Jak samodzielnie zamontować rolety? Przewodnik krok po kroku
Jak samodzielnie zamontować rolety? Przewodnik krok po kroku

Samodzielny montaż rolet to nic trudnego – wystarczy tylko mieć pod ręką kilka podstawowych narzędzi oraz kilka minut wolnego czasu. Na rolety warto się zdecydować, ponieważ jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domostwa. Pozwalają one osłonić się przed rażącym blaskiem słońca, a także światłem lamp ulicznych. Ich zadaniem jest również zapewnienie domownikom poczucia prywatności oraz ochrony przed wzrokiem sąsiadów. Jak zatem przebiega samodzielny montaż rolet?

Jaki rodzaj rolet wybrać?

Przed rozpoczęciem czynności montażowych należy najpierw podjąć decyzję odnośnie do typu rolet. Występują one w trzech podstawowych rodzajach.
 

  • Rolety półzaciemniające – po opuszczeniu blokują one mniej więcej połowę światła wpadającego przez okno. Pozwoli to osłonić się od promieni słonecznych oraz przenikliwego blasku latarni ulicznych. Rolety półzaciemniające nadal przepuszczają jednak dość dużo światła, dlatego też nawet po całkowitym opuszczeniu w pomieszczeniu panować będzie stan półmroku.
     
  • Rolety zaciemniające – do ich produkcji wykorzystuje się znacznie grubszy materiał, który w niektórych przypadkach jest pokryty dodatkową warstwą gumy. Dzięki temu po ich opuszczeniu możliwe staje się całkowite zaciemnienie wnętrza pomieszczenia, nawet w przypadku okien zlokalizowanych na wschód lub zachód, a także w bezpośrednim sąsiedztwie latarni ulicznych.
     
  • Rolety typu dzień noc – to praktyczne połączenie koncepcji firanki z możliwościami rolet półzaciemniających. Są one zbudowane z dwóch rodzajów materiałów o różnej światłoprzepuszczalności, które naprzemiennie są zszywane ze sobą w formie poziomych pasków. Tak uzyskana tkanina jest następnie łączona w pętlę i umieszczana w specjalnej kasecie. Umożliwia to łatwe regulowanie ilości wpadającego do pomieszczenia światła poprzez wzajemne przesuwanie względem siebie poszczególnych warstw rolety.

Dodatkowo niektóre sklepy mają w swojej ofercie także specjalne rolety transparentne. Są one wykonywane z niezwykle cienkiego materiału, który po opuszczeniu praktycznie nie zaciemnia wnętrza pomieszczenia, utrudniając jednocześnie dostrzeżenie z zewnątrz, co dzieje się w jego środku.

Rolety bezinwazyjne czy inwazyjne?

Obecnie największą popularnością cieszą się warianty bezinwazyjne, czyli specjalne rolety, do których montażu nie są wymagane specjalistyczne narzędzia. Całkowicie eliminuje to konieczność wiercenia dziur w ścianie lub innej bezpośredniej ingerencji w strukturę skrzydła okiennego. Dlatego też rolety bezinwazyjne są świetnym wyborem dla osób przebywających w wynajmowanych mieszkaniach. Można je zamontować na czas zajmowania lokalu, a następnie zdemontować z okna, nie pozostawiając po nich żadnych śladów.

Co będzie potrzebne do samodzielnego montażu rolety bezinwazyjnej?

Zasadniczo montaż rolet bezinwazyjnych nie wymaga praktycznie żadnych elektronarzędzi – wystarczy tylko kilka przyborów, które zapewne znajdują się już w domowym wyposażeniu. Będą to:

  • ołówek,
  • poziomica,
  • miarka zwijana lub drewniana,
  • śrubokręt krzyżakowy lub płaski.

Pracę znacząco usprawni jednak posiadanie poziomicy laserowej, której wiązka ułatwi idealne wypoziomowanie kasety z roletą oraz naniesienie ołówkiem linii pomocniczych na skrzydło okienne. Dobrze jest również mieć pod ręką wiertarko-wkrętarkę wraz z uniwersalnym zestawem bitów, co przyśpieszy skręcanie elementów rolety.

Samodzielny montaż rolety krok po kroku

Montażu rolet nie należy się bać – nawet niewprawionej w majsterkowaniu osobie cały proces zajmie zaledwie kilkanaście minut. Należy jednak pamiętać, by zachować szczególną staranność podczas dokonywania pomiarów i odpowiednio wypoziomować kasetę rolety. W przeciwnym wypadku materiał będzie się krzywo rozwijać i nawijać na bęben, tym samym prowadząc do zacinania się całego systemu.

Krok 1 – wyczyszczenie skrzydła okiennego

Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie wyczyścić skrzydło okienne – nawet jeśli jest ono fabrycznie nowe. W tym celu powierzchnię ościeżnicy trzeba przetrzeć szmatką zmoczoną wodą z rozpuszczonym środkiem do mycia naczyń. Dobrze jest również odtłuścić miejsce montażu rolety przy pomocy ściereczki nasączonej alkoholem izopropylowym lub benzyną ekstrakcyjną.

Krok 2 – wykonanie niezbędnych pomiarów

Przed zakupem rolety należy dokładnie zmierzyć szerokość okna, na którym będzie ona montowana. Dotyczy to zarówno szerokości całego skrzydła, jak i wymiarów samej szyby. Roleta powinna być o około 2 cm szersza od szyby. W przeciwnym wypadku będzie ona nieprawidłowo zakrywać okno, tym samym przepuszczając pewną część światła.

Krok 3 – naniesienie na ościeżnicę linii pomocniczych

Kolejnym etapem pracy jest wyznaczenie na skrzydle okiennym pionowych linii, które pomogą w prawidłowym przyklejeniu rolety. Najlepiej nanosić je przy pomocy miękkiego ołówka delikatnie dociskanego do powierzchni ościeżnicy. Poszczególne linie powinny znajdować się w odległości odpowiadającej odległości pomiędzy zewnętrznymi krawędziami plastikowych elementów rolety.

Krok 4 – złożenie konstrukcji rolety oraz naklejenie wsporników

Po wyznaczeniu linii pomocniczych w ich miejscu można przymocować wsporniki rolety. W tym celu należy wstępnie zmontować wsporniki, a następnie do ich tylnej krawędzi przykleić taśmę dwustronną, odklejając od niej wszystkie folie zabezpieczające. Wsporniki następnie z wyczuciem dociska się do skrzydła okiennego.

Krok 5 – założenie rolety na wspornikach

Bęben z nawiniętym materiałem należy następnie osadzić na wspornikach rolety, rozpoczynając od strony z mechanizmem umożliwiającym regulację wysokości. Zębatka z łańcuszkiem powinna znajdować się po przeciwnej stronie klamki.

Krok 6 – zabezpieczenie bębna rolety

Kolejnym etapem pracy jest zabezpieczenie bębna rolety przed przypadkowym wypadnięciem. W tym celu należy w mechanizmie wspornika umieścić specjalne zapadki, które uniemożliwią konstrukcji samoczynne rozregulowanie się.

Krok 7 – czynności dodatkowe

Część rolet jest sprzedawana również ze specjalnymi prowadnicami gwarantującymi doleganie materiału do powierzchni szkła. Niektóre z nich są dostarczane w formie rynienek, które nakleja się do powierzchni ramienia okiennego, podczas gdy inne wymagają zamocowania wytrzymałej linki.

Czy warto samodzielnie zamontować rolety?

Tak, samodzielny montaż rolet jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i przyśpieszenie procesu wykończenia mieszkania. Co więcej, proces założenia rolety na jednym oknie nie powinien zająć więcej niż 15 minut, dzięki czemu nawet najbardziej zapracowana osoba będzie mogła wygospodarować niezbędny czas.