Ciepłe okna aluminiowe do  domów z dopłatą
Ciepłe okna aluminiowe do domów z dopłatą

Już od drugiego kwartału 2013 roku ruszy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych NFOŚiGW. Warunki techniczne, którym musi odpowiadać zastosowana stolarka okienna są bardzo surowe, jednak na rynku są już dostępne nowoczesne systemy okien aluminiowych z serii Schüco AWS 112.IC i AWS 90.SI+, które pozwalają na projektowanie nawet dużych, obecnie bardzo modnych, przeszkleń o termoizolacyjności spełniającej wymagania budownictwa pasywnego i wysoko energooszczędnego.

Dom jednorodzinny z ciepłą stolarką aluminiową Schüco. Fot. Schüco

Dofinansowanie do kredytu zaciągniętego na budowę domu energooszczędnego w ramach Programu Priorytetowego „Efektywne Wykorzystanie Energii” to pierwszy na skalę polską instrument wsparcia dla osób kupujących lub budujących dom o niskim zapotrzebowaniu na energię użytkową, który w zależności od standardu wynosi 15 lub 40 kWh/m2rok. Wymagania odnośnie termoizolacyjności okien i drzwi zostały określone na bardzo wysokim poziomie, co ma zbliżyć polskie budownictwo do wyznaczonego przez Unię Europejską celu budowania obiektów niemal zeroenergetycznych po 2020 roku. Na rynku jest już dostępna cała gama rozwiązań, które pomogą spełnić wymagające założenia programu. Obok okien z PVC, całkiem nowych możliwości dostarcza nowoczesna stolarka aluminiowa. Dzięki postępowi w technologiach budowlanych, niskoenergetyczny dom można teraz wyposażyć w eleganckie, duże okna aluminiowe w standardzie pasywnym, które oprócz doskonałej ochrony cieplnej zapewnią nowoczesny wygląd elewacji.

Energooszczędność i subtelny design

Analiza NFOŚiGW przedstawiona w Podręczniku dobrych praktyk wykazała, że w przypadku domów jednorodzinnych największy udział w ogólnym bilansie strat energii przypada na okna zewnętrzne – nawet do 36,6 %. Dlatego udzielenie dofinansowania zostało uzależnione od spełnienia szeregu surowych kryteriów technicznych, w tym zastosowania stolarki okiennej o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, zawierającego się granicach od Uw = 0,7 do 1,0 W/m2K, w zależności od strefy klimatycznej. Pierwszy certyfikowany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, aluminiowy system okienny Schüco AWS 112.IC pozwala na uzyskanie pasywnych parametrów izolacyjności termicznej Uw ≤ 0,8 W/m2K. Okno wykonane w tym systemie z potrójnym szkleniem o współczynniku Ug = 0,6 W/m2K i ciepłą ramką z tworzywa sztucznego posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw = 0,75 W/m2K. Tak dobrą ochronę cieplną zapewniono dzięki wielokomorowemu uszczelnieniu środkowemu oraz dodatkowym komorom termoizolacyjnym z rdzeniem piankowym. Mostek termiczny na łączeniu szyby z profilem zniwelowano przy zastosowaniu dodatkowej uszczelki z EPDM. Okna z tej serii charakteryzuje przy tym niewielka szerokość ram, wynosząca w standardzie zaledwie 120 mm. Jeszcze bardziej filigranowy wygląd posiadają okna z serii Schüco AWS 90+.SI, o szerokości czołowej 117 mm. Przy zastosowaniu potrójnego pakietu szybowego o współczynniku Ug= 0,6 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, całe okno osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m2K. Stabilne, aluminiowe konstrukcje okien z serii Schüco AWS 112.IC i AWS 90.SI+ pozwalają na projektowanie szerokich i wysokich skrzydeł o wadze nawet do 160 kg i filigranowym wyglądzie. Wielkowymiarowe przeszklenia umieszczone na południowych elewacjach wypełnią wnętrza naturalnym światłem i pozwolą na dodatkowe uzyski ciepła z promieni słonecznych.

Przekrój przez okno Schüco AWS 112.IC. Fot. Schüco
Przekrój przez okno Schüco AWS 90. SI+. Fot.: Schüco
Indywidualna estetyka

Najlepsze z punktu widzenia energooszczędności są proste bryły budynków, oparte na planie kwadratu. Minimalistyczna estetyka, polegająca na ograniczeniu wszelkich ozdobnych elementów może być kształtowana przy użyciu eleganckich, lśniących powierzchni z metalu i szkła. W tym kontekście ciepła stolarka z serii Schüco AWS 112.IC i Schüco AWS 90.SI+ daje niemal nieskończone możliwości pod względem kształtowania wyglądu elewacji. Aluminiowe okna o niewielkiej widocznej szerokości ościeżnicy wraz z ukrytym skrzydłem (blockdesign), dają wrażenie lekkości i elegancji. Smukły design okna można podkreślić ciekawą strukturą lub kolorystyką ram okiennych. Możliwość idealnego dopasowania do indywidualnej koncepcji dają różnorodne opcje wykończenia, m.in. malowania proszkowego na dowolny kolor z palety RAL, lakierowania na mokro czy anodowania powierzchni. Spójny efekt estetyczny na elewacji można otrzymać stosując dodatkowo drzwi aluminiowe z serii ADS 112.IC, również o parametrach pasywnych. Dostępne są wykonania z widoczną ramą i cofniętym termoizolowanym wypełnieniem, a także w wersji z wypełnieniem pokrywającym skrzydło, co sprawia że drzwi wejściowe uzyskują bardzo elegancki wygląd.