Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki do domu
Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki do domu

Część I – drzwi tarasowe HS

 

Wybierając stolarkę okienną do domu, często kierujemy się estetyką, a także ceną. Jednak jest to decyzja o wiele bardziej złożona, bo ma wpływ na szeroko pojęty komfort mieszkania. Na jakie aspekty zwracać uwagę? Co może wpływać na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania stolarki okiennej, a jakie aspekty podnoszą jej odporność na włamanie? W pierwszej odsłonie naszego cyklu eksperci z branży podpowiadają, jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając drzwi tarasowe HS.

 

Szymon Mysliwiec, dyrektor ds. aluminium w All Windows Group

Drzwi tarasowe HS to nie tylko wybór zgodny z obecnymi trendami, ale przede wszystkim rozwiązanie, które ma nam służyć przez wiele lat. Dlatego kluczowym kryterium powinien być system, na jakim zostały zbudowane HS-y, czyli system profili o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, spełniający obecne, ale i przyszłe normy, które prawdopodobnie będą wyższe.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest energooszczędność całego systemu, zarówno profilu okiennego, jak i samego przeszklenia. Dobrze dobrane szkło zapewnia oszczędność energii w zimne miesiące oraz ogranicza absorpcję ciepła latem, co zmniejsza potrzebę korzystania z zewnętrznych urządzeń, takich jak klimatyzacja, obniżając tym samym rachunki za energię. Myśląc o energooszczędności, dobrze jest też sprawdzić, czy zarówno profile, jak i przeszklenia można wyposażyć w dodatkowe izolacje.

Dobrze dobrana konstrukcja drzwi tarasowych HS musi być wyposażona w odpowiednie okucia, które zapewniają nie tylko jej stabilność i bezproblemowe działanie, ale również – jak w przypadku okuć marki G-U – umożliwiają zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Dzięki temu, że okucia te są systemowe, drzwi tarasowe HS można dostosować do indywidualnych potrzeb, dodając rozwiązania podnoszące komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo antywłamaniowe.

 

Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U Polska z działu technicznego i EDV

Wybór okien tarasowych, zwłaszcza tych wielkogabarytowych, które mogą zajmować nawet całą szerokość ściany mieszkania czy domu, wymaga spokojnej analizy. Bo z jednej strony warto wybrać maksymalnie duże okna, które efektownie doświetlą przestrzeń mieszkalną, ale z drugiej strony – również takie, które są bezproblemowe w użytkowaniu.

Takim rozwiązaniem są coraz popularniejsze drzwi tarasowe HS. Już sama ich konstrukcja – skrzydło ruchome poruszające się po bardzo niskiej prowadnicy – zapewnia komfortową obsługę. Można to sobie dodatkowo ułatwić, wprowadzając takie elementy, jak np.: amortyzator klamki (wspomagający ruch obrotowy), przedłużona klamka, ukryty mechanizm HS LiftUnit (redukuje o połowę siłę, z jaką należy podnieść skrzydło HS). Istnieją również mechanizmy zabezpieczające przed utratą kontroli nad ruchem skrzydła jezdnego, czyli amortyzatory zamykania i otwierania (HS SilentClose i HS StopUnit) – zapobiegają powstawaniu uszkodzeń, wyhamowując skrzydło jezdne zanim uderzy w ramę. Niewątpliwie rozwiązaniem podnoszącym komfort korzystania z HS-ów jest również odpowiedni napęd (HS Master lub HS ePOWER – ten drugi zasilany jest z akumulatorów).

