Budujesz  dom? Obejrzyj film, jak powinny działać Twoje okna.
Budujesz dom? Obejrzyj film, jak powinny działać Twoje okna.

Jak powinien wyglądać nowoczesny i funkcjonalny dom, najlepiej przekonać się na konkretnym przykładzie, w miejscu, gdzie producenci prezentują swoje nowości. Projekt Budshow na targach Budma pokazuje takie nowatorskie podejście do budowy domu. Zastosowano w nim rozwiązania nastawione na oszczędzanie energii, ekologiczne sposoby jej pozyskiwania oraz funkcjonalność. Dom Budshow to pokaz możliwości techniki użytkowej, dopasowanej do wymogów mieszkańców i do funkcji pomieszczeń. Na przykład technologia okuć Roto pozwala na indywidualne podejście do okien i drzwi.

Okno do salonu
Okno w salonie to często duże drzwi balkonowe, przez które latem wychodzimy na taras. By przymknąć je, gdy jesteśmy na zewnątrz, należy zamontować w nich zatrzask magnetyczny. Lekkie dotknięcie skrzydła do ościeżnicy wystarczy, by domknęły się przyciągnięte przez magnes. Aby podmuch wiatru i przeciąg nie zamykały drzwi podczas wietrzenia, należy wyposażyć je w hamulec w klamce. Stabilizuje on wyjście na balkon w wybranej pozycji otwarcia po ustawieniu klamki pionowo w dół.
W salonie doskonale prezentuje się okno z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo. W tym miejscu domu dbamy o każdy detal, dlatego jedyny element dekoracyjny na oknie, klamkę, warto dobrze dopasować do charakteru wnętrza, na przykład wybierając klamkę RotoSwing. Okna z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo o około 10% zmniejszają straty ciepła w porównaniu do okien z widocznymi zawiasami. W oknie z ukrytym zawiasem uszczelka na całym obwodzie przylega do ościeżnicy, także w miejscu zawiasu górnego. Natomiast w oknie z widocznym zawiasem przyciśnięta uszczelka tworzy mostek termiczny i straty ciepła są większe.

Bezpieczny parter
Salon na parterze domu to newralgiczny punkt najczęściej narażony na włamanie. Dlatego w tym miejscu powinny być zamontowane okna antywyważeniowe klasy WK2, które przez 3 minuty są w stanie powstrzymać próbę włamania. Antywłamaniowe elementy okucia to grzybkowe rolki ryglujące, zahaczające się stabilnie w zaczepach antywyważeniowych, klamka zamykana na klucz, blaszka przeciwrozwierceniowa oraz rygle hakowe i przeciwbieżne zamknięcia środkowe.

Okna na parterze, łatwo dostępne z ziemi oraz w miejscach osłoniętych przez drzewa i krzewy należy podłączyć czujnikami Roto MVS do systemu monitoringu. Przy próbie podważenia i przesunięcia okucia po obwodzie czujniki wywołują alarm i ostrzegają przed próbą włamania, zanim złodziej wejdzie do środka.

Bezpieczne okno do pokoju dziecka
Okno do pokoju dziecka wyposażone w okucie Roto TiltFirst zapobiega otwarciu okna przez dziecko, ale pozostawia możliwość otwierania. Po przekręceniu specjalnej klamki o 90 stopni okno uchyla się, ale nie otwiera. Dopiero po przekręceniu klucza i obróceniu klamki do góry, okno można otworzyć. Takie rozwiązanie zapewnia każdemu dziecku i jego rodzicom maksimum bezpieczeństwa.

Drzwi wejściowe na pilota
Wielopunktowy zamek Roto Eneo C obsługiwany pilotem automatycznie rygluje drzwi wejściowe w trzech punktach: ryglami hakowymi u góry i u dołu oraz ryglem głównym przy klamce. Nie trzeba pamiętać o ich zamykaniu na klucz. Zamek można otwierać także przy pomocy innych systemów, na przykład karty magnetycznej czy telefonu komórkowego z systemem Bluetooth.

Dom Budshow to jeden z konkretnych przykładów na to, jak zwiększyć funkcjonalność i wartość domu, dzięki zastosowaniu technologii okien i drzwi Roto.
Obejrzyj film, pokazujący funkcjonale rozwiązania w domu Budshow.