Nawiewniki okienne. Dlaczego warto je stosować
Nawiewniki okienne. Dlaczego warto je stosować

Nawiewniki okienne to wyposażenie, które może być bardzo potrzebne przy nowoczesnych oknach o bardzo dużej szczelności. Dzięki nawiewnikom możliwa jest właściwa cyrkulacja powietrza. Ta zaś zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. 

Czy warto zamontować nawiewniki okienne? Zdecydowanie tak. W przypadku nowoczesnych okien czasem występuje problem z pobudzeniem przepływu powietrza. Uniknięcie negatywnych konsekwencji takiego stanu rzeczy jest możliwe właśnie dzięki nawiewnikom. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne nie działają w zbyt skomplikowany sposób. Istotą ich montażu jest zapewnienie przepływu powietrza bez konieczności otwierania okna. Nawiewnik jest niewielkim urządzeniem montowanym na ramie okna. Mogą być wyposażone w dodatkowy filtr. Jest to rozwiązanie polecane w miastach, gdzie występuje wysoki poziom zanieczyszczeń. 

Technicznie nawiewnik okienny jest rodzajem mechanizmu, występujący często ze specjalnymi otworami w konstrukcji okiennej, który może być montowany w ramie ościeżnicy lub skrzydła okna, sporadycznie może być montowany nad ramą okienną. W nowoczesnych oknach bardzo często dochodzi do montażu nawiewników na etapie produkcji.  

Zalety montażu nawiewników okiennych

Czy warto montować nawiewniki okienne? Niewątpliwie atutem takiego rozwiązania jest zmniejszenie ryzyka zawilgocenia pomieszczenia, pojawienia się w nim grzybów i pleśni. Lepsza jakość powietrza w mieszkaniu i uniknięcie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów sprzyja zaś zdrowiu mieszkających wewnątrz osób. Nie występuje też zjawisko kondensacji pary wodnej na szybie. 

Rodzaje nawiewników okiennych

Na rynku dostępne są zróżnicowane rodzaje nawiewników okiennych. Najczęściej wyróżnia się:

  • Nawiewniki higrosterowane;
  • Nawiewniki ciśnieniowe;

Nawiewniki higrosterowane to systemy działające w związku z wilgotnością powietrza wewnątrz pomieszczenia. Taśma poliamidowa w urządzeniu nawiewnym umożliwia większy przepływ powietrza wtedy, gdy poziom wilgoci jest zbyt wysoki. Takie nawiewniki szczególnie polecane są w łazienkach i kuchniach.

Nawiewniki ciśnieniowe działają w ten sposób, że przepływ powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną częścią okna.  Wzrost różnicy ciśnienia powoduje większy przepływ powietrza. Całość działa dzięki skutecznemu działaniu blokady antyprzeciągowej, która dostosowuje przepływ do aktualnych warunków. Takie nawiewniki minimalizują ryzyko wychłodzenia powietrza. 

Co jeszcze warto wiedzieć o nawiewnikach okiennych?

Nawiewniki okienne są ważnym elementem systemu wentylacji domu. Bardzo istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest w ich przypadku wydajność nawiewnika okiennego. W przypadku pokoju mieszkalnego jest to 30 m³/h. W niektórych kuchniach mowa jest już jednak o 50 lub nawet 70 m³/h.