Szeroko rozumiana energooszczędność powoli staje się budowlanym standardem, a inwestorom zależy na świadomym wyborze rozwiązań pomagających zmniejszać straty ciepła z budynku i ograniczać rachunki za ogrzewanie. Okna dachowe, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, są traktowane wyjątkowo restrykcyjnie. Ich budowa i parametry muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
Najcieplejsze na rynku okno FAKRO FTT U8 Thermo z pojedynczym pakietem szybowym ma rekordowo niski współczynnik Uw = 0,58 W/(m2 K), a jego jakość potwierdzona jest certyfikatem Passive House
Co to są okna energooszczędne?
Jeśli mówimy o oknach dachowych, to za energooszczędne możemy uznać wszystkie, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 1,1 W/ (m2K). Mogą to być nie tylko okna wykonane z drewna, ale też coraz bardziej popularne konstrukcje z wielokomorowych profili PVC. Aby spełniały wyśrubowane parametry, ich skrzydła wyposażone są w trzyszybowy pakiet o komorach wypełnionych argonem. Warto też zwrócić uwagę na uszczelki – powinny być co najmniej cztery. Okna energooszczędne FAKRO wykonane są w technologii ThermoPro, zapewniającej nie tylko lepszą termoizolacyjność i większą szczelność, ale też podwyższoną trwałość profili i łatwiejszy montaż stolarki.
Okna energooszczędne najczęściej wyposażone są w automatyczne nawiewniki. Wpuszczają one świeże powietrze do pomieszczenia, co korzystnie wpływa na mikroklimat oraz zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Obecność nawiewników ogranicza konieczność otwierania okien w celu wietrzenia pomieszczeń, co przydaje się zwłaszcza w zimie, bo nie traci się z wnętrza cennego ciepła, a sam proces przepływu powietrza jest regulowany automatycznie, optymalnie do panujących warunków. W energooszczędnych oknach FAKRO umieszczony jest automatyczny nawiewnik V40P (w oknach drewnianych) lub wydajny V35 (w oknach z PVC).
Jakość dla wymagających, czyli okna superenergooszczędne
Okna o ponadprzeciętnych parametrach termoizolacyjnych mają specjalną budowę, taką, która zapewnia im spełnienie parametru Uw = 0,8 W/(m2K). Przede wszystkim takie superokna wyposażone są w trzy- a często nawet czteroszybowy pakiet wypełniony kryptonem. Ramy profili okiennych są poszerzone, a ponadto wyposażone aż w pięć uszczelek, co gwarantuje maksymalną termoizolacyjność. Warto wiedzieć, że do budynków z rekuperacją polecane są specjalne rozwiązania okien bez nawiewników lub z nawiewnikami, które można zamknąć.
Termoizolacyjny montaż
Wyjściowe parametry stolarki to nie wszystko. Na finalny efekt ogromny wpływ ma prawidłowy montaż okien. Przede wszystkim okna energooszczędne powinno się wyposażyć w systemowe kołnierze uszczelniające, które idealnie pasują do profilu ramy i zapobiegają powstawaniu niekontrolowanych mostków termicznych. W ofercie FAKRO dla każdego modelu okna dostępne są kołnierze zawierające specjalny materiał termoizolacyjny z naturalnej wełny owczej, która dobrze izoluje cieplnie i zapewnia szczelne przyleganie do ościeżnicy. W przypadku superenergooszczędnego okna FTT U8 Thermo w zestawie znajduje się ponadto specjalny kołnierz uszczelniający w wersji Thermo, który umożliwia efektywne docieplenie okna również powyżej konstrukcji dachu i uzyskanie parametrów cieplnych dla zamontowanej stolarki na poziomie domu pasywnego.
Nowoczesne przesłony idealnie pasują do estetyki okien i można je podłączyć do domowej sieci sterowania, przy czym modele solarne nawet nie wymagają doprowadzenia prądu
Osłony zewnętrzne w służbie komfortu termicznego
Mówiąc o energooszczędności, nie należy ograniczać się jedynie do ochrony przed stratami ciepła. Równie ważnym aspektem jest kontrola nagrzewania wnętrza domu latem. Elementem wspierającym są tu zewnętrzne osłony okien dachowych – markizy i rolety. Montowane po zewnętrznej stronie okna, zatrzymują ciepło jeszcze przed szybą, pozwalając zachować komfortową temperaturę w pomieszczeniach nawet w upalne dni. Jednocześnie opuszczone rolety i markizy stanowią bufor termiczny, wspomagając energooszczędność zimą.
źródło: Fakro