Światła włączające się w domu automatycznie w reakcji na ruch, drzwi tarasowe HS sterowane zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, rolety podnoszące się samoczynnie, gdy wstanie dzień i okna zamykające się, gdy wieje silny wiatr – coraz więcej Polaków stawia na automatyzację w swoim domu, wybierając rozwiązania typu Smart Home.
Od czasu, gdy w amerykańskim mieście Jackson w stanie Michigan powstał pierwszy Smart Home, stworzony przez architekta i wizjonera Emila Mathiasa, minęło 71 lat[1]. Inteligentne budynki stają się coraz popularniejsze także w Polsce. W 2020 roku, jak wynika z raportu Oferteo.pl, co trzeci wybudowany dom (32% ankietowanych) powstał w koncepcji Smart Home[2]. To dobry wynik zważywszy na to, że trzy lata wcześniej inteligentne rozwiązania w swoich domach wykorzystywało tylko 23% badanych[3]. Z tego samego badania wynika, że do zautomatyzowania domu skłoniły Polaków takie argumenty, jak zwiększenie komfortu (78% ankietowanych), chęć skorzystania z nowoczesnych technologii (50%), oszczędność (43%), a także dbałość o bezpieczeństwo (36%)[4].
Inteligentny dom, czyli jaki?
Podstawą idei Smart Home jest tzw. Internet Rzeczy (Internet of Things). Jako pierwszy koncepcję IoT sformułował w 1999 roku brytyjski przedsiębiorca Kevin Ashton, ekspert w dziedzinie innowacji cyfrowych. Zgodnie z nią otaczające nas przedmioty codziennego użytku mogą komunikować się w sposób automatyczny, wymieniając między sobą dane[5]. Na tej bazie powstała koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, w taki sposób, że użytkownicy mogą nimi sterować zdalnie.
Wdrożenie przez użytkowników w swoich czterech kątach systemów automatyki domowej ułatwia życie, zapewniając im wygodę, bezpieczeństwo oraz oszczędność, wynikającą z obniżenia rachunków za prąd i ogrzewanie. Wszystkie systemy funkcjonujące w inteligentnym domu są ze sobą połączone. Dzięki temu można za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie sprawować na odległość kontrolę nad urządzeniami znajdującymi się w domu.
Automatyzacja daje użytkownikom wiele korzyści. Dzięki niej drzwiami tarasowymi HS można sterować nie tylko z sypialni na piętrze, ale nawet z drugiego końca świata, pod warunkiem, że mamy tam dostęp do Internetu. W wersji podstawowej, jeśli wyposażymy okna tarasowe w odpowiedni napęd (HS Master lub HS ePOWER) będzie je można otwierać np. przy pomocy pilota lub panelu dotykowego. W opcji rozszerzonej, gdy chcemy otwierać i zamykać drzwi tarasowe dzięki aplikacji w telefonie albo przy pomocy tabletu, napęd musi być dodatkowo połączony z modułem sterującym GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą, np. TaHoma Premium. Ta funkcja pozwala wypuścić psa na spacer albo przewietrzyć mieszkanie na odległość, bez konieczności zbliżania się do okien. Aplikacja w telefonie umożliwia także skontrolowanie na odległość, czy okna są otwarte, czy zamknięte (lub ich zamknięcie albo otwarcie – jeśli zajdzie taka potrzeba).
Wyposażenie drzwi wejściowych w moduł sterujący, np. GU Controller IO, sprzężony z centralą zarządzającą inteligentnym domem, np. TaHoma Premium sprawdzi się m.in. do zdalnego otwierania drzwi dzieciom wracającym ze szkoły, gdy rodziców nie ma w domu.
W inteligentnym domu zautomatyzować można także okna rozwierno-uchylne, wyposażając je w siłowniki okienne, podłączone do modułu sterującego (typu GU Controller IO) oraz do centrali zarządzającej. Dzięki tej funkcji nawet okna trudno dostępne, np. wysoko osadzone, staną się proste w użytkowaniu – będzie je można otwierać i zamykać zdalnie.
