Konkurs VELUX na staż w Danii rozstrzygnięty
Konkurs VELUX na staż w Danii rozstrzygnięty

Wojciech Cebula, student trzeciego roku Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zdeklasował 20 konkurentów i został jednogłośnie wybrany zwycięzcą XII edycji konkursu organizowanego przez VELUX. W nagrodę odbędzie dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym firmy w Hørsholm koło Kopenhagi.

Konkurs składał się z dwóch etapów. „Do finałowej szóstki, z którą zostały przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne, przeszli kandydaci reprezentujący bardzo wysoki poziom” – ocenia Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska i członek jury. „Nagrodzony Wojciech Cebula przedstawił bardzo ciekawe, a jednocześnie niezwykle jednorodne stylistycznie i estetycznie portfolio. Zaprezentował doskonale przemyślane, dojrzałe i oryginalne prace. W swoim podejściu do projektowania opiera się na rzetelnej analizie i studiach zarówno formy, jak i wnikliwym badaniu funkcji. Jego dodatkowym atutem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego” – uzasadnia Monika Kupska-Kupis.

Laureat konkursu odbędzie dwumiesięczny, wakacyjny staż, którego wszelkie koszty związane z podróżą oraz pobytem w Danii pokrywa VELUX. Praktyka zawodowa umożliwi mu poszerzanie wiedzy w zakresie ekologicznych, energooszczędnych i wykorzystujących światło dzienne rozwiązań w architekturze. Pod okiem duńskich architektów przekona się, jak tworzyć nowoczesną architekturę, doskonale wkomponowaną w otoczenie, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. W poprzednich latach zwycięzcy konkursu brali udział m.in. w przygotowaniu planu rewitalizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

Wojciech Cebula ceni sobie rozwój i zdobywanie doświadczenia za granicą. „Rozważam studia magisterskie gdzieś poza granicami Polski. Dania także jest jedną z opcji, więc gdy pojawiła się szansa poznania tego środowiska z bliższej perspektywy, stwierdziłem, że warto zaryzykować. Uważam, że to wartościowe miejsce do doświadczania architektury, gdzie można wiele się nauczyć i rozwijać to, co już mamy wypracowane. Nie spodziewałem się, że sprawy tak się potoczą, w moim przekonaniu nagrodą było już samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną” – mówi zwycięzca konkursu.

Warto podkreślić, iż po raz pierwszy, w tegorocznej edycji portfolia nadesłane przez studentów oceniała także Agnieszka Szwarczewska, laureatka i stażystka z 2010 r., która obecnie na stałe pracuje w duńskim biurze. „Wyjazd na staż daje możliwość aktywnego uczestnictwa w pracach nad międzynarodowymi projektami, a tym samym poznania odmiennego podejścia do budownictwa w różnych krajach. Poza tym, to bardzo dobry początek kariery zawodowej, a także ciekawa możliwość spędzenia wakacji za granicą” – ocenia Agnieszka Szwarczewska.

Program stażowy VELUX cieszy się wysoką renomą, którą budują jego uczestnicy. Na przełomie lat brali w nim udział najlepsi polscy młodzi architekci. Stypendystami byli m.in. Ewa Białecka, która po powrocie z Danii zrobiła doktorat w Szwecji, gdzie obecnie mieszka i pracuje czy Łukasz Pastuszka, współwłaściciel biura „MOOMOO”, które w 2009 r. magazyn „Wallpaper” uznał za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie.