Jakie drzwi do mieszkania w bloku wybrać
Jakie drzwi do mieszkania w bloku wybrać

Wybór drzwi wejściowych do mieszkania w bloku musi być dobrze przemyślany, po to, aby skutecznie oddzielić świat zewnętrzny od domowego azylu. Drzwi wewnątrzklatkowe powinny przede wszystkim stwarzać poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie drzwi tego typu.

Drzwi wejściowe do mieszkania — z jakiego materiału?

Drzwi drzwiom nie równe, a głównym kryterium podziału jest materiał, z którego się je produkuje. Każde drzwi charakteryzują się czymś innym, mają swoje wady i zalety, a to daje klientowi duży wybór. 

  • Drzwi drewniane - drzwi wejściowe z prawdziwego drewna to dość kosztowny zakup, a dodatkowo wymagają konserwacji. Jednak ich wytrzymałość, izolacja i nienaganna prezencja są tego warte. 

  • Drzwi stalowe - ten rodzaj drzwi skonstruowany jest ze stalowej ramy oraz poszycia z blachy pokrytej farbą bądź okleiną. Wnętrze wypełnione jest zazwyczaj pianką poliuretanową, która zapewnia wysoką izolację akustyczną. 

  • Drzwi drewnopodobne - drzwi zewnętrzne, które imitują drewno, to całkiem niezła opcja, biorąc pod uwagę niższą cenę i dobre parametry izolacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że są lżejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. 

  • Drzwi PCV - podobnie do poprzednich, są to drzwi mniej solidne i stosunkowo lekkie, ale charakteryzują się dobrymi parametrami akustycznymi i cieplnymi. Ich dużą zaletą jest niska cena. 

Chcesz zgłębić temat? Szukasz idealnych dla siebie drzwi? Wszelkie niezbędne informacje i imponujący wybór produktów znajdziesz na stronie https://drzwi-warszawa.com/k23,drzwi-zewnetrzne-wejsciowe-do-mieszkania.html. 

Konstrukcja i wymiary drzwi wejściowych

Pod względem technicznym, dobranie drzwi do mieszkania w bloku jest łatwe - typowe drzwi wejściowe mają 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. 

W blokach drzwi konstruowane są na pojedynczym skrzydle i nawet w nowoczesnym budownictwie nie spotkamy się z odejściem od tej reguły. Z kolei stare budownictwo rządzi się innymi prawami i w kamienicy natrafimy raczej na szersze drzwi wejściowe, a nierzadko nawet na dwuskrzydłowe. 

Charakterystyczną cechą drzwi wewnątrzklatkowych jest ich otwieranie się do wewnątrz, a nie na zewnątrz mieszkania, tak jak w przypadku domu wolnostojącego. 

drzwi wewnętrzne drewniane

źródło: https://pixabay.com/photos/door-open-wooden-the-next-doorway-1089638/

Jakie warunki powinny spełniać dobre drzwi zewnętrzne?

Drzwi klatkowe powinny spełniać szereg warunków, aby móc nazwać je dobrymi drzwiami. A dobre drzwi, to wiele korzyści, które trudno przecenić. W domach jednorodzinnych możemy czuć się dzięki nim swobodniej, zwłaszcza jeśli posesja jest ogrodzona. Natomiast w blokach mieszkalnych dzielimy wspólną klatkę i piętro z sąsiadami, którzy niekoniecznie będą szanować nasz spokój i prywatność. Co więcej, nietrudno, aby do klatki schodowej dostał się nieproszony gość, chcący obrabować mieszkanie. Jak dobrać drzwi wejściowe, aby czuć się w pełni komfortowo?

Izolacja termiczna

Dom kojarzy nam się z ciepłem i przyjemną atmosferą. Ciepło ma duże znaczenie zarówno w przenośni, jak i dosłownie, dlatego pierwszym ważnym czynnikiem jest izolacja termiczna. Musisz zwrócić uwagę na grubość drzwi — im grubsze skrzydła, tym lepiej wypełnione są ich wnętrza. Ta prosta zasada pozwoli Ci już na wczesnym etapie określić, jak dobrze drzwi będą chronić przed zimnem, zwłaszcza że na klatkach schodowych może panować nieprzyjemny chłód. 

