BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem
BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem

4 największe pawilony wystawiennicze Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełnione będą budowlanymi nowościami i premierami rynkowymi, produktami, które wyznaczać będą trendy w 2022 roku! Już od 1 do 4 lutego startują targi BUDMA – jedno z najbardziej liczących się wydarzeń branży budowlanej w Polsce i Europie! To już 30 edycja targów  znanych i cenionych przez wykonawców, architektów, przedstawicieli handlu materiałami budowlanymi oraz inwestorów i deweloperów. Co zobaczymy, czego posłuchamy i dowiemy się w Poznaniu?

Czterodniowe spotkanie branży budowlanej w Poznaniu to przede wszystkim prezentacja najnowszej oferty produktowej, technologicznej i usługowej prezentowanej przez producentów oraz dystrybutorów z niemal całego przekroju budownictwa. To tutaj będziemy mieli okazję zobaczyć aż 26 laureatów prestiżowej nagrody Złotego Medalu MTP targów BUDMA. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, bowiem wyróżniają się pod względem technologicznym, jakości zastosowanych materiałów, wykończenia czy także nietuzinkowego designu. Na stoiskach Wystawców zobaczymy również szereg nowości i rynkowych premier - – „Początek roku to idealny czas na premiery rynkowe, wdrożenie nowych systemów, rozwiązań czy zaobserwowania najnowszych trendów oraz „dotknięcia” innowacyjnych technologii i produktów. Według zapowiedzi naszych wystawców zobaczymy ich w Poznaniu naprawdę sporo!” – mówi dyrektor targów BUDMA – Marta Szydłowska.

Zobacz, poznaj, wypróbuj sam

Targi BUDMA to także szereg interesujących wydarzeń towarzyszących, zarówno merytorycznych jak i praktycznych, gdzie zdobędziemy najbardziej aktualną wiedzę i podniesiemy swoje kwalifikacje, tak dla wytrawnych fachowców działających w branży od wielu lat, jak i dla adeptów budowlanej sztuki. Już od pierwszego dnia targów BUDMA będziemy mogli zobaczyć najlepszych dekarzy „w akcji”, którzy będą pokazywać swoje niezwykłe umiejętności podczas Zawodów Dekarskich. Organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy specjalna strefa prezentacyjno-pokazowa przyciąga uwagę dekarzy, cieśli i blacharzy nie tylko z naszego kraju. Z kolei dla monterów stolarki otworowej ważnym punktem targów BUDMA będzie z pewnością przestrzeń pokazowa organizowana przez Związek Polskie Okna i Drzwi, gdzie w ramach programu Dobry Montaż poznamy najnowsze techniki i systemy montażowe, czy także najbardziej odpowiednie narzędzia. Z kolei parkieciarze skorzystają z pewnością ze Strefy Podłóg i Warsztatów Parkieciarskich, w ramach której zobaczymy najlepszych fachowców prezentujących właściwe, najnowsze rozwiązania techniczne, a także samemu będziemy mogli wypróbować narzędzia czy prezentowane materiały. Wspomnieliśmy także o budowlanej przyszłości Polski – młodzieży szkolnej, która podczas targów zaprezentuje swoją pasję do budownictwa w ramach 50. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Warto zwrócić na nich uwagę, bowiem już niedługo zobaczymy ich w ekipach budowlano-remontowych! Ciekawie zapowiada się także 1. Edycja Finału Ligi Mistrzów Operatorów maszyn budowlanych w ramach targów INTERMASZ towarzyszących oczywiście targom BUDMA. Jak zapowiada organizator wydarzenia, ma być to miejsce żywej integracji dynamicznie rozwijającej się społeczności, wymiany doświadczeń, spotkań biznesowych oraz prezentacji handlowych. Wśród zaproszonych gości pojawią się liczni zaproszeni przedstawicie operatorów maszyn roboczych, firm usługowych oraz reprezentanci wiodących marek.

Sięgnij po wiedzę!

Podczas targów BUDMA nie zabraknie również wielu ważnych, interesujących prezentacji i merytorycznych prelekcji. O najnowszych przepisach i zasadach bezpieczeństwa dowiemy się np. podczas Konferencji Naukowo – Technicznej „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych”. Dwudniowa konferencja przybliży nam takie zagadnienia jak m.in. zachowanie konstrukcji podczas pożaru, czy również przygotowania obiektów budowlanych do działań ratowniczo-gaśniczych. Szeroko o bezpieczeństwie porozmawiamy także w ramach konferencji „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie” gdzie poznamy m.in. najnowsze przepisy i zalecenia. Wszystkich zainteresowanych budownictwem energooszczędnym już dzisiaj zapraszamy na XII Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego i spotkanie z ekspertami tej, ciągle jeszcze nowej i rozwijającej się dziedziny budownictwa. „Nowoczesne technologie w budownictwie” to z kolei tytuł seminarium, które podejmie tematykę związaną z zastosowaniem nowoczesnych technologii w nowopowstających lub rewitalizowanych obiektach budowlanych. XIV Dzień Urbanisty – „W nowej rzeczywistości” to z kolei spotkanie i dyskusja urbanistów o najnowszych zmianach w przepisach, możliwościach planowania przy wykorzystaniu narzędzi online czy także obecnym trendom na rynku budowlanym i oczekiwaniom właśnie wobec urbanistów.

