Czym jest regulacja okien lato - zima
Czym jest regulacja okien lato - zima

Regulacja okien polega na zmianie docisku skrzydła do ramy okiennej. Działanie różnych temperatur powoduje, że materiał, z którego wykonane jest okno, kurczy się lub rozszerza. Latem, kiedy temperatury są wysokie, okno rozszerza się, natomiast w okresie zimowym materiał ulega kurczeniu. Regulacja okien pozwala dopasować szczelność okien do konkretnego sezonu.

Szczelność okien to także prawidłowy montaż. Wysokiej jakości produkt w połączeniu z profesjonalnym montażem daje gwarancję prawidłowego funkcjonowania okien i szczelności pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Więcej na https://bakarokna.pl/okna

Dlaczego okna wymagają regulacji?

Każde nawet najlepszej jakości okno zużywa się powoli na skutek warunków atmosferycznych takich jak zmiana temperatur, wilgoć czy promieniowanie UV oraz od normalnego użytkowania. Otwieranie i zamykanie okna prowadzą do przesunięć skrzydeł okiennych, co ma wpływ na płynność otwierania. Systematyczna regulacja okien plastikowych jest niezbędna, jeśli chcemy:

  • cieszyć się komfortowym użytkowaniem przez wiele lat,

  • zminimalizować rachunki za ogrzewanie,

  • nie doprowadzić do zawilgocenia domu,

Kiedy należy przeprowadzić regulację okien?

Regulację okien powinno przeprowadzać się sezonowo, nawet jeżeli nie pojawiają się żadne problemy z jego użytkowaniem. Najlepiej wykonać ją późną wiosną i jesienią. Zimą należy docisnąć okucia okienne, aby zapobiec niepotrzebnym stratom energii cieplnej, natomiast latem warto zapewnić cyrkulację powietrza między ramą a skrzydłem.

Regulowanie okna krok po kroku

Regulacja okien może różnić się od siebie w zależności od producenta okien, jednak w większości przypadków polega ona na ustawieniu rolek ryglujących. Mogą one mieć różne kształty geometryczne, choć najczęściej są to rolki okrągłe lub ośmiokątne. Poruszają się one w płaszczyźnie pionowej i kręcą się wokół własnej osi. I to właśnie ten ruch umożliwia dostosowanie szczelności okna. Przekręcenie rolki w prawo powoduje docisk skrzydła do ramy, tym samym zwiększając szczelność okna, natomiast ruch rolki w lewo luzuje szczelność i pozwala na większą ilość przepływu powietrza.

Nie należy kręcić regulacją na siłę, tylko stopniowo zwiększać lub zmniejszać zakres. Do ręcznej regulacji docisku skrzydła do ramy potrzebne będą śrubokręt lub klucz imbusowy w zależności od konstrukcji okna. Na każdym ze skrzydeł okna może być umieszczonych kilka rolek ryglujących i należy pamiętać o ustawieniu w tej samej pozycji każdej z nich.

Przy zakupie produktu powinna być dołączona instrukcja regulacji docisku okien pokazująca krok po kroku czynności, jakie należy wykonać!

Regulacja zawiasów w oknach plastikowych

Oprócz rolek ryglujących za szczelność okien odpowiadają również zawiasy. Podobnie jak rolki można je regulować. Jeżeli podczas otwierania i zamykania okna wyczuwalny jest opór, oznacza to, że okno opadło lub w inny sposób zmieniło położenie względem ramy okiennej. Oto kilka wskazówek jak wyregulować zawiasy:

  1. Na początku należy ocenić, gdzie nastąpiły przesunięcia lub inne zmiany.

  2. Zdjąć osłonę zawiasu dolnego.

  3. Kluczem imbusowym przekręcić śrubę w prawo (podnieść) lub w lewo (opuścić).

  4. Dostosować położenie okna względem ramy.

  5. Sprawdzić otwierając i zamykając okno, czy regulacja się powiodła.

O ile samodzielna regulacja okien zima-lato nie jest w praktyce niczym trudnym, to w tym przypadku wymaga pewnej ostrożności. Osoby bez odpowiedniej wiedzy mogą doprowadzić do nadmiernego luzu w oknach lub po prostu je uszkodzić. Specjaliści radzą oddanie sprawy w ręce fachowców.