Izolacja akustyczna

Dobre drzwi wejściowe w bloku to drzwi dźwiękoszczelne. Kłótnie sąsiadów, głośna muzyka i płacz dzieci to ostatnie co chcemy słyszeć po ciężkim dniu w pracy. Mieszkania w bloku niestety mają to do siebie, że dźwięki bardzo łatwo się rozpraszają. Można temu choć trochę zaradzić wybierając drzwi wejściowe o wysokim współczynniku Rw, który nie powinien być niższy niż 27 dB. Drzwi wypełnione odpowiednią ilością pianki poliuretanowej, korka czy też wełny mineralnej zapewnią niemal idealną ciszę w Twoim mieszkaniu i uniemożliwią podsłuchiwanie rozmów przez wścibskich sąsiadów. 

drzwi wejściowe do mieszkania

źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jasny-lampa-drzwi-sufit-6903159/

Klasa mechaniczna

Drzwi wejściowe są wyjątkowo narażone na zniszczenie. Codzienne otwieranie, zamykanie, czasami trzaskanie powodują, że drzwi po prostu szybko się zużywają. Parametr wskazujący dobrej jakości drzwi, które będą służyć przez lata, to klasa mechaniczna. Wszystkie skrzydła drzwiowe na rynku oznaczane są numerem klasy od 1 do 4. Wysokiej klasy drzwi wejściowe to te z numerem 4 i właśnie takie drzwi powinieneś kupić do własnego mieszkania w bloku. Będą one gwarancją wytrzymałości i odporności na różnego rodzaju uszkodzenia. 

Drzwi antywłamaniowe

Zwykłe drzwi wejściowe mogą okazać się łatwą przeszkodą dla doświadczonych włamywaczy. Mieszkając w bloku, warto pomyśleć o drzwiach antywłamaniowych. 

Tego typu drzwi są wyposażone w bolce antywyważeniowe, a modele z najwyższej półki zapobiegają wtargnięciu przy zastosowaniu elektronarzędzi. Wyróżnia się sześć klas antywłamaniowych oznaczanych RC1 - RC6. Im wyższy numer klasy, tym skuteczniejsza ochrona.

Drzwi antywłamaniowe skonstruowane są ze stalowej ramy wzmocnionej blachą oraz stalowymi prętami. Bolce antywłamaniowe zagłębione są w otworach ościeżnicy — podczas próby wyważenia drzwi są praktycznie nie do ruszenia. Istotną kwestią jest także solidna ościeżnica oraz okucia.

drzwi antywłamaniowe

źródło: https://pixabay.com/photos/door-accessibility-lock-doorway-1089560/

Wygląd drzwi zewnętrznych

Nowe drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie można zapomnieć o kwestii wizualnej. Wybrane drzwi będą wizytówką Twojego mieszkania na klatce schodowej oraz istotnym elementem w przedpokoju. Oczywiście klatka schodowa nie powinna nam tak bardzo zaprzątać głowy jak wnętrze, bo to ono liczy się najbardziej. 

Najlepiej wybrać drzwi pasujące do stylistyki otoczenia. Właścicielom mieszkań w klasycznym stylu polecamy drzwi drewniane lub drewnopodobne. Najchętniej wybieranymi przez klientów modelami są drzwi z ciemnego drewna, ponieważ cechuje je elegancja, za którą idzie również praktyczność — zabrudzenia na ciemnym kolorze są mało widoczne. Jasne drewno będzie świetnie współgrało z aranżacjami w stylu naturalnym, w którym dominują jasne kolory. Z kolei do mieszkania w stylu nowoczesnym najlepszym wyborem będą drzwi czarne, grafitowe bądź białe. 

Warto również zadbać o klamkę pasującą stylem do skrzydła drzwi. Oferty bogate są w najróżniejsze modele. Najbezpieczniejszy jest kolor srebrny, nie rzuca się w oczy i jest dość uniwersalny. Jednak jeśli Twój przedpokój można określić mianem glamour, w którym znajdują się detale w kolorze złotym, idź za ciosem i wybierz klamkę również w tym kolorze. Do wnętrza minimalistycznego, w którym dominują neutralne barwy, czyli czerń i biel, najbardziej będzie pasować klamka w kolorze czarnym. 

drzwi w mieszkaniu

źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jasny-sciana-duzy-lampa-6312075/

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się jakie drzwi do mieszkania w bloku wybrać, kieruj się nie tylko estetyką, ale zwróć uwagę także na funkcjonalność i podstawowe czynniki, które pomogą Ci podjąć decyzję. Szukając odpowiednich drzwi wejściowych, skup się na dobrej izolacji akustycznej, termicznej oraz klasie mechanicznej. Kieruj się zasadą "im wyższy numer, tym lepsza skuteczność".

Jest wiele modeli drzwi zewnętrznych w różnych kolorach, wśród których znajdziesz także najbardziej solidne drzwi antywłamaniowe. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem — pamiętaj, że kupując drzwi wejściowe do mieszkania, dbasz przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych.

Stylowe i funkcjonalne drzwi wejściowe to coś, co pasuje do każdego mieszkania. Sprawdzą się także u Ciebie!

 

źródło: DRZWI-WARSZAWA