Hu hu ha nasza zima zła, czyli jak zaradzić parowaniu okien
Hu hu ha nasza zima zła, czyli jak zaradzić parowaniu okien

Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.


Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Powstaje ona podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Ten problem rozwiąże odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów.

Mikrowentylacja
Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza
z zewnątrz.

Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna. Dlatego nowoczesne okna wyposażone są w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu – mówi Grzegorz Bułat, Technolog, OKNOPLAST. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. OKNOPLAST wyposaża swoje okna w standardzie w funkcję mikrowentylacji.

Nawiewniki
Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają one wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników –higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

OKNOPLAST oferuje swoim klientom nawiewniki higrosterowalne Aereco i ciśnieniowe Ventair. Urządzenia Aereco automatycznie zwiększają lub zmniejszają przepływ powietrza zależnie od poziomu wilgotności
w pomieszczeniu. Nawiewniki Ventair natomiast doprowadzają stałą, ustaloną przez nas ilość powietrza, bez względu na zmiany wilgotności i ciśnienia.

Wentylacja na miarę naszych potrzeb
Wybierając sposób wentylacji do naszego domu, powinniśmy dopasować go do pomieszczenia. Ilość powietrza - jaka zapewni korzystny klimat we wnętrzu - została określona w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Wynosi ona średnio 30-50 m³ na godzinę. W niektórych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, ze względu na panującą w nich dużą wilgotność, powinniśmy zapewnić jednak aż 70 m³ powietrza na godzinę – mówi Grzegorz Bułat
z OKNOPLAST.

W pomieszczeniach, w których gotujemy czy pierzemy lepiej sprawdzą się nawiewniki ciśnieniowe. Przy tych urządzeniach możemy bowiem sami regulować poziom przepływu powietrza niezależnie od zmian wilgotności.

Nawiewniki możemy zainstalować w każdym momencie. W tym celu warto jednak wynająć przeszkoloną ekipę, która robi to zgodnie ze wskazówkami producenta.


Więcej tematów