieczeństwo

Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona i inne funkcje niż tylko zapewnienie dostępu światła. Równie ważne jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku wspomnianych dużych przeszkleń i pokoi dziecięcych. Mowa tu o zabezpieczeniu zarówno przed włamywaczami, jak i przed przypadkowym stłuczeniem np. piłką czy zabawką.

Na rynku (i w ofercie MS więcej niż OKNA) bez trudu znajdziemy szyby bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W pakietach antywłamaniowych, dwie 4-milimetrowe tafle sklejone są czterema warstwami specjalnej folii PVB, dzięki czemu w zasadzie nie da się ich zbić bez użycia narzędzi. Z kolei polecane do np. pokoi dziecięcych szyby bezpieczne, w których dwie 3-milimetrowe szyby sklejone są dwiema warstwami folii, po uszkodzeniu rozbiją się na wiele nieostrych kawałków, które pozostają na folii, co znacznie redukuje ryzyko skaleczenia.

Co się kryje w szybie

Szyba SUPERtermo 0,5 W/m2K MS więcej niż OKNA z nową jaśniejszą powłoką termiczną oferuje przepuszczalność światła na poziomie Lt=74% i przepuszczalność energii słonecznej g=53%. Pozwala to na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych do doświetlenia i utrzymania optymalnej temperatury w domu. FOT. MS więcej niż OKNA

 

źródło: MS więcej niż okna

 
Najnowsze publikacje
Okna energooszczędne na bazie systemu MB-104 Passive firmy ALUPROF – idealne rozwiązanie dla współczesnych domów
 • Okna energooszczędne na bazie systemu MB-104 Passive firmy ALUPROF – idealne rozwiązanie dla współczesnych domów
 • OKNO 4/2020
 • Jakie ogrodzenia najchętniej wybierali Polacy w 2020 r. – TOP 5 modeli firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe
 • Wyraź siebie poprzez niebanalne rozwiązania
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku – analiza PSB
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2021 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.