Sezonowa regulacja okien - korzyści

Dlaczego warto regulować okna plastikowe zima lato? Oto dwie podstawowe korzyści:

1) Dzięki możliwości dodatkowego uszczelnienia okna w okresie zimowym z domu, nie będzie uciekało ciepło, a chłód nie będzie przedostawał się do środka, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

2) Tryb letni odgrywa bardzo dużą rolę w cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu i utrzymaniu w domu odpowiedniej wilgotności.

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Pierwsza regulacja drzwi balkonowych wykonywana jest w chwili montażu. Zazwyczaj robi to firma montująca okna. Jednak po jakimś czasie drzwi balkonowe będzie trzeba wyregulować ponownie. Może to być spowodowane dwoma czynnikami: nieszczelnością lub opadaniem drzwi.

Regulację szczelności drzwi balkonowych przeprowadza się dwa razy do roku: latem i zimą. Aby zapobiec utracie ciepła z domu czy mieszkania, przyleganie drzwi do ościeżnicy powinno być odpowiednio duże, natomiast latem zaleca się minimalne poluzowanie szczelności drzwi balkonowych. W tym celu należy:

  • Otworzyć drzwi balkonowe.

  • Odszukać trzy zaczepy - jeden u samej góry, drugi w połowie długości skrzydła a trzeci na dole.

  • Za pomocą klucza imbusowego, należy przekręcić zaczep w lewo lub w prawo, co powoduje poluzowanie lub uszczelnienie drzwi.

  • Powtórzyć czynność we wszystkich zaczepach.

Jeśli podczas otwierania i zamykania drzwi wyczuwalny jest opór, pomocna będzie regulacja wysokości. Bardzo często zdarza się, że drzwi balkonowe opadają i będzie trzeba je troszkę podnieść. W tym celu należy:

  • Otworzyć drzwi balkonowe.

  • Zdjąć nakładkę dolnego zawiasu.

  • Włożyć imbus do górnego otworu w zawiasie.

  • Przekręcić klucz w prawo spowoduje podniesienie skrzydła, natomiast w lewo jego obniżenie

  • Otworzyć i zamknąć drzwi oceniając, czy regulowanie przyniosło zamierzone efekty.

 Drzwi balkonowe również wymagają sezonowej regulacji.

źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/czarny-drewniany-stol-blisko-sciany-210604/

Jak dbać o okucia okienne?

Jeśli chcemy, aby okno służyło nam przez wiele lat, oprócz standardowego mycia okien warto zrobić przegląd i konserwację w zakresie stanu technicznego okuć i uszczelek. Okucia przesmarować i zakonserwować odpowiednim smarem, który chroni przed korozją i zapewnia płynną i bezproblemową pracę. Natomiast uszczelki w oknach zabezpieczyć smarem na bazie silikonu, dzięki któremu nie popękają i zachowają sprężystość. Zużyte można wymienić, a ich rozmiar można znaleźć w karcie gwarancyjnej lub umowie z firmą montażową.

 Podczas mycia okien warto ocenić stan techniczny okuć i uszczelek.

źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-okno-pomieszczenie-wewnatrz-6195281/

Jak sprawdzić, czy okno jest szczelne?

Aby sprawdzić, czy okno jest wyregulowane, wystarczy tzw. test kartki. Zwykłą kartkę papieru do drukarki, wystarczy włożyć między ościeżnicę okna a skrzydło okienne i zamknąć okno. Jeżeli pomimo zamkniętego okna kartkę można przesuwać w górę i w dół i wysuwa się swobodnie, oznacza to, że okno wymaga regulacji. Jeśli wyciągana kartka stawia opór, to skrzydło okna jest dociśnięte prawidłowo.

Zamiast przeprowadzać tego typu testy, wystarczy czasami powoli przesunąć dłonią wzdłuż ramy okiennej i szyby. Jeśli podmuch wiatru jest wyczuwalny, dowodzi to, że stolarka okienna wymaga uszczelnienia.

Podsumowanie

Regulacja okien to jeden z najefektywniejszych sposobów na zachowanie ciepła w domu, w okresie zimowym poprzez izolację od zimnego powietrza z zewnątrz, jak i zatrzymanie przepuszczania ciepła wytworzonego w domu. Regulacja okien plastikowych jest bardzo prosta i można ją zrobić z powodzeniem samodzielnie w domu. 

 

źródło: Bakar Okna