Brama garażowa uchylna czy segmentowa
Brama garażowa uchylna czy segmentowa

Wybór bramy garażowej do przydomowego lub wolnostojącego garażu bywa nie lada wyzwaniem. Dodatkowo taka inwestycja wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem. Różnice pomiędzy bramami wynikają m.in. ze sposobu ich montażu czy innych rozwiązań zastosowanych w poszczególnych modelach. Jaką bramę garażową wybrać, by cieszyć się trwałością i niezawodnością tego produktu przez wiele lat? Lepsza będzie brama uchylna czy segmentowa? Sprawdź koniecznie!

Rodzaje bram garażowych

Do podstawowych rodzajów tego typu produktów zaliczyć możemy bramy segmentowe, bramy uchylne, bramy rolowane i rozwierne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Brama garażowa uchylna

Bramy uchylne były bardzo popularne, jednak w ostatnich latach ustąpiły miejsca bramom segmentowym. Brama uchylna wyróżnia się prostą budową i działa poprzez ruch uchylny. Jej skrzydło unosi się na prowadnicach i najpierw zachodzi nad garażowany pojazd, a dopiero później chowa się w górnej części garażu, pod sufitem.

Konstrukcje bram uchylnych mogą być płytowe lub ramowe. Te pierwsze wykonane są z blachy usztywnionej stalowymi płaskownikami. Na wierzchu z kolei montuje się ocynkowaną blachę stalową, a całość pokrywa się poliestrem. Głównym elementem konstrukcji ramowej natomiast jest stalowa rama, którą wypełnia się np. stalową blachą deskami, drewnianymi lub poszyciem ze sklejki.

Bramy segmentowe boczne i górne

Segmentowe bramy garażowe możemy podzielić dodatkowo na boczne i górne.

Brama segmentowa górna - jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Skrzydło takiej bramy zbudowane jest z kilku segmentów, które połączone zostały zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. To zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Takie rodzaje bram wykonuje się ze stali ocynkowanej pokrytej stalową blachą. Wykończone są one najczęściej okleiną z tworzywa sztucznego, aluminium lub drewnem. Często maluje się je także za pomocą farby proszkowej, a segmenty wypełnia się izolacją w postaci styropianu lub pianki PUR.

Działanie takiej bramy polega na tym, że segmenty poruszają się na rolkach po prowadnicach zamontowanych do ścian i sufitu garażu (brama porusza się wzdłuż prowadnic podsufitowych i chowa się pod sufitem).

Brama segmentowa boczna - to rozwiązanie, które dedykowane jest szczególnie do niskich i szerokich garaży. W tym przypadku segmenty bramy ustawione są pionowo, a po otwarciu zachodzą na jedną z bocznych ścian. Prowadnice wówczas montuje się w suficie i w podłodze garażu.

dom i garaż

 

Inne rodzaje bram garażowych

Brama rozwierna - brama garażowa rozwierna złożona jest z jednego lub dwóch skrzydeł umocowanych za pomocą zawiasów bocznych (podobnie jak zwykłe drzwi). Najczęściej otwiera się ona na zewnątrz, dlatego sprawdza się raczej na płaskich i długich podjazdach. Co więcej, nie jest zbyt komfortowym rozwiązaniem zimą, ponieważ aby dostać się do garażu, musimy usunąć zalegający na podjeździe śnieg.

Brama rolowana - najprościej mówiąc, jest odpowiednikiem rolety okiennej. Wykonuje się ją z wąskich lameli i wypełnia pianką poliuretanową (PUR). Lamele połączone są przegubowo na całej długości ramy i tworzą swego rodzaju pancerz, który nawijany jest z kolei na wał umieszczony w kasecie.

Brama segmentowa czy uchylna - poznaj zalety i wady obu rozwiązań!

Segmentowa i uchylna brama garażowa to produkty, które wybierane są przez klientów najczęściej. Różnią się między sobą m.in. sposobem otwierania. Każda z nich posiada też wiele zalet. Przed zakupem odpowiedniej bramy, warto więc poznać jej dokładną charakterystykę.

Bramy garażowe uchylne są łatwe w obsłudze, a jeżeli są dobrze zamontowane, będą poruszać się bardzo cicho i precyzyjnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sprężyn nie wymagają też dużo wysiłku podczas podnoszenia i zamykania. Opuszczoną bramę możemy zaryglować.

Montaż bramy uchylnej jest jednym z prostszych. Takie bramy można stosować nawet w garażach z niskim nadprożem. Bramy uchylne najczęściej wybierane są też ze względu na przystępną cenę.

Czasami posiadają one mechanizm automatycznego otwierania albo mogą być otwierana siłą mięśni. Wariant automatyczny nie wyklucza też możliwości ręcznego podnoszenia skrzydła. Jest to niezwykle przydatne np. podczas przerw w dostawie prądu.

