Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.
- Ekonomiczne ogrzewanie domu jest możliwe nawet jeżeli wykorzystujemy kominek jako główne źródło ciepła. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym pozwalają na wydajne ogrzanie całego domu czy mieszkania z wykorzystaniem istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a elektroniczne sterowanie zapewni optymalne wykorzystanie energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania – mówi Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy Unico.
Kominek a ekonomiczne ogrzewanie domu
Inteligentne sterowanie kominkiem przekłada się na realne oszczędności oraz znacznie większy komfort użytkowania. Zapomnijmy o mozolnym ustawianiu pokręteł na grzejnikach czy o ciągłym dokładaniu drewna, aby uzyskać optymalną temperaturę. Ekonomiczne ogrzewanie domu może być opłacalne i łatwe w obsłudze.
Po pierwsze: elektronika
Elektroniczne sterowanie kominkiem pozwala na ustalenie konkretnej temperatury, jaką chcemy odczuwać w domu. W zależności od tego, z jak zaawansowanego systemu korzystamy, możemy ustalić jedną temperaturę dla całego domu, lub też ustalić temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli część domowników lepiej czuje się w wyższych temperaturach, a część ceni sobie przyjemny chłód.
Po drugie: nowoczesne kominki
Obecnie oferowane kominki w niczym nie przypominają urządzeń, z których korzystano jeszcze kilkanaście lat temu. Właśnie ta zmiana spowodowała, że ekonomiczne ogrzewanie domu stało się faktem. Obecnie dostępne na rynku kominki oferują możliwość wykorzystania istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a przy tym spełniają wyśrubowane normy Ecodesign. Efektem jest wygoda użytkowania, lepsze parametry ekologiczne, a także pełne bezpieczeństwo.
Po trzecie: odpowiednie przygotowanie paliwa
Przygotowanie drewna do spalania to klucz do ekonomicznego ogrzewania. Suche drewno, którego wilgotność nie przekracza 20% nie tylko wydajniej się spala, ale także emituje mniej dymu i szkodliwych substancji w wyniku spalania. Choć drewno nadal jest najtańszym paliwem dostępnym na rynku, nieodpowiednio przygotowane może okazać się niewystarczająco wydajne.
Po czwarte: właściwy sposób palenia drewnem
Ekonomiczne ogrzewanie domu wymaga minimum wysiłku. Nawet najlepiej wysuszone drewno nie zapewni lepszych wyników, jeżeli rozrzucimy je w losowy sposób w kominku. Jedynie optymalne ułożenie polan i zastosowanie metody spalania od góry sprawi, że zużyjemy mniej paliwa, będzie się ono spalało czyściej oraz do końca. Te trzy elementy również mają ogromne znaczenie dla ekonomii i ekologii ogrzewania domu. Odpowiednie ułożenie polan w kominku zapewni długi czas spalania oraz stuprocentowe wykorzystanie paliwa podczas jednego cyklu.
Ekonomiczne ogrzewanie domu to wypadkowa wielu czynników – aby zoptymalizować koszty doprowadzenia ciepła do każdego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę je wszystkie. Z elektronicznym sterowaniem w kominku jesteśmy jednak o duży krok bliżej do oszczędnego i wydajnego ogrzewania domu.
źródło: Unico