Nowość! Okno aluminiowe inspirowane naturą – Schüco AWS 90.SI+ Green
Nowość! Okno aluminiowe inspirowane naturą – Schüco AWS 90.SI+ Green

Firma Schüco wprowadza do swojej oferty innowacyjny pasywny system okien aluminiowych AWS 90.SI+ Green, bazujący na surowcach odnawialnych. Zamiast tradycyjnych izolatorów tworzywowych, zastosowano w nim zintegrowane przekładki termoizolacyjne z naturalnego poliamidu, produkowanego z kwasów zawartych w nasionach roślinnych.

Wyczerpywanie się tradycyjnych paliw kopalnych i zbliżający się koniec ery ropy naftowej oznaczają konieczność oszczędzania dostępnych zasobów i poszukiwania alternatywnych metod produkcji. Nowy system okienny Schüco AWS 90.SI+ Green odpowiada na problemy przyszłości na dwa sposoby. Pozwala zaoszczędzić energię cieplną, dzięki pasywnym parametrom termoizolacyjnym na poziomie nawet Uw= 0,8 W/m2K, a ponadto wykorzystywane do jego produkcji surowce są w pełni odnawialne, pozyskiwane z powszechnie występujących roślin. Dzięki temu łącznie przyczynia się do zachowania surowców naturalnych i ograniczania emisji CO2 do atmosfery, zarówno na etapie produkcji, jak i użytkowania. Wraz z „zielonymi” fasadami z serii FW 50+.SI Green, okna AWS 90.SI + Green tworzą kompletne rozwiązanie dedykowane dla budownictwa zrównoważonego i obiektów poddawanych certyfikacji DGNB, LEED i BREEAM. 

 

Przekrój przez okno Schücoe

AWS 90.SI+ Green, produkowan

na bazie surowców odnawialnych

Fot. Schüco

 

Technologia wspomagana natu

Okna z serii Schüco AWS 90.SI + Green zawdzięczają swój zrównoważony charakter niepozornej roślinie o nazwie rącznik pospolity, która nie wymaga bogatych warunków glebowych. Jako źródło oleju rycynowego, stanowi ona między innymi surowiec lekarski. W „zielonej” serii okien znalazła jednak całkiem nowe zastosowanie. Z nasion rącznika pospolitego pozyskiwany jest kwas sebacynowy służący do produkcji poliamidowych przekładek i spienionych izolatorów, które podnoszą parametry termoizolacyjne aluminiowych profili. W ten sposób wykonany materiał nie wymaga dalszego przetwarzania, co skraca produkcję okien i ogranicza jej wpływ na środowisko naturalne. Kolejną zdobyczą biotechnologii, stosowaną w oknach Schüco AWS 90.SI+ Green, są odnawialne uszczelki EPDM wykonywane z trzciny cukrowej lub bioetanolu. Corocznie przeprowadzany proces certyfikacji DIN CERTO stanowi gwarancję, że proporcje surowców odnawialnych w stolarce z tej serii pozostają na tym samym poziomie.

Okno o współczynniku Uw=0,8 W/m2K

i wąskich ramach to doskonała propozycja

dla zrównoważonych inwestycji

Fot. Schüco

 

Pasywne parametry cieplne

Budynki energooszczędne staną się w niedalekiej przyszłości obowiązującym standardem, jednak już teraz na całym świecie powstają obiekty o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. Oprócz materiałów przyszłości, system Schüco AWS 90.SI+ Green posiada doskonałe parametry użytkowe, które pozwalają poprawić bilans energetyczny budynku. Okno z dwukomorową szybą o współczynniku przenikania ciepła Ug= 0,6 W/m2K osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m2K. Zoptymalizowana strefa izolacyjna z piankowymi przekładkami termicznymi oraz dodatkowa ochrona wrębu podszybowego zapewniają ochronę przed wychładzaniem ram okiennych. Innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym gwarantuje bardzo dobrą termoizolacyjność okien. Ramy o wąskich szerokościach zewnętrznych nie zakłócają widoku i pozwalają wpuścić więcej światła dziennego do pomieszczeń. System można dodatkowo wyposażyć w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, pozwalające na zdalne otwieranie i zamykanie okien.