Dobieramy barwę bramy garażowej
Dobieramy barwę bramy garażowej
Nastały czasy na oryginalność w wyborze koloru bramy garażowej. Jej design w całości możemy indywidualnie dopasować do naszych upodobań i przede wszystkim do stylistyki domu. Jak puścić wodze fantazji, a jednocześnie uniknąć chaosu barw? Oto kilka wskazówek ekspertów firmy Normstahl. Projektowanie domu marzeń można przyrównać do układania puzzli. Zanim podziwiać będziemy całość obrazu, najwięcej czasu poświęcimy na dopasowanie wszystkich elementów.

Dobór koloru bramy garażowej zależy od kolorystyki kilku innych detali ubierających dom od zewnątrz. Możemy kierować się połączeniami kolorów bramy garażowej ze stolarką okienną i drzwiową, elewacją budynku, ogrodzeniem, dachem, a nawet obróbkami blacharskimi. Wielość możliwości sprawia, iż doborowi naszych, osobistych barw warto poświęcić chwile refleksji już na etapie projektowania domu.

Budując dom i dobierając wszystkie niezbędne elementy, chcemy mieć poczucie, że osobiście wpływamy na całokształt wizualny. Dom to nasze królestwo, a kolory które go zdobią wyrażają nasze indywidualne emocje i upodobania - stąd paleta możliwości powinna być naprawdę szeroka. Producenci bram garażowych coraz częściej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Proponujemy 16 standardowych kolorów bram garażowych: stonowane odcienie brązu, zieleń mchu i jodły, szary antracyt, od którego zaczyna się korowód jaśniejszych tonacji przez kość słoniowa, aż po biel. Dla poszukiwaczy kolorystycznych rarytasów dostępne są palety RAL oraz NCS, które stanowią niezwykle bogatą mapę barw - mówi Katarzyna Welik z firmy Normstahl. Wyposażeni w takie narzędzia, możemy faktycznie kreować własny świat wrażeń estetycznych. Pozostaje jedynie pytanie – jak połączyć ze sobą określone elementy i w jakie kolorystyczne zestawienia powinniśmy zainwestować?

Niestety, pomimo szerokiej palety kolorów bram garażowych Normstahl, na rynku ciągle jeszcze funkcjonują błędne przekonania dotyczące doboru koloru bramy garażowej, które ograniczają naszą fantazję i próbują wtłoczyć w utarte schematy aranżacyjne. Nie zawsze nasze garażowe wrota muszą być dostosowane do koloru okien. Owszem, jest to częsty wyznacznik określający kolor bramy. Taka spójność barw może dać subtelny efekt estetyczny, jak w przypadku bramy w kolorze ciemnego dębu oraz okien w tonacji orzecha. Jednak w tej kwestii żaden przymus nie obowiązuje i tak jak torebkę i buty możemy już dobierać z większą dowolnością w kolorach, podobnie czynimy w sprawie bram garażowych i stolarki okiennej -– okna i brama znajdują się w zupełnie innej płaszczyźnie. Powierzchnia okna jest mała w porównaniu z powierzchnią bramy, stąd kolorystyczny sojusz miedzy nimi nie jest niezbędny.

Drugi mit dotyczy reguły, iż kolor bramy musi być brązowy. Nic bardziej mylnego, na rynku dostępnych jest mnóstwo niesztampowych kolorystycznych propozycji. W zależności od obranej przez nas stylistyki domu, możemy ożywić bramę garażową poprzez wyraziste, mniej stonowane pokrycia. Prawidłowe kryteria doboru koloru, czyli różnorodność

Największy problem związany z komponowaniem zewnętrznej kolorystyki domu, pojawia się w momencie wyboru elementów, które mamy do siebie dopasować. Jak stworzyć z kolorów idealną parę, która nada fasadzie budynku nietuzinkowy szyk, a z całej posesji uczyni doskonałą kompozycję? Oto kilka propozycji.

Po pierwsze, kolor bramy garażowej dobieramy do dachu budynku. Możemy przy tym pobawić się kilkoma tonacjami tego samego koloru, np. tandem ciemnografitowego dachu i jasnografitowej bramy daje efekt niebanalny, a jednocześnie pełen elegancji – mówi Katarzyna Welik z firmy Normstahl.

Kolejnym wyznacznikiem mogą być kolory parapetów i rynien. Osoby przykładające dużą wagę do połączeń detali, mogą postawić na jedność kolorystyczna między swoimi wrotami garażowym i a obróbkami blacharskimi, które zazwyczaj pasują także do okien.

Z kolei największą harmonię wizualną możemy otrzymać tworząc nić kolorystycznego porozumienia miedzy bramą i elewacją budynku. To dwa elementy bardzo ściśle ze sobą powiązane – brama może zajmować nawet do 25 procent frontowej elewacji domu. Z tego względu kolor bramy garażu i elewacji powinien być zgrany zwłaszcza w przypadku domów mniejszych.

Jeszcze innym wariantem i ciekawym pomysłem dla wielbicieli ekologicznych akcentów, może być dobranie bramy pod zielony, orzeźwiający kolor żywopłotu. Wytrawne i czułe na detal oko doceni także kompozycję barw na linii garażu i różnego typu ogrodzeń, drewnianych bądź też kutych. Bez względu na kombinacje, jaką wybierzemy, warto pamiętać o doborze odcienia bramy w zależności od umiejscowienia wejścia do garażu. Ekspert firmy Normstahl radzi, aby północną stronę zdobiła brama w ciemniejszych barwach, z kolei południową pokrycie jaśniejsze. Tym sposobem kolory, które wybraliśmy pozostaną sobą na dłużej. Barwy ciemniejsze od strony północnej nie wyblakną z powodu mniejszej ekspozycji na słońce – podsumowuje Katarzyna Welik.

Podjęcie decyzji o kolorze bramy garażowej przypomina trochę rytuał przygotowań przed wielkim wyjściem – kreacja, biżuteria i fryzura powinny tworzyć spójną całość. Podobnie jest z domem i jego zewnętrzną ornamentyką. Możemy dać się skusić wielu możliwościom i bawić się kolorami oraz ich tonacjami. Najważniejsze by zmieścić się w ramach jednej konwencji, która pasuje stylistycznie do architektury budynku. Pamiętajmy, że kolorami możemy nadać naszej posesji zupełnie nowy wymiar: wyróżnić ją z otoczenia lub dodać ciepła i kolorami zatopić ją w tradycji.