W domu zbudowanym według koncepcji Smart Home można również połączyć system zdalnego sterowania oknami z czujnikiem pogodowym, dzięki czemu okna zamkną się automatycznie, gdy natężenie opadów znajdzie się na poziomie granicznym, ustalonym przez użytkownika i zapisanym w pamięci urządzenia zawiadującego systemem pogodowym.
Bezpieczny Smart Home
Smart Home sprawia, że domownicy mogą spać spokojnie. Poczucie bezpieczeństwa zapewnią im inteligentne, nowoczesne rozwiązania w zakresie kontroli dostępu do drzwi wejściowych albo drzwi tarasowych HS, np. czytnik linii papilarnych, umożliwiający otwarcie ich tylko tym użytkownikom, których linie papilarne zakodowano w pamięci urządzenia (w pamięci można zapisać 150 opuszków). Takie rozwiązanie pokrzyżuje plany osobom nieuprawnionym do wejścia na nasz teren. Biometryczna kontrola dostępu ma tę niewątpliwą zaletę, że umożliwia otwarcie drzwi przy pomocy jednego palca, bez użycia kluczy. Drzwi wejściowe, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, można jeszcze dodatkowo doposażyć w system alarmowy.
W ramach koncepcji Smart Home może też zostać uruchomiona symulacja obecności właścicieli w domu, co zwiększa bezpieczeństwo ich majątku, gdy nie przebywają w miejscu zamieszkania. Dzięki temu potencjalni włamywacze obserwujący dom mogą odnieść wrażenie, że nie jest on opuszczony. System ten można bowiem tak zaprogramować, by naśladował obecność domowników nawet wówczas, gdy przebywają oni na dwutygodniowym urlopie.
Oszczędność, która się opłaci
Smart Home potrafi sam zadbać o zużycie energii i niepotrzebne straty ciepła, co automatycznie oznacza oszczędności. W jaki sposób? Najprostszym przykładem będzie wyłączenie przez system – używany w inteligentnym budynku – pozostawionego przez domowników światła. Odbywa się to po analizie danych z czujników ruchu, wskazujących na to, że dom jest pusty. Na tej samej zasadzie można w inteligentnym domu obniżyć temperaturę podczas nieobecności jego mieszkańców i zaoszczędzić energię cieplną oraz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Do oszczędności w inteligentnym domu może się także przyczynić możliwość sterowania oknami skorelowanymi z systemem pogodowym oraz roletami. Ich działanie można tak zaplanować, by otwierały się samoistnie rano, a zamykały wieczorem, aby nie dopuścić do strat ciepła wynikających z nocnego ochłodzenia powietrza na zewnątrz.
Komfortowym rozwiązaniem, szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci, czy osoby mniej sprawne, jest próg zlicowany z podłogą GU-thermostep 204, czyli taki, którego nie widać, tworzący z nią jedną płaszczyznę. Takie przejście, wpisujące się w ideę wygodnego domu przyszłości, sprawdzi się doskonale, np. w przypadku osób poruszających się na wózkach. Ponadto konstrukcja progów G-U zapewnia wyjątkową termoizolacyjność, a więc ochronę przed utratą ciepła.
W inteligentnym domu mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo spędzać wolny od pracy czas. Smart Home jest ponadto energooszczędny i przyjazny środowisku oraz domownikom. A przede wszystkie ułatwia życie. Wiedzą o tym np. właściciele ogródków, mający możliwość zdalnego sterowania podlewaniem swojej działki dzięki systemom nawadniania, które również wpisują się w ideę Smart Home.
[1] https://artykuly.info/historia-nowoczesnosci-czyli-kto-pierwszy-wpadl-na-to-ze-dom-moze-byc-smart/
[2] https://alebank.pl/co-trzeci-polak-ktory-w-2020-roku-wybudowal-dom-wdrozyl-w-nim-technologie-smart-home/?id=363650&catid=25924
[3] https://www.telix.pl/sprzet/sprzet-sieciowy/2018/05/systemy-smart-home-w-polsce-znane-ale-nieuzywane/
[4] https://alebank.pl/co-trzeci-polak-ktory-w-2020-roku-wybudowal-dom-wdrozyl-w-nim-technologie-smart-home/?id=363650&catid=25924
[5] https://smartthingspolska.com/2020/04/13/co-to-jest-inteligenty-dom/