Okna  z okuciami Roto Parallel – zamiast szklanych ścian
Okna z okuciami Roto Parallel – zamiast szklanych ścian

Przyzwyczailiśmy się już do szklanych biurowców, przez których fasady widać pracujących ludzi. By pracownicy wewnątrz nie czuli się jak uwięzieni w akwarium, czasem wystarczy tylko otworzyć okno. Jednak to nie taka prosta sprawa, gdyż takie okno musi spełniać wiele wymagań.

Na pewno spełnia je nowość Roto – okucie Parallel do okien równolegle otwieranych na zewnątrz (inaczej określanych jako równolegle odstawne), produkowane przez firmę Securistyle w Wielkiej Brytanii.

O potencjale tego systemu okuć świadczy fakt, że największe okno wyprodukowane z jego użyciem ma wysokość aż 6 metrów oraz masę 1000 kg.

Masa skrzydła z okuciem Roto Parallel otwieranego manualnie wynosi 200 kg. Okna równolegle otwierane umożliwiają naturalną wentylację.

Okna z okuciami Parallel umożliwiają korzystanie z naturalnej wentylacji, pozwalają na to, by ciepłe powietrze bez przeszkód uchodziło górą, a świeże napływało dołem do wewnątrz. Możliwe jest to np. podczas najefektywniejszego wietrzenia nocą, kiedy to przy wyłączonej klimatyzacji ciężkie, duszne powietrze można usunąć z biura. Na dodatek okna tego typu umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni pod oknem, bo skrzydło nie wchodzi do pomieszczenia, lecz odsuwa się na fasadę budynku – tworząc przy okazji ciekawy efekt architektoniczny.

Dane o produkcie:

  • okucie do wielkopowierzchniowych okien równolegle otwieranych na zewnątrz (odstawnych) może być stosowane np. w obiektach z podwójnymi fasadami szklanymi w fasadzie wewnętrznej;

  • maksymalna masa pojedynczego skrzydła otwieranego ręcznie to 200 kg, maksymalna masa skrzydła z napędem elektrycznym, jakie dotychczas wykonano to 1000 kg;

  • maksymalna odległość odstawienia skrzydła z otwieraniem manualnym to 150 mm;

  • zawiasy ze stali zostały przetestowane na zgodność z normą BN EN 1670, klasy 5, i mają wytrzymałość aż 10.000 cykli;

  • gwarancja na okucia to 12 lat.