Ponadto dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru stolarki okiennej, w tym tarasowej, są zabezpieczenia antywłamaniowe. Warto sprawdzić, jakie elementy chroniące przed włamaniem zastosowano w danym modelu. W przypadku drzwi tarasowych HS, odpowiednio uzupełniając ich konfigurację, można uzyskać zabezpieczenie przed włamaniem klasy RC2 lub nawet RC3. Rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo drzwi tarasowych HS to m.in.: certyfikowana klamka, wkładka patentowa, płytka przeciwwierceniowa, blokady antywyważeniowe listwy SE, kontaktrony, które umożliwiają podłączenie drzwi tarasowych HS do instalacji systemu alarmowego, itp.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są progi. Progi, a właściwie ich „brak”, to niewątpliwy atut (i wyróżnik) HS-ów. Chcąc uzyskać efekt powiększenia przestrzeni i połączenia salonu z tarasem, można wybrać tzw. próg na zero, zlicowany z podłogą, fabrycznie dopasowany do miejsca osadzenia. W przypadku progów marki G-U, oprócz dopasowania pod konkretny wymiar, jest także możliwość ich fabrycznego połączenia z odwodnieniem liniowym, wydajnym na tyle, że radzi sobie również z opadami nawalnymi.

Ponieważ zastosowanie odpowiednich rozwiązań w HS-ach jest często uzależnione od wagi skrzydła jezdnego, przed wyborem dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, aby wiedzieć, jakie rozwiązania będą optymalne dla konkretnego rozmiaru podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych.

 

Tomasz Czupryniak, kierownik działu badań i rozwoju KRISHOME Sp. z o.o.

Okna tarasowe podnoszono-przesuwne wyróżniają nie tylko walory estetyczne, ale też wymierne korzyści użytkowe. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przeanalizować dostępne opcje, aby długo i w pełni cieszyć się HS-ami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien tarasowych?

Po pierwsze na system. Okna podnoszono-przesuwne są wygodne i łatwe w obsłudze. Zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania, dzięki: stabilnej szynie jezdnej, po której przesuwa się ruchome skrzydło, płynnemu obrotowi klamki, amortyzatorom czy napędowi. Najlepiej jest wybrać okna oparte na rozwiązaniach systemowych – zapewni to nie tylko kompatybilność poszczególnych elementów, ale też możliwość uzupełniania drzwi HS o kolejne mechanizmy.

Po drugie – na rozwiązania elastyczne, które uwzględniają nasze przyszłe potrzeby. Przykładem jest niski próg – jeden ze znaków rozpoznawczych najmodniejszych drzwi HS. Choć dziś zastosowanie płaskiego progu może być podyktowane przede wszystkim względami estetycznymi, w tzw. jesieni życia może okazać się sporym ułatwieniem.

Po trzecie – nie zapominajmy o izolacji termicznej. Warto sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła Uw dla danego okna tarasowego. Im niższa wartość, tym lepiej okno zabezpiecza przed stratami ciepła. Dla okien tarasowych o gabarytach powyżej 4 m2 zaleca się stosowanie modeli o Uw nie wyższym niż 0,9 W/m²K. Równie ważny jest współczynnik przenikania ciepła samej szyby – jego niska wartość gwarantuje lepszą ochronę przed stratami ciepła. Uwzględniając aktualne trendy dotyczące energooszczędności, również w przypadku HS-ów zwróćmy uwagę na rozwiązania, które zapewnią odpowiednią izolację progów oraz skuteczne odwodnienie liniowe (wydajne na tyle, aby szybko odprowadzić wodę spływającą z naprawdę dużych szklanych powierzchni).

Po czwarte – choć tak naprawdę to chyba jeden z pierwszych aspektów, jaki rozpatrujemy – zwróćmy uwagę na rodzaj profilu okiennego. Coraz modniejsze są okna wykonane w profilach aluminiowych, które są trwałe, efektowne, wytrzymałe na przeciążenia i wykonane w technologii kompensującej rozszerzalność termiczną aluminium (skrzydła dylatacyjne). Pozwalają także na maksymalne „odchudzenie” ramy okna, co ma znaczenie dla każdego, kto walczy o optymalne doświetlenie pomieszczenia.

 

źródło: Grupa G-U