Każdy producent maszyn do stolarki aluminiowej posiada w swojej ofercie urządzenie potocznie nazywane prasą, zagniatarką, zaciskarką naroży do profili z aluminium. Są to maszyny o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Bardzo często zdarza się, że maszyny tanie i pozornie proste wymagają od operatora dużej wiedzy i umiejętności, z kolei te droższe, o bardziej złożonej i skomplikowanej budowie okazują się bardziej przyjazne w obsłudze, dając jednocześnie dużo większe możliwości regulacji.
W lutym 2010 roku firma PREZ-MET wprowadziła na rynek dwa nowe modele pras do naroży – PN100 i PN200.Maszyny zostały skonstruowane w taki sposób, by zapewnić operatorowi możliwie najlepsze i najdogodniejsze warunki pracy. PN100 to to prasa z podstawowym zakresem regulacji, zapewniająca prawidłowe zaciskanie naroży profili aluminiowych różnych systemów. Z kolei PN200 jest nowatorskim rozwiązaniem, o którym można powiedzieć, że wcześniej podobne nie było dostępne na rynku maszyn do produkcji stolarki aluminiowej. Nasuwa się pytanie: czym ta maszyna wyróżnia się na tle innych? Poniżej krótka prezentacja podstawowych cech zaciskarki naroży, stawiających ją przed innymi.
Prasa PN200 posiada kilka rozwiązań nigdy wcześniej nie stosowanych w maszynach tego typu. Część z nich została opatentowana, jak np. poczwórnie dzielone głowice – pozwala to na regulację noży we wszystkich kierunkach, przy czym możliwość regulacji noży jest na każdym suporcie osobno, z dokładnością do 0.05 mm. Wyposażenie zaciskarki w poczwórnie dzielone głowice daje możliwość indywidualnej regulacji głębokości zagniatania na każdej z głowic.
Kolejną cechą wyróżniającą PN200 jest – również opatentowana – blokada mechanizmu wysuwu noży, zapobiegająca nierównomiernemu wysuwaniu się prawego noża względem lewego i odwrotnie. To innowacyjne i nowatorskie rozwiązanie, po raz pierwszy zastosowane w maszynach do łączenia naroży profili aluminiowych metodą zaciskania.
Maszyna wyposażona jest w chowany i dzielony zespół oporowy z możliwością łatwej regulacji odległości miedzy oporami. Zespół ten ma możliwość kompensacji różnic w szerokości profili. Przesuw głowic nożowych umożliwia zagniatanie standardowymi nożami (które są na wyposażeniu maszyny 3,5,7) w odległości 25-65 mm od wierzchołka naroża. Maksymalna wysokość rozstawu między nożami zagniatającymi wynosi 160 mm.
W prasie PN200 zaciskany materiał jest uchwycony i zbazowany (unieruchomiony) bardzo mocno, czego efektem jest doskonała jakość zagniatanych naroży. Pomocne są w tym też opory boczne, regulowane indywidualnie w dwóch płaszczyznach, i składane podpory profili o długości 1850 mm. Maszyna posiada również regulację kompensacji luzu zespołu oporowego w zależności od stopnia twardości zaciskanego materiału. Warto podkreślić, że w tę opcję nie są wyposażone konkurencyjne urządzenia.
Poza wymienionym wyposażeniem, PN200 ma także dwa zawory regulowane dźwignią nożną oraz dwa dociski pionowe również z regulacją. Siła nacisku noży zagniatających profile wynosi 70 kN. Powierzchnia blatu prasy jest zabezpieczona przed zarysowaniem profili tworzywem poliamidowym z możliwością wymiany. Urządzenie jest tak skonstruowane, aby wszystkie regulacje wykonywać bez użycia jakiegokolwiek klucza.
Z okazji Nowego 2011 Roku
chciałbym w imieniu firmy PREZ-MET złożyć całej branży najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, sukcesów, cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów.Dziękujemy za zaufanie i współpracę i życzymy wszystkim wielu owocnych kontraktów!
Janusz Pacuda
Dyrektor Handlowy
PREZ-MET