Firma Finstral dostarczyła okna na potrzeby nowej konstrukcji schroniska Santnerpass w Południowym Tyrolu. Obiekt znajduje się na wysokości 2.734 m n.p.m., a zastosowana membrana Swisspacer Air zapewniła całkowite bezpieczeństwo szyb zespolonych podczas transportu okien helikopterem.
Podczas transportu elementów szklanych, Swisspacer Air pomaga wyrównać ciśnienie aby zyskać większe bezpieczeństwo szkła i ochronę przed pęknięciem. © Finstral
Schronisko Santnerpass znajduje się w wyjątkowej lokalizacji w Dolomitach, pomiędzy szczytem Rosengarten a ścianą König Laurin. Budynek, który został przebudowany pomiędzy wiosną 2021, a połową 2023 roku, został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Senoner & Tammerle Architects jako dom z dachem pokrytym powłoką wykonaną z ocynkowanej blachy stalowej. Dach ten odbija światło i niemal wtapia się w imponujący górski krajobraz a lukarny po jego obu stronach zapewniają idealny dostęp światła dziennego do wnętrza budynku. Restauracja zlokalizowana na parterze oferuje wyjątkowe widoki na wysokogórski krajobraz dzięki dużym panoramicznym przeszkleniom i imponującemu tarasowi. Wnętrze obiektu zostało zaprojektowane prawie w całości z drewna - proste i nowoczesne, o czystych liniach. Jak wspominają właściciele obiektu, Romina i Michel Perathoner, ta futurystycznie wyglądająca architektura wywołała wiele dyskusji w Południowym Tyrolu. Podczas renowacji budynek powiększył liczbę miejsc noclegowych z dotychczasowych 17 do 36 łóżek.
Schronisko w nowej, zaskakującej odsłonie na wysokości 2734 metrów. © Finstral
Organizacja placu budowy i logistyka w górskich warunkach były szczególnym wyzwaniem, ponieważ wszystkie materiały musiały zostać przetransportowane helikopterem na wysokość 2.734 metrów i być składowane w odsłoniętym miejscu. Różnica wysokości stanowiła szczególny problem przy transporcie okien z potrójnymi szybami izolacyjnymi oraz szyb panoramicznych ze względu na gabaryty. Ale południowotyrolski producent okien Finstral ma bogate doświadczenie w podobnych realizacjach. „Tutaj zaczyna się ekscytująca historia: nasze okna nauczyły się latać” - wspomina Thomas Röggla, sprzedawca Finstral, który zarządzał dostawą i montażem okien. Każdy krok musiał być szczegółowo zaplanowany i przygotowany. „Wszystko zaczęło się w naszym zakładzie produkcji szyb zespolonych w Scurelle niedaleko Trydentu. Znajduje się on na wysokości 375 metrów nad poziomem morza, a schronisko na wysokości 2.734 metrów. Im większa wysokość, tym mniejsze ciśnienie powietrza. Aby zapobiec wyginaniu się i pękaniu szkła z powodu ogromnej różnicy wysokości i ciśnienia zainstalowaliśmy membranę Swisspacer Air w ciepłych ramkach dystansowych między szybami już podczas procesu produkcji. Pozwoliło to wyrównać ciśnienie.” - wyjaśnia Röggla.
Potrójnie przeszklone ściany okienne Finstral wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła.© Finstral
Firma dostarczyła gotowe elementy do punktu odbioru a stamtąd zostały one przetransportowane do miejsca docelowego helikopterem. „Nie mogliśmy popełnić żadnego błędu, zwłaszcza w przypadku dużych, bardzo ciężkich szyb panoramicznych. Obciążenia w żadnym wypadku nie mogły być zbyt duże. Ponadto śmigłowiec musiał wznosić się stosunkowo wolno, aby ciśnienie powietrza w oknach było wyrównywane na bieżąco. Wszystko odbywało się z dokładnością co do minuty.” - wyjaśnia Kristin Oberrauch, szef sprzedaży Finstral. Ramy okienne i wszystkie dodatkowe elementy okien zostały złożone w magazynie w pobliżu placu budowy, a następnie przetransportowane do schroniska przy użyciu dźwigu. Prace montażowe wykonywane były bezpośrednio na stromym zboczu więc ekipa montażowa musiała wykazać się dużą sprawnością fizyczną, odpornością na wysokość, a także posiadać odpowiedni sprzęt. W ciągu zaledwie 10 dni nowe okna zostały zainstalowane w budynku.
Wnętrza urządzone w drewnie są jasne i proste - panoramiczne ściany okienne gwarantują wyjątkowy widok na góry Południowego Tyrolu.
© Finstral
Zarówno gospodarze, jak i goście schroniska Santnerpass mogą teraz podziwiać wyjątkową architekturę, a także rozwiązania szklane i okienne, które imponują wysokim poziomem estetyki i funkcjonalności. Drzwi wejściowe oraz ramy okien zostały wykonane z profili aluminiowych co stylistycznie idealnie komponuje się z zewnętrzną fasadą, a od wewnątrz nadają pomieszczeniom nowoczesny, elegancki i minimalistyczny charakter. Oszklenie tych elementów musiało również zapewniać stabilność, zwłaszcza w dolnej części budynku - zastosowane potrójne szyby izolacyjne zostały od zewnętrznej strony wyposażone w bezpieczne szkło laminowane a wszystko po to, aby zapobiec ewentualnemu pęknięciu szyb zespolonych w przypadku nacisku przez nadmiar śniegu na jego powierzchnię.
Ramka dystansowa Swisspacer Ultimate jest również montowana w lukarnach, aby zminimalizować straty ciepła na krawędzi szyby. © Finstral
Duże okna na parterze i jasne kolory zapewniają mnóstwo światła i przyjazną atmosferę. Wszystkie okna i szyby zespolone są wyposażone w ramkę dystansową klasy premium Swisspacer Ultimate. Gwarantuje to, że krawędź szkła pozostaje optymalnie chroniona przed utratą ciepła nawet w surowym górskim klimacie Dolomitów - oszczędzając energię i utrzymując przyjemną temperaturę w pomieszczeniach. Dzięki ciągłemu wyrównywaniu ciśnienia, membrana Swisspacer Air jako niewielki element w krawędzi szyby, zmniejszył ryzyko pęknięcia szkła podczas transportu jak i użytkowania okien. Bezpośrednio na miejscu na wysokości 2.734 m n.p.m. minimalizuje obciążenia klimatyczne działające na szyby zespolone zapewniając w ten sposób ich lepszą ochronę na lata.
„Projekt był bardzo złożony i wiązał się z wieloma wyzwaniami ale opanowaliśmy wszystko i cieszymy się, że wszystko poszło tak gładko” - podsumowuje Kristin Oberrauch. „I rozkoszujemy się wspaniałym widokiem przez nasze nowe, piękne, wysokiej jakości okna”, mówią Michel i Romina Perathoner z wielką satysfakcją.
źródło: Swisspacer