Spojrzenie OdNowa na architekturę

OdNowa: spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto. Taka idea przyświecać będzie dwudniowemu Forum Designu i Architektury D&A, dedykowanemu architektom, projektantom, uczniom i studentom kierunków architektonicznych, designerom i producentom poszukującym nowych trendów wokół innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko pojętego projektowania przestrzeni. Na scenie Forum pojawią się wybitni znawcy tematyki architektonicznej, którzy podejmą dyskusje nie tylko o najnowszych trendach w architekturze, ale przede wszystkim o niezwykle ważnej roli architektów i projektantów w kreowaniu, renowacji i rewitalizacji już zagospodarowanych obszarów miejskich i dostosowywaniu ich do wciąż zmieniających się oczekiwań mieszkańców czy użytkowników przestrzeni miejskich. Poznamy m.in. możliwości tworzenia przestrzeni bez budowania podczas wykładu z udziałem Gości Specjalnych Forum, architektów z utytułowanej  Pracowni JEMS Architekci.  Ciekawie zapowiada się także wykład i dyskusja z Hubertem Trammerem, architektem i polskim przedstawicielem przy Nowym Europejskim Bauhausie, która dotyczyć będzie właśnie Nowego europejskiego Bauhausu a sprawy polskiej i możliwości adaptacji na naszym rodzimym „podwórku”.

Architektoniczne dyskusje obejmą także obszar rewitalizacji przestrzeni małych i średnich miast. Dyskusja obejmie tematykę tzw. slow cities i możliwości urzeczywistnienia idei spowolnienia poprzez odpowiednie działania architektoniczne i urbanistyczne, ale także miast w stanie przejścia, które muszą znaleźć na siebie nowy pomysł po tym, jak przestają być znaczącymi ośrodkami przemysłowymi. Mniejsze przestaje zatem znaczyć gorsze, a zaczyna oznaczać inne, akuratne, zrównoważone, etyczne. O tym, jak projektować przestrzenie publiczne dla tego rodzaju ośrodków miejskich, a także o społeczno-kulturowym kontekście tych inwestycji, porozmawiamy z przedstawicielami i przedstawicielkami reportażu, architektury i urbanistyki, nauk społecznych: Katarzyną Cynka-Bajon (architektka, PL.architekci),  Bartoszem Jaroszem (architekt, Neostudio Architekci), Filipem Springerem (reporter), Agatą Stanisz (antropolożka, UAM). Dyskusję poprowadzi Maciej Frąckowiak (socjolog, UAM).

W podobnym tonie odbędzie się także debata „Przemiana materii – transformacje, przebudowy, renowacje”, która podejmie próbę odpowiedzi na pytania jak powinniśmy przekształcać istniejącą tkankę, jacy gracze są i powinni być zaangażowani w ten proces i czy dysponujemy projektowym know-how oraz prawnymi narzędziami wspomagającymi prawidłową przemianę materii? O tych i innych aspektach przestrzennych transformacji rozmawiać będą: Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna czasopisma i portalu Architektura&Biznes, architekci: Jakub Szczęsny i Oskar Grąbczewski oraz dr hab. Arkadiusz Ptak, prezydent Pleszewa, samorządowiec naukowo zajmujący się rozwojem mniejszych miast i obszarów wiejskich.
 

Forum D&A będzie także miejscem prezentacji i przykładów udanych modernizacji i adaptacji przestrzeni miejskich. Poznamy również laureatów konkursu „Szkice Architektoniczne – Stare po nowemu”, prac wykonanych przez uczniów oraz studentów kierunków architektonicznych, a swoje najciekawsze projekty i realizacje architektoniczne, w ramach projektu 1m/ARCH zaprezentują pracownie i biura architektoniczne z całej Polski!

Musisz tam być

BUDMA to największe targi budowlane w Europie środkowowschodniej, znana i rozpoznawalna marka. Każda edycja przyciąga uwagę całego sektora budownictwa. Profesjonaliści, zarówno praktycy jak i teoretycy, nie pozwalają sobie na pominięcie tego ważnego wydarzenia, które inspiruje i motywuje do rozwoju. W lutym zobaczymy także prezentację maszyn i sprzętu pomocniczego na placu budowy w ramach targów INTERMASZ, materiałów i technologii dla budownictwa infrastrukturalnego – INFRATEC.

Bilety na targi są już dostępne on-line: tobilet.pl.  Warto już dzisiaj zaplanować swój udział w BUDMIE.

www.budma.pl || www.kongresbudownictwa.eu || www.forumdia.pl

BUDMA: 1-4 lutego 2022, Międzynarodowe Targi Poznańskie.