Zima bez niespodzianek – czy twoje ogrodzenie przetrwa ją bez szwanku?
Zima bez niespodzianek – czy twoje ogrodzenie przetrwa ją bez szwanku?

Zimowa aura niesie ze sobą nie tylko malownicze widoki, ale też poważne wyzwanie dla wszystkich elementów architektury i infrastruktury ogrodowej, które są na nią wystawione. Sprawdź, czy twoje ogrodzenie przetrwa ten czas bez szwanku, a brama i furtka będą działały niezawodnie.

Punktem wyjścia powinien być gruntowny przegląd ogrodzenia, który pozwoli nam upewnić się, że nie posiada ono żadnych uszkodzeń, a elementy takie jak brama i furtka działają bez zarzutu. Zima to czas, w którym powierzchnie narażone są na zmiany temperatur, zamarzanie i odmarzanie wody, zaleganie warstwy śniegu. Jeśli powłoki posiadają rysy i otarcia, może przenikać przez nie woda, która będzie powodować korozję i niszczenie materiału.

- Ważne jest, aby sprawdzić, czy ruchome elementy ogrodzenia, a więc brama i furtka, otwierają się i zamykają bez przeszkód – podkreśla Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Szczególnej uwagi wymagają elementy automatyki ogrodzeniowej. Pamiętajmy, że regularne przeglądy w tym przypadku to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale też bezpieczeństwa. Nie zapominajmy też, że wizyta serwisanta może być niezbędna, jeśli chcemy zachować gwarancję.

Czy ogrodzenie wymaga konserwacji?

Dużo zależy od materiału, z którego jest wykonane i zastosowanych fabrycznie zabezpieczeń. Drewniany płot trzeba przed zimą zaimpregnować,  a ceramiczne, betonowe i kamienne elementy zaleca się pokryć preparatem zapobiegającym wnikaniu wody i pojawianiu się wykwitów. Natomiast wysokiej jakości ogrodzenia metalowe praktycznie w ogóle nie wymagają  jakichkolwiek działań.

– Doskonałą ochronę przed korozją posiadają ogrodzenia, przy produkcji których zastosowano tzw. system Duplex – wyjaśnia Małgorzata Podemska z firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Łączy on w sobie zalety cynkowania i powłoki lakierniczej. Po nałożeniu warstwy cynku, jest ona chropowacona metodą omiatania, dzięki czemu natryskiwana w drugiej kolejności farba lepiej do niej przywiera. Powłoka malarska chroni cynk przed utlenianiem, co znacznie wydłuża żywotność produktu. Takie ogrodzenia przetrwają bez uszczerbku nawet trudne warunki pogodowe. Ochrona antykorozyjna, jaką zapewnia system Duplex, zgodnie z normą wynosi 40 lat.

Kiedy można przeprowadzać prace?

A co jeśli dojdziemy do wniosku, że nie chcemy starego płotu naprawiać tylko wymienić na nowy? Czy zimą można zbudować ogrodzenie?

- Zima to nie najlepsza pora na budowanie ogrodzeń, głównie z uwagi na ujemne temperatury, które utrudniają wylanie fundamentów – stwierdza specjalistka. – Nie powinno się prowadzić prac betoniarskich, gdy temperatura spada poniżej +5°C, ani wtedy, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków. Rozwiązaniem tego problemu są fundamenty prefabrykowane, które są dostępne w ofercie firmy Plast-Met w ramach Systemu Uniwersalnego.  Wystarczy wykonać wykopy o głębokości 1 m, w których umieszcza się gotowe elementy z betonu, a następnie przykręcić do nich tor jezdny bramy ze słupem prowadzącym. Dzięki temu, że unikamy robót mokrych, bramę można zamontować natychmiast po umieszczeniu prefabrykatów w ziemi, a montaż można przeprowadzić nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Prace są w tym wypadku tak proste, że poradzi sobie z nimi nawet samodzielnie inwestor. Nie zapominajmy też, że zima to dobry czas, aby zaplanować budowę ogrodzenia, które zostanie zrealizowane na wiosnę. Wszystkie modele Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych produkowane są na indywidualne zamówienie i dostosowane do wymagań konkretnej działki, trzeba więc poczekać na nie do kilku tygodni.

 

źródło: Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe