Bezpieczny  powrót do domu
Bezpieczny powrót do domu

Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno sobie jak i najbliższym, dla każdego z nas jest sprawą priorytetową. Szczególnie nasz własny dom powinien być spokojną przystanią, azylem, w którym nic nam nie grozi. I nie chodzi tu bynajmniej jedynie o zabezpieczenie go przed włamywaczami. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że to właśnie zwykłe wypadki podczas codziennie wykonywanych czynności, są najczęstszym zagrożeniem dla zdrowia naszych najbliższych oraz nas samych.

Choć drobne wypadki, jakie mogą nam się zdarzyć w domu i jego okolicy to coś, czego raczej nie uda nam się uniknąć, to na pewno możemy zminimalizować szanse na ich wystąpienie. W końcu przytrzaśnięty podczas zamykania bramy palec, czy też potknięcie się o coś na nieoświetlonym podwórku to nic przyjemnego, szczególnie w miejscu, które powinno być wolne od takich zdarzeń. Jak zatem odpowiednio przygotować nasz dom, by stał się on dla nas synonimem komfortu oraz bezpieczeństwa?

By zapewnić maksimum bezpieczeństwa, napęd powinien być wyposażony w czujnik nacisku zapobiegający przytrzaśnięciom, fot. Nice

Wjazd bezpieczny i komfortowy

Jedną z pierwszych zmian, która znacząco może poprawić zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo naszego życia, jest wyposażenie bramy, zarówno wjazdowej jak i garażowej, w napęd pozwalający na jej zdalne zamykanie i otwieranie. Jest to szczególnie wygodne w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. Zamiast wystawiać się na działanie deszczu, śniegu czy mrozu, możemy po prostu nacisnąć przycisk i wjechać prosto do garażu. Jednak takie rozwiązanie to nie tylko komfort, ale również zwiększone bezpieczeństwo. Po pierwsze, w momencie zamykania lub otwierania bramy wjazdowej, większość z nas najczęściej zostawia samochód otwarty, czyniąc go łatwym łupem dla czającego się w pobliżu złodzieja. Dzięki automatyce możemy wykonać obie te czynności, siedząc bezpiecznie w aucie. Dodatkowo, dzięki napędowi będziemy mogli zapomnieć o szukaniu kluczy do bramy, czy mocowaniu się z zasuwami, co w przypadku tradycyjnego otwierania może zdarzyć się dość często. Podobnie ma się sprawa z wjazdem do garażu – automatyka na pewno sprawi, że nasze życie stanie się znacznie łatwiejsze. „Automatyka do bram to na pewno większy komfort życia. Jednak równie ważnym, a może nawet ważniejszym aspektem jest zwiększone bezpieczeństwo, jakie zapewni nam sterowany pilotem napęd do bramy wjazdowej i garażowej. Jednak, by rozwiązanie samo w sobie nie stało się zagrożeniem, podczas wyboru automatyki warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia chroniące osoby i zwierzęta znajdujące się w pobliżu zamykanej lub otwieranej bramy. Systemy firmy Nice wyposażono w cały szereg rozwiązań eliminujących zagrożenie przypadkowego przytrzaśnięcia, jak na przykład fotokomórki współpracujące zarówno z napędami do bram garażowych, jak i wjazdowych. Pozwalają one zatrzymać proces zamykania lub otwierania w momencie, gdy ktoś znajdzie się na drodze bramy. Dodatkowo, napędy same w sobie wyposażone są w systemy zabezpieczające, które pozwalają wstrzymać ruch bramy w momencie natrafienia na jakąkolwiek przeszkodę. Wszystko to daje gwarancję, że podczas wyjazdu z posesji lub garażu, bawiące się w pobliżu dzieci bądź biegający pies nie są w żadnym wypadku zagrożone” – mówi Grzegorz Jakóbczyk z firmy Nice.

System fotokomórek pozwoli natychmiast zatrzymać zamykającą lub otwierającą się bramę, fot. Nice

 

Rozjaśnić mrok
Kolejnym elementem mogącym zwiększyć nasze bezpieczeństwo jest prawidłowe oświetlenie podwórka a zapalona lampa może odstraszyć osoby chcące dostać się na naszą posesję. Niestety, w przypadku standardowych rozwiązań może zdarzyć się, że zapomnimy włączyć lub wyłączyć oświetlenie podwórka. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem zmierzchu lub ruchu. Tego rodzaju oświetlenie włączy się lub wyłączy samoczynnie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że będzie ono aktywne zawsze wtedy, kiedy będzie potrzebne, a jednocześnie nie narażamy się na straty związane z ciągle zapaloną lampą. „O tym, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie posesji nie trzeba chyba nikogo przekonywać – zapewniają one bezpieczeństwo zarówno przed nieprzyjemnymi wypadkami, ale również przed osobami, które pod osłoną ciemności mogą niezauważone wtargnąć na nasz teren. Automatycznie aktywowane lampy, takie jak na przykład WLT firmy Nice, pozwolą nam uniknąć tego typu zdarzeń, przy czym dzięki czujnikowi zmierzchu nie będziemy musieli pamiętać o ich każdorazowym wyłączeniu i włączeniu. Dodatkowo, wspomniany model może również pełnić funkcję ostrzegawczą. Dzięki zgodności z technologią Bluebus lampa ta może zostać podłączona do centrali sterującej bramą i ostrzegać znajdujące się w pobliżu osoby o jej otwarciu. Jest to wyjątkowo ważne w momencie, gdy wyjazd z naszej posesji jest bezpośrednio na ulicę. Dzięki pulsującemu sygnałowi świetlnemu, zarówno przechodnie, jak i przejeżdżające samochody zostają poinformowane o tym, że mamy zamiar wyjechać, co pozwala zachować większą ostrożność i uniknąć groźnego w skutkach wypadku.” – mówi Grzegorz Jakóbczyk z firmy Nice.

Lampa sygnalizacyjna pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa podczas wyjazdu z posesji, fot. Nice