oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Przesuń się ku lepszemu - bramy przesuwne

Bramy przesuwne cieszą się największą sławą wśród wrót zautomatyzowanych. Ich funkcjonalność w zestawieniu z bramami skrzydłowymi jest niepodważalna. Zaoszczędzone dzięki nim miejsce na podjeździe czy posesji, można wykorzystać na wymarzoną altanę lub ozdobne donice i w ten sposób nadać posiadłości przytulniejszego oblicza.

Przesuń się ku lepszemu - bramy przesuwneJuż na etapie projektowania domu warto zastanowić się nad lokalizacją bramy wjazdowej. Najczęściej ustawia się ją w linii prostej do garażu, aby zagwarantować możliwie najkrótszą drogę, bez konieczności wykonywania zbędnych manewrów. Jaką bramę wybrać, gdy działka jest szeroka, a odległość między wyjazdem a domem jest na tyle mała, że wrota uchylne mogłyby utrudniać swobodną komunikację? W tym przypadku doskonałym wyborem będzie brama przesuwna. Składa się ona z jednego skrzydła, które porusza się  po wewnętrznej stronie długości ogrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że ogrodzenie po jednej stronie powinno być tak długie, aby po otwarciu bramy zmieściło się za nim całe jej skrzydło lub skrzydło z przeciwwagą. Atutem tego rodzaju rozwiązania jest fakt, że brama otwiera się wzdłuż ogrodzenia, a nie przed siebie, dzięki temu nie wymaga tyle wolnej przestrzeni, co uchylne wrota. Wystarczy zadbać o to, aby bezpośrednio przy ogrodzeniu było miejsce na to, żeby skrzydło mogło się w pełni otwierać.

Jaka brama, taki wyjazd

W przypadku bram przesuwnych nie ma ryzyka popchnięcia skrzydła przez nagły podmuch wiatru, jak może się to zdarzyć przy wrotach uchylnych. Utrudnieniem w otwieraniu nie będzie także zaspa śniegu. Jedyny problem, jaki może nastręczać brama przesuwna, to konieczność każdorazowego wychodzenia z samochodu czy domu, aby ją zamknąć lub otworzyć. Jednak dla wszystkich, którzy mają dość ręcznego otwierania bramy, firma BFT przygotowała coś wyjątkowego: gamę napędów DEIMOS BT. – Siłowniki DEIMOS BT dostępne są w czterech modelach: dwa z centralą HAMAL i dwa z centralą MERAK. Przeznaczone do bram przesuwnych rezydencjalnych o masie 400 lub 600 kg są wyposażone w wyświetlacz LCD. W nowych modelach wprowadzono szereg usprawnień w stosunku do poprzedniej wersji – mówi Tomasz Grzechnik, ekspert firmy BFT. 

Pracą takiej bramy steruje się za pomocą pilota oraz włączników montowanych w domu. Jeden pilot może uruchamiać nie tylko bramę wjazdową, ale też garażową, a nawet oświetlenie. Automatyczne napędy do bram składają się z silnika poruszającego skrzydłem i urządzenia sterującego. Automatycznie otwierane skrzydła wymagają też zamontowania narzędzi zapewniających bezpieczeństwo ich użytkowania. Konieczne będą tu fotokomórki, za sprawą których skrzydła bramy cofną się, gdy na ich drodze pojawi się przeszkoda. Lampa ostrzegawcza umiejscowiona w dobrej widoczności poinformuje o tym, że brama się otwiera lub zamyka.

Jak wybrać napęd?

Aby system działał bezawaryjnie, napęd trzeba dopasować do konkretnej bramy. Ważny jest sposób jej otwierania, wielkość i ciężar. Oczywiście głównym kryterium doboru automatyki jest częstotliwość użytkowania, czyli przybliżona dobowa liczba cykli (pełne otwarcie i zamknięcie bramy). Siłownik do pracy przemysłowej, gdzie wrota otwierają się nawet do kilkudziesięciu razy na dobę, będzie zdecydowanie mocniejszy od tego zamontowanego na prywatnej posesji. Innym ważnym parametrem jest ciężar bramy. Producent napędu w specyfikacji zawsze podaje maksymalne obciążenie, z jakim danym model może współpracować. Wybierając konkretny napęd warto zachować „zapas mocy”, czyli minimum 30-40%, aby automatyka nie pracowała na granicy swoich możliwości. Wiele zależy także od warunków atmosferycznych. Silne mrozy sprzyjają gęstnieniu smaru w przekładniach, co daje efekt zwiększonych oporów tarcia podczas pracy siłownika – Nasz najnowszy napęd DEIMOS BT dedykowany bramom przesuwnym zachowuje swoją bezawaryjną funkcjonalność nawet przy temperaturze spadającej do -20 st. C. – dodaje ekspert BFT. 

 

źródło: BFT

Zobacz również...

 
Na straży komfortu termicznego – ciepłe okna, drzwi i ściany
 • Na straży komfortu termicznego – ciepłe okna, drzwi i ściany
 • Trendy w aranżacji wnętrz, czyli modne drzwi w mieszkaniu
 • Okno na naturę – co warto wiedzieć o oknach drewnianych
 • Okna do domu w stylu skandynawskim
 • Okucia z serii NUOVA BERGAMO i FIRENZE – estetyka oraz funkcjonalność w jednym
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.