Montaż okien w warstwie termoizolacji – jakie daje korzyści i jak go wykonać
Montaż okien w warstwie termoizolacji – jakie daje korzyści i jak go wykonać

Sposób, w jaki zamontowane są okna wpływa zarówno na ich parametry użytkowe, jak też efektywność energetyczną całego domu. To przekłada się natomiast na komfort domowników i oszczędność energii potrzebnej do ogrzania budynku. W przypadku nowych, ale także termomodernizowanych obiektów kluczowe znaczenie ma montaż stolarki okiennej w warstwie izolacji termicznej. Jakie daje on korzyści i jak go wykonać?

Nawet najlepsze parametry użytkowe stolarki okiennej pozostaną niewykorzystane, jeśli zabraknie odpowiedniego montażu. To zwieńczenie inwestycji i niezbędny element do tego, żeby okna mogły spełniać wszystkie swoje funkcje.  W wymagania współczesnego budownictwa, stawiającego na energooszczędność, dobrze wpisuje się montaż okien w warstwie termoizolacyjnej, przed licem ściany konstrukcyjnej. To sposób na szybkie skuteczne ograniczenie strat energii cieplnej i jednocześnie sprawne wykonanie prac montażowych.

Montaż okien w warstwie termoizolacji – dlaczego warto?

Wysunięcie okna w strefie termoizolacji budynku jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem montażowym z punktu widzenia efektywności energetycznej budynku. Zastosowanie takiej metody przekłada się na skuteczną izolację połączenia w porównaniu ze standardową techniką montażu, gdyż nie występuje tu punk styku stolarka-mur. Okno jest otoczone szczelną ramą montażową, co do minimum ogranicza niekontrolowaną infiltrację powietrza, zapewnia gazo i wodoszczelność. Wpływa to na poprawę komfortu cieplnego użytkowników domu, zmniejsza możliwość występowania skroplin i skutecznie redukuje mostki termiczne.

Montaż stolarki okiennej z wysunięciem w warstwę termoizolacji zapewnia także dostęp większej ilości naturalnego światła do pomieszczeń. Może być z powodzeniem wykorzystywany w budynkach energooszczędnych i pasywnych.  Ważne jest przy tym użycie wysokiej jakości systemów montażowych, które umożliwiają stworzenie szczelnego połączenia i bezproblemowe funkcjonowanie stolarki przez wiele lat.

Montaż okien w warstwie termoizolacji – jakie rozwiązania wybrać?

Przy montażu okien i drzwi, zarówno przy budowie nowego, jak i renowacji już istniejącego budynku dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie Soudal Window Installation (SWI). To nowoczesny system do montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej. – Soudal Window Installation zapewnia bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U<0,1 W/m2K i spełnia surowe wymagania budownictwa pasywnego, co potwierdza certyfikat Passive House Institute. Pozwala skutecznie zredukować liczbę punktowych mostków termicznych mówi Michał Sawicki, Kierownik Działu Technicznego firmy Soudal, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Podstawą systemu SWI jest lekka, a jednocześnie wytrzymała rama montażowa SoudaFrame wykonana z plecionego włókna szklanego. Zastosowanie tego rozwiązania znacznie usprawnia proces montażu oraz uszczelniania okien i zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów. Co ważne, system jest dostępny w różnych rozmiarach i można go stosować ze wszystkimi typowymi profilami okiennymi oraz materiałami. Gwarantuje również precyzję wymiarów ramy montażowej, niezależnie od powierzchni budynku.

Montaż okien w warstwie termoizolacji – jak go wykonać?

Jak zamontować okno w warstwie ocieplenia? Zaprezentujemy to na przykładzie systemu Soudal Window Installation z użyciem, którego prace montażowe można przeprowadzić w kilku prostych krokach. Pierwszy etap to zmierzenie otworu okiennego, docięcie ramy do pożądanego wymiaru i połączenie jej elementów za pomocą łączników. Następnym krokiem jest montaż ramy do otworu z użyciem kleju hybrydowego Soudaseal SWI oraz kotew. W dalszej kolejności wstawiamy okno do ramy z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej i mocujemy je mechanicznie. Na koniec pozostaje izolacja i uszczelnienie szczeliny dylatacyjnej przy użyciu pian i taśm lub membran systemu warstwowego montażu SWS (Soudal Window System).

Dobrze wykonany montaż okna w warstwie ocieplenia przekłada się na skuteczną izolację termiczną i wyższą efektywność energetyczną całego budynku. To długoterminowa korzyść, oszczędność energii i bezproblemowe użytkowanie stolarki okiennej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, systemowych rozwiązań taki montaż jest również łatwy do realizacji dla monterów i może być przeprowadzony zarówno w nowych budynkach, jak i przy termomodernizacji.

 

źródło: Soudal