System domu inteligentnego io-homecontrol®
System domu inteligentnego io-homecontrol®

System domu inteligentnego io-homecontrol®

Na polskim rynku dostępny jest już zintegrowany system bezprzewodowego, zdalnego sterowania urządzeniami domowymi. Od stycznia 2008 roku produkty firm HÖRMANN i VELUX będą ze sobą współpracować bez konieczności instalacji jednostki centralnej.

W 2005 roku producenci z techniki budowlanej podjęli inicjatywę mającą na celu ujednolicenie systemu elektrycznego sterowania w domu. Nazwa io-homecontrol® pochodzi od angielskich słów: "interoperation" oraz "home control" - oznacza to wzajemne współdziałanie produktów i kontrolę nad urządzeniami domowymi. Nazwa została już zarejestrowana w 40 krajach. Do platformy io-homecontrol® należy obecnie pięciu producentów, są to firmy ASSA ABLOY GROUP, HONEYWELL, HÖRMANN, SOMFY i VELUX.

"VELUX poprzez io-homecontrol® oferuje swoim klientom nowe rozwiązania zapewniające komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii. Naszym odbiorcom proponujemy wygodny w użyciu system io-homecontrol®, który posiada szerokie możliwości programowania i współpracy z produktami innych producentów." - powiedziała Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny VELUX Polska.

System io-homecontrol® ma możliwość pracy na trzech częstotliwościach z zakresu 868-870 MHz, a jego innowacyjność polega na zastosowaniu dwukierunkowej technologii radiowej. Jego konstrukcja gwarantuje brak konfliktu z innymi urządzeniami sterowanymi drogą radiową. Komunikacja między wszystkimi elementami systemu a pilotem, który jest jego centrum administracji, daje możliwość zintegrowanej kontroli domowych i przydomowych urządzeń sterowanych elektrycznie, jak okna dachowe, zamki w drzwiach, rolety, żaluzje, bramy wjazdowe i garażowe. Zabezpieczenia i kodowanie sygnału porównywane są z zabezpieczeniami stosowanymi w bankowości, dzięki czemu użytkownik może bezpiecznie sterować produktami io-homecontrol® z dowolnego miejsca w obrębie domu. System jest niezwykle prosty zarówno w instalacji, jak i dalszej rozbudowie. Urządzenia działające w standardzie io-homecontrol® wykrywają się nawzajem, dzięki temu dodawanie nowych produktów do systemu obydwa się niemal automatycznie. Ważną cechą tego systemu jest rozbudowana możliwość programowania indywidualnych ustawień. W praktyce oznacza to, że wyjeżdżając z domu, naciskając jeden guzik można zamknąć drzwi wejściowe, bramę garażową i okno połaciowe, a potwierdzenie wykonania zadania wyświetli się po jego zakończeniu na pilocie zdalnego sterowania. Z niego można też wysyłać zapytania do urządzeń, które poinformują nas o swoim statusie. I tak siedząc w salonie możemy sprawdzić, czy okna w sypialni są otwarte, a brama garażowa zamknięta. "System io-homecontrol® otwiera dla naszych klientów nowy wachlarz możliwości, a jednocześnie ułatwia obsługę wielu urządzeń i podnosi bezpieczeństwo. Jestem przekonany, że ta idea znajdzie wielu zwolenników, gdyż wybiega daleko w przyszłość." - powiedział Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska Sp. z o.o.

Do platformy io-homecontrol® może przystąpić każda firma z sektora materiałów budowlanych. Na stronie internetowej www.io-homecontrol.com są zamieszczone informacje na temat platformy i członkostwa.