Roto Eifel: szczelność drzwi balkonowych i wejściowych już od progu
Roto Eifel: szczelność drzwi balkonowych i wejściowych już od progu

Próg jest ważnym elementem energooszczędnego domu, wpływającym na szczelność drzwi i termoizolacyjność fasady. Dzięki specjalnej konstrukcji niskie progi Roto Eifel z przegrodą termiczną gwarantują wysoką izolacyjność i wygodne przejście. Liczne akcesoria pozwalają na indywidualne dopasowanie progu do profili i sprawiają, że jego montaż jest wyjątkowo prosty.

 

Drzwi wejściowe i balkonowe to jedne z najbardziej narażonych na ucieczkę ciepła miejsc w budynkach. Aby zagwarantować najlepsze parametry izolacyjności, asortyment Roto Eifel zawiera specjalne rozwiązania systemowe: oprócz progów także uszczelnienie Texel, okapniki oraz liczne uszczelki szczotkowe. Zaprojektowane do drzwi otwieranych na zewnątrz i do wewnątrz z PVC i drewna chronią przed chłodem i wilgocią z zewnątrz oraz zatrzymują ciepło w budynku.  Oprócz doskonałej szczelności niskie progi Roto Eifel odpowiadają za wygodne i bezpieczne przejście.

 

Uszczelnienia progowe Texel

Podstawową ochronę przed wiatrem, zimnem i wysokimi temperaturami w dolnej części drzwi, zapewniają standardowe uszczelki Roto. System Roto Eifel można dodatkowo uszczelnić automatycznym uszczelnieniem Texel. Rozwiązanie skutecznie izoluje próg drzwiowy od momentu zamknięcia drzwi dzięki komorowej konstrukcji, silikonowym profilom uszczelniających oraz wysuniętej uszczelce szczotkowej.  Uszczelnienie montowane jest na skrzydle drzwi. Podczas zamykania drzwi, silikonowa uszczelka wysuwa się i dokładnie wypełnia przestrzeń pod skrzydłem do samej podłogi. Oprócz ochrony przed zimnem uszczelnienie Texel zabezpiecza pomieszczenie przed kurzem i izoluje przed hałasem.

 

Okapnik – ochrona przed deszczem i design

Skuteczną ochronę przed zacinającym deszczem i wilgocią zapewniają okapniki Roto, wykonane z wysokiej jakości aluminium. Asortyment okapników Roto Eifel uzupełniają dopasowane estetycznie zakończenia (zaślepki) i uszczelki szczotkowe – łatwe do montowania w pięciu różnych pozycjach i wymiany, bez konieczności demontażu skrzydła.

 

Wiatrostop i aerostop

Praktycznym elementem zwiększającym szczelność progu Roto Eifel jest wiatrostop, który służy uszczelnieniu profilu ościeżnicy i jest dopasowany do jego geometrii.  Jego uzupełnieniem jest aerostop, umieszony w profilu skrzydła po stronie zawiasów. Obydwa elementy zapobiegają cyrkulacji powietrza we wrębie i zwiększają szczelność drzwi.

 

Stabilnie – szczelnie – estetycznie

Oprócz dużej szczelności progi Roto Eifel wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość. Stabilne połączenie progu z ościeżnicą gwarantują łączniki, które w ofercie Roto dopasowane są do konkretnego systemu profili. Elementy zachowują wysoką odporność na działanie temperatury i promieniowanie UV, zwiększając trwałość progów Roto Eifel.  Design drzwi wejściowych i balkonowych podkreślają detale. Nakładana ryflowana pokrywa progu, wykonana z gumowanego PVC, minimalizuje ryzyko poślizgu, a jednocześnie ukrywa mocowanie profilu w podkonstrukcji. W razie potrzeby osłonę można szybko i łatwo wymienić. Zakończenie pokrywy stanowi estetyczne wykończenie ościeżnicy, dopasowane do profilu i również odporne na warunki atmosferyczne. Osłonę zakłada się w przypadku montażu bez łączników poprzez frezowanie do konturu ościeżnicy.

 

Akcesoria dla wygody i szybkiego montażu

Dodatkowe wyposażenie do progów Roto Eifel to także maskujące osłony z zaczepami z regulacją w postaci opatentowanych adapterów aluminiowych. Stanowią one miejsce ryglowania dla wysuwanych rygli w drzwiach dwuskrzydłowych. Zakładane są na osłonę progu, bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Zlicowane z powierzchnią progu eliminują ryzyko potknięcia. Wygląd elementów z zaczepami dopasowany jest do ryflowanej osłony progu. Aby zapewnić bezpieczne pozycjonowanie skrzydła biernego w drzwiach dwuskrzydłowych, Roto Eifel oferuje specjalne rozwiązania z regulacją wysokości do drzwi z różnym luzem wrębowym. Równo z płaszczyzną progu można zamontować także zaczepy rozwierno-uchylne, współpracujące z rolkami V z programu okuć Roto NX lub ukrytą stronę zawiasową Designo. Także tu nie są potrzebne żadne prace przygotowawcze, a elementy są do siebie idealnie dopasowane.

Specjalne profile ochronne zabezpieczają zamontowane progi na etapie budowy. Z kolei do drzwi otwieranych na zewnątrz w Roto Eifel dostępny jest dodatkowy profil zewnętrzny, ułatwiający przejście i przejazd wózkiem.


Akcesoria w systemie Roto Eifel: oprócz niskiego progu, uszczelnienie progowe Texel, wiatrostop, aerostop, profil ochronny i  zaczepy rygla pozwalają na tworzenie precyzyjnie dopasowanych rozwiązań do drzwi wejściowych, balkonowych i tarasowych fot. Roto

Roto Eifel: uszczelnienie progowe Texel i uszczelka Sylt fot. Roto

Roto Eifel:  witarostop i aerostop fot. Roto

Roto Eifel: profil ochronny fot. Roto

Roto Eifel: zaczep rygla fot Roto

 

 

źródło: Roto Frank Okucia Budowlane