Lepsza ochrona klimatu w sektorze budowlanym
Lepsza ochrona klimatu w sektorze budowlanym

Dom eko-pasywny z drewna ma szanse na uzyskanie certyfikatu Instytutu Budownictwa Pasywnego

Zmiany klimatyczne, niedobór zasobów, zaostrzenie przepisów prawnych i wyższe koszty energii: wszystkie te czynniki motywują do dalszej transformacji branży budowlanej. Od 25 lat Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) pokazuje, jak budować energooszczędnie i w zrównoważony sposób korzystać z zasobów naturalnych. Znak instytutu cieszy się obecnie dużą renomą na całym świecie. Jako certyfikowany komponent domu pasywnego, ramki dystansowe SWISSPACER zdecydowanie pomagają w uzyskaniu takiego certyfikatu dla całego budynku. Skorzystał z tego hiszpański producent domów eko-pasywnych.

Są energooszczędne, komfortowe, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska – domy pasywne są coraz bardziej cenione na całym świecie. Niezależny instytut badawczy PHI był i jest pionierem w tej dziedzinie, a nadawany przez niego znak jest obiektem pożądania dla podmiotów działających w branży budowlanej. Takich jak hiszpańska firma 100x100biopasiva, która buduje obecnie pod Madrytem eko-pasywny dom z drewna. Budynek o powierzchni mieszkalnej 210 m2 również będzie ubiegać się o certyfikat domu pasywnego, który wyznacza na całym świecie szczególnie rygorystyczne standardy w zakresie efektywności energetycznej i komfortu.

Niezawodne komponenty pozwalają na uzyskanie znaku PHI

W realizowanym projekcie firma postawiła na wykorzystanie materiałów naturalnych, pochodzących z recyklingu, o jak najmniejszym wpływie na środowisko. Zasadnicza konstrukcja domu składa się z lekkiego szkieletu drewnianego, prefabrykowanego przez 100x100biopasiva. Na techniczne elementy projektu składają się: instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp, pompa ciepła najnowszej generacji na potrzeby klimatyzacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz filtr powietrza zapewniający najwyższą jakość filtracji. Dla wszystkich domów 100x100biopasiva oblicza optymalną izolację w zależności od lokalizacji i strefy klimatycznej – w tym przypadku zarówno ściany zewnętrzne, jak i dach zostaną zaizolowane bezformaldehydowym materiałem o grubości od 26 do 28 cm, pochodzącym z recyklingu.

Okna wyprodukowane przez Blas Recio e Hijos są jednym z elementów powłoki zewnętrznej budynku, które w decydujący sposób przyczyniają się do spełnienia wymogów hiszpańskiej etykiety środowiskowej VERDE i certyfikatu domu pasywnego. Potrójna szyba zespolona z ciepłymi ramkami dystansowymi SWISSPACER umożliwia uzyskanie współczynnika Uw sięgającego nawet 0,8 W/(m2K).

Ułatwienie procesu certyfikacji

Dzięki niskim wartościom lambda ciepłe ramki dystansowe w znacznym stopniu przyczyniają się do zminimalizowania strat energii przez krawędź szyby. Poprawiają one wartości współczynnika U okien i elewacji oraz wyraźnie podnoszą efektywność energetyczną całego budynku. Dodatkowo, jako komponenty posiadające certyfikat PHI, ramki dystansowe SWISSPACER potwierdzają swoją wiarygodność. Produkt jest testowany w oparciu o jednolite kryteria oraz wyróżnia się w pełni powtarzalnymi charakterystykami i jednymi z najwyższych efektywności energetycznych. Cechy te zdecydowanie ułatwiają planowanie i przyczyniają się do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania powstałego domu pasywnego. Daje to produktom certyfikowanym wyraźną przewagę, na przykład w przypadku zmiany specyfikacji okien.

– To duża pomoc i mocny argument dla wszystkich zainteresowanych – mówi Mario Kindler, Kierownik Produktu w SWISSPACER. – Pozwala to uprościć procedury związane z uzyskaniem znaku domu pasywnego i podnosi atrakcyjność certyfikacji. Taka zachęta przyczynia się do coraz szerszego rozpowszechniania idei domu pasywnego. To dla nas bardzo ważne, ponieważ idea ta pozwala nam kreować i urzeczywistniać wizję przyszłości.

Efektywność energetyczna i komfort idą w parze

Ramki dystansowe SWISSPACER posiadają znak PHI od 2015 roku i są obecnie stosowane w dwóch trzecich certyfikowanych okien do domów pasywnych, przeszkleń stałych i drzwi przesuwnych (230 z 348). W przypadku fasad i szklanych dachów odsetek ten wynosi aż 83 procent (49 z 59).

– Ekstremalnie energooszczędne konstrukcje mają decydujące znaczenie w realizowaniu przyjaznych dla klimatu projektów budowlanych – mówi dr Benjamin Krick, Dyrektor Zarządzający Instytutu Budownictwa Pasywnego. – Tylko wtedy, gdy budynki będą wymagały znacznie mniej energii do ogrzewania lub chłodzenia, będziemy w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną w sektorze budowlanym. Dobra wiadomość: umiemy to robić, jednocześnie obniżając przy tym koszty ogólne budowy. Warunek: trzeba planować i budować w sposób przemyślany, z uwzględnieniem aspektów, jakimi są energooszczędność i opłacalność. Pomagają w tym certyfikowane elementy domu pasywnego.

SWISSPACER demonstruje solidarność ideową z PHI poprzez wspólne badania i nagrodę specjalną „Living Comfort” w ramach Passive House Award 2021. Szwajcarski producent przyzna ją po raz pierwszy podczas Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego we wrześniu 2021 roku w Wuppertalu. Spośród 73 zgłoszeń z 19 krajów neutralne jury wybierze projekt, w którym okna będą wyróżniać się najwyższą jakością termiczną i optymalną pod względem izolacyjności akustycznej integracją z przegrodami zewnętrznymi budynku.

– Niezmiernie nas cieszy, że społeczność domów pasywnych zyskała wsparcie tak silnych i innowacyjnych producentów, jak SWISSPACER – mówi Krick. A Kindler dodaje: – Chcemy po prostu pokazać, że wysoce energooszczędne budownictwo oznacza również dużą poprawę komfortu życia.

SWISSPACER regularnie uczestniczy w międzynarodowych wystawach poświęconych efektywności energetycznej – nie tylko w konferencji w Wuppertalu, ale też na przykład w hiszpańskich targach domów pasywnych ediFica, które odbędą się w Pampelunie w dniach 1-3 września.

 

Dalsze informacje dostępne na stronie swisspacer.com.