Najlepsze  targi R+T w historii – raport po targach
Najlepsze targi R+T w historii – raport po targach

W terminie od 28 lutego do 3 marca 2012 r. w Stuttgarcie odbyła się 19-ta edycja najważniejszych na świecie targów branży rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych – targów R+T. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa zarówno pod względem liczby wystawców, jak i zwiedzających.

Tereny targowe w Stuttgarcie dysponujące ponad 105.000 m2 powierzchni wystawienniczej zostały w całości zajęte przez targi R+T. Blisko 820 wystawców z 42 krajów zaprezentowało pełne spektrum oferty przygotowanej dla branży rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych, zgodnej z najnowszymi trendami. Wśród ogółu wystawców przeważały firmy z poza Niemiec, stanowiły aż 66% wszystkich wystawców. Znaczący udział w tegorocznej edycji R+T miały firmy z naszego kraju – swoją ofertę zaprezentowało aż 30 wystawców z Polski: Selt, Aluprof, Portos, Wiśniowski, Krispol, Bamar-Pol, Legbud Gargula, Anwis, Hosten Polska, Vertex, Primo Profile, Franc Gardiner, Besta, BeClever, Alcomex, Andrzejczak, Miranda, Draco, Mobilus Motor, Aften, Zemat Technology, Pasedo, Fasada, Mol, Interflex, Pacord, Litex, Solar Tech, Magnum-Metal i Europejskie Wydawnictwo Informacji Technicznych.

Podczas 5-ciu dni trwania targów imprezę odwiedziło około 60.000 zwiedzających (w 2009 nieco ponad 57.000), którzy przybyli na targi ze 110 krajów. Znakomite usytuowanie terenów targowych w Stuttgarcie tuż przy lotnisku i autostradzie A8 znacznie ułatwiło dotarcie gościom na targi. Aż 51% ogółu odwiedzających przybyło z zagranicy. Wielu gości przybyło na targi z konkretnymi zamiarami inwestycyjnymi, a 17% z nich chciało zainwestować nawet 100.000 Euro. Tak duża liczba wystawców i zwiedzających spowodowała, że hotele w promieniu 75 km od Stuttgartu były niemal w całości zajęte przez uczestników targów.

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających tegoroczne targi R+T cieszyły się rozwiązania z zakresu oszczędnego wykorzystania energii i bezpieczeństwa budynków oraz inteligentne rozwiązania np.: umożliwiające obsługę za pomocą Smart phonów. Najbardziej innowacyjne produkty i rozwiązania pod względem technicznym, funkcjonalności i wzornictwa prezentowane przez wystawców zostały ponowie docenione i nagrodzone. Laureatami tegorocznej Nagrody Innowacyjności Innovationspreis zostały firmy: BEA z Belgii wraz z Novoferm tormatic (za swój produkt „i-control” w kategorii Bramy), Holis Ind. z Izraela (za produkt „SLIDER“ w kategorii Inteligentne rozwiązania przeciwsłoneczne) oraz firmy niemieckie: DiHa (za produkt ESM® Rollladen-Gurtführung w kategorii Rolety), Neher Systeme GmbH & Co. KG (za produkt „TRANSPATEC” w kategorii Tekstylia techniczne), Pepperl + Fuchs Vertrieb Deutschland (za produkt „VDM28“ w kategorii Napędy i sterowanie do bram) i WAREMA Renkhoff SE (za pregolę-markizę w kategorii Markizy oraz za produkt OptiControl w kategorii Napędy i sterowanie do rolet). Wyróżnienia otrzymały firmy: BEA s.a z Belgii, Lucas Fenster- und Sonnenschutzsysteme GmbH & Co. KG, weinor GmbH & Co. KG oraz pan Michael Greiff.

Dużym zainteresowaniem gości targowych cieszyły się również imprezy wchodzące w skład programu ramowego targów - fora (m.in. BVT - Forum Bram, Forum Architektury i Integralnego Planowania „The Art of Planning”), workshopy (np.: ES-SO Workshop), seminaria (np.: Seminarium Nadruku Cyfrowego), prezentacje (np.: Junge Talente), zawody (np.: Handwerkerbattle) i pokazy (np.: Ochrona Przeciwsłoneczna i Automatyzacja oraz Archiprix). Tegorocznej edycji targów towarzyszyła również Giełda kooperacyjna b2fair.

Kolejna edycja odbędzie się za trzy lata – w terminie 24 – 28 lutego 2015 roku. Targi będą wówczas świętować 50 lecie powstania.

Więcej informacji na temat targów uzyskają Państwo w Przedstawicielstwie Targów Stuttgarckich w Polsce – tel.: 22 620-72-98, E-mail: kuzminska@eurotargi.com .