

Już w momencie montażu bramy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Jedną z podstawowych jest odpowiednio głęboki fundament pod bramę, który powinien znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. W przeciwnym razie, w zimie może dojść do wysadzenia fundamentu i brama straci stabilność oraz swoją geometrię, co uniemożliwi jej swobodne zamykanie i otwieranie. Druga sprawa to odpowiednie wypoziomowanie bramy. Krzywo założone bramy dwuskrzydłowe mogą się nie domykać, a w źle ustawionych bramach samonośnych i przesuwnych może dojść do zbyt szybkiego zużywania się łożysk, na które przez złe wyważenie i wypoziomowanie działa zbyt duża siła. Również niefachowe zamontowanie zawiasów spowoduje, że brama z czasem będzie opadała, a to z kolei spowoduje jej problemy z domykaniem.
Sama jakość bramy też ma duże znaczenie. W przeciwieństwie do drewna – stal jest mocniejsza i odporniejsza na zmienne pogody. Jednak i tutaj nieodpowiedni materiał z jakiego wykonana jest brama wjazdowa na naszą posesję może szybko spowodować jej korozję i zniszczenie. Również słabej jakości zawiasy utrudnią ruchy bramy, będą skrzypieć, a w efekcie zardzewieją. Brama ze złego materiału, na wiosnę będzie wymagała gruntownej renowacji lub nawet wymiany. Przed jej wyborem nie warto więc sugerować się ceną, a jej wykonaniem. Obecnie najlepszym sposobem zabezpieczania bram stalowych jest ich cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Oba procesy poprzedza wieloetapowe przygotowanie powierzchni, które zapewnia dokładne pokrycie i przyleganie warstw cynku i farby. Nowoczesna technika cynkowania i powlekania bram i ogrodzeń Betafence zapewnia im długą trwałość bez konieczności częstej i kosztownej konserwacji.
Skrzydłowa, przesuwna i samonośna…
,br>

Gorzej w zimie mają bramy przesuwne. Skrzydło takiej bramy porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Szyna zimą często pokryta jest śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło. Dlatego z szyny trzeba odpowiednio często (stosownie do jej rodzaju) wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zamarzłe śmieci, w innym przypadku brama może odmówić nam posłuszeństwa.
Trzeci rodzaj stanowią bramy przesuwne samonośne. Potrzeba na nie więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo ich skrzydło jest przedłużone o tzw. przeciwwagę. Ale ich zaletą jest to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że bramy te, zwłaszcza zimą, są mniej kłopotliwe w eksploatacji niż bramy przesuwane po szynie. Brama samonośna jest najbardziej odpowiednia dla warunków klimatycznych panujących w Polsce – twierdzi Arkadiusz Jaworski z Betafence. Należy jednak pamiętać, żeby w przestrzeni, w której porusza się skrzydło bramy i przeciwwaga, nie było przeszkód utrudniających ruch. – Zdarza się, że powstają blokady spowodowane przez tak oczywiste przeszkody jak zalegająca gruba warstwa śniegu.
Na ratunek siłownikom…
,br> Jeśli przy naszej bramie zamontowaliśmy napęd, należy również zadbać odpowiednio o niego, gdyż niesprawny siłownik unieruchomi bramę. Przed zimą zależy dokonać przeglądu napędu bramy. Także w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla samej bramy, ale również dla elektroniki (np. fotokomórek), które zasypane śniegiem, mogą przestać właściwie funkcjonować. Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć także podczas silnych mrozów, gdy temperatura jest bardzo niska. Przed zakupem zapoznajmy się z zakresem temperatur, w jakich może pracować siłownik.
Dobrze zamontowana, właściwie eksploatowana i odpowiednio zabezpieczona zimą brama, posłuży nam niejeden sezon. Nie zaskoczy zacięciem w nieodpowiednim momencie oraz wpuści i wypuści, gdy będziemy tego chcieli. Na wiosnę zaś, wraz z rozkwitem zieleni prędzej pomyślimy o zbliżających się grillowych wieczorach, niