Jak chronić tarasy, pergole i altanki przed słońcem i wiatrem? Poznaj skuteczne sposoby!
Jak chronić tarasy, pergole i altanki przed słońcem i wiatrem? Poznaj skuteczne sposoby!

Taras, pergola i altanka to wyjątkowa przestrzeń, w której można odpoczywać, przyjmować gości, a nawet pracować. Miejsca te często urządzane są przez właścicieli z najwyższą starannością, stanowiąc uzupełnienie całego domu lub mieszkania. Intensywnie służą nam przez cały sezon letni, jednak zdarzają się sytuację, w których przebywanie w nich zaczyna być nieco kłopotliwe i mało komfortowe. Mowa tu o momentach, w których dochodzi do nadmiernego nasłonecznienia lub uciążliwych porywów wiatru, które uniemożliwiają dłuższy pobyt, czy to na tarasie, czy w altance. Co robić, by skutecznie chronić swoją przestrzeń przed tymi niedogodnościami?

Parasol, żagiel czy zasłony?

Palące słońce może nas całkowicie zniechęcić do spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy wszystko wokół nagrzewa się wręcz do czerwoności. Przebywanie w takim miejscu przestaje być przyjemne i zamiast zachęcać do odpoczynku i relaksu, skutecznie nas przed tym powstrzymuje. Rozwiązaniem jest ochrona przed słońcem, która zapewni idealne zacienienie i uniemożliwi nagrzewanie się tarasu, altanki czy pergoli oraz mebli i wszelkich przedmiotów, które się w nich znajdują.

Jest wiele sposobów, które pomagają chronić się przed nadmiernym słońcem, jedne są bardziej skuteczne a inne mniej. Najpopularniejszy z nich to parasol przeciwsłoneczny, który niestety może chronić tylko w niektórych momentach, gdy słońce świeci pod odpowiednim kątem. Zupełnie też nie sprawdzi się w altance, czy pod pergolą. To samo dotyczy żagli, które chronią jedynie przez krótki moment i nie wszędzie można je zawiesić. Kolejny sposób to zasłony, jednak i one stanowią bardziej element dekoracyjny niż ochronny. Wszystkie te sposoby są też zupełnie niepraktyczne w przypadku wystąpienia porywów wiatru.

Szukając skutecznej ochrony przed promieniami słonecznymi, warto zainspirować się sprawdzonymi rozwiązaniami pochodzącymi z nowoczesnych domowych wnętrz, w których często ogromne przeszklone powierzchnie oraz tarasy chronione są przy pomocy zewnętrznych rolet tkaninowych. – Rolety screen dają wybrany poziom zaciemnienia i prywatności, a w przypadku pergol czy tarasów, chronią przed wiatrem, zapewniając ich użytkownikom spokojny odpoczynek – podpowiada Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis.

Zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne – wielowymiarowa ochrona

Rolety zewnętrze to nowoczesne rozwiązanie, które powstało z myślą o ochronie popularnych w ostatnich latach dużych okien oraz innych przestrzeni szklanych przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Nie każdy wie, że znajdują zastosowanie także jako osłony tarasów, pergoli i altanek, gdzie sprawdzają się równie dobrze. Zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne z pewnością wyróżnia ich doskonała jakość i to, że skutecznie osłonią każdą przestrzeń.

Rolety screen są dodatkowo znakomitą barierą zabezpieczającą przed insektami i owadami, a także chronią przed zanieczyszczeniami, których na zewnątrz nie brakuje – zauważa przedstawicielka firmy Anwis. Osłona w postaci rolety zewnętrznej to zatem nowoczesny wygląd, wygoda, komfort i bezpieczeństwo dla całej rodziny.

Rolety zewnętrzne stosowane w celu ochrony tarasów, pergoli i altanek mogą być dodatkowo sterowane automatycznie. Jest to niezwykle funkcjonalne, gdyż pozwala na dowolne operowanie zarówno pojedynczą roletą, jak i całą ich grupą na raz.

Solidne zabezpieczenie przed wiatrem

Jak już wiemy sposoby walki z nadmiernym promieniowaniem słonecznym, takie jak parasol czy żagiel mogą być zupełnie nieskuteczne w przypadku pojawienia się porywistego wiatru.

Ochrona w postaci zewnętrznej rolety to z pewnością rozwiązanie solidne, głównie dzięki temu jak zastały zamocowane. Największą stabilnością wyróżniają się rolety wyposażone w mocowanie typu ZIP, gdzie prowadnice boczne są zintegrowane z tkaniną. Tak solidne zabezpieczenie z pewnością będzie trwałe i sprawdzi się w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.

Istotny jest także materiał, z jakiego osłony zostały wykonane. – Tkanina rolet screenowych wykonana jest z włókna szklanego powlekanego PVC, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Możemy wybierać spośród kilku stopni przepuszczalności światła oraz szerokiej gamy kolorystycznej, dlatego można je idealnie skomponować z wystrojem tarasu, pergoli czy altany i sprawić, że wszystko zgra się w idealną całość – zapewnia Agnieszka Gołębiewska z Anwis.

Duże znaczenie ma także możliwość utrzymania ich w czystości, dlatego możliwość czyszczenia jest niezwykle istotna – wybierając rolety, warto zwrócić na to uwagę.

 

źródło: Anwis