Brama uchylna nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Często produkuje się je w rozmiarach nie większych niż 3 m szerokości, dlatego sprawdzą się szczególnie w jednostanowiskowych garażach. Co więcej, w trakcie otwierania na zewnątrz wychylają się one na pewną odległość, co sprawia, że wymagana jest większa ostrożność w czasie ich używania. Nie sprawdzą się więc gdy podjazd jest niewielki, a garaż znajduje się tuż przy jezdni czy blisko bramy wjazdowej.

mężczyźni z motocyklami na tle garażu

 

Ciekawą alternatywną dla bramy uchylnej jest zastosowanie w świetle otworu garażowego wspomnianej już bramy segmentowej. Popularność modeli górnych i bocznych bram segmentowych wynika z tego, że zajmują one bardzo mało miejsca, a skrzydło nie wychodzi poza obrys garażu (w momencie otwierania brama garażowa segmentowa nie wychyla się na zewnątrz budynku). To umożliwia zaparkowanie pojazdu bardzo blisko garażu. Brama segmentowa bywa też świetnym rozwiązaniem m.in. na krótkich podjazdach, gdy garaż znajduje się od strony ulicy lub w linii ogrodzenia.

Brama segmentowa jest łatwa w obsłudze. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania mechanizmu automatycznego podnoszenia i opuszczania skrzydła. Takie bramy bywają natomiast droższe od bram uchylnych i wymagają do instalacji minimalnego nadproża, które nie jest potrzebne w przypadku montowania bram uchylnych.

Co więcej, brama garażowa segmentowa górna wymaga zagospodarowania sporego miejsca pod sufitem garażu, co może utrudnić jej montaż wówczas, gdy biegną tam jakiekolwiek instalacje. Natomiast bramy segmentowe boczne zajmują boczną ścianę, a w dolnej prowadnicy zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Niemniej, tego rodzaju sposób otwierania sprawia, że do garażu szybciej wprowadzimy rower czy motocykl, ponieważ nie musimy czekać, aż brama całkiem się otworzy.

Nadal zastanawiasz się, czy wybrać bramę uchylną, czy może segmentową górna lub boczną? Najlepszym rozwiązaniem będzie więc kontakt ze specjalistą, z którego pomocą wybierzesz idealną bramę garażową!

Wysokiej jakości bramy garażowe Wiśniowski w swojej ofercie posiada firma Okno-Best. Szczegóły oferty znajdziesz na https://okno-best.pl/oferta/bramy-garazowe/

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru bramy garażowej?

Wybrana przez nas brama garażowa powinna być odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne, musi zapewniać nam bezpieczeństwo i chronić wnętrze przed włamaniem. Ważne jest precyzyjne zamocowanie, a system otwierania i zamykania powinien być cichy, szczególnie gdy garaż zlokalizowany jest w bryle budynku. Garaże znajdujące się w bryle domu muszą być też odpowiednio chronione przed dostawaniem się do wewnątrz zimnego powietrza, co możemy osiągnąć dzięki odpowiednio izolowanym i dobrze zamontowanym modelom bram.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bramę segmentową, czy uchylną, warto zwrócić szczególną uwagę na alternatywny sposób podnoszenia i opuszczania skrzydła. Dzięki temu będziemy ją mogli otworzyć ręcznie w razie awarii prądu. Bardzo ważne jest też automatyczne ryglowanie, lampy sygnalizujące, fotokomórka (pozwala na zatrzymanie bramy, gdy w jej obrębie pojawi się jakiś obiekt), blokada w razie zerwania sprężyny (chroni przed awarią), funkcja łagodnego zatrzymywania czy automatyczny układ odłączający (cofnie skrzydło, gdy to natrafi na jakąkolwiek przeszkodę). Brama garażowa powinna posiadać także odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe.

samochód w garażu

 

Kolejną cechą, jaką powinna posiadać zarówno brama uchylna, jak i segmentowa jest termoizolacyjność, która zapobiega wywiewaniu ocieplonego powietrza i dostawaniu się do wewnątrz garażu zimnych podmuchów wiatru. Dobrze izolowana brama garażowa uchroni nas więc przed stratami ciepła.

Następną ważną sprawą jest estetyka. Warto dopasować wygląd bramy do zewnętrznych ścian garażu, reszty budynku i pozostałych elementów, szczególnie wówczas, gdy nasz garaż połączony jest z domem. Można wybrać np. skrzydła gładkie, z wytłoczeniem i wiele innych. To sprawi, że garaż wraz z bramą stworzy idealną całość, również pod względem estetycznym.

Ostatnią kwestią jest prawidłowy montaż. To od niego zależy to, czy skrzydło będzie dobrze działało oraz, czy będzie prawidłowo spełniało wszystkie swoje funkcje!

 

źródło: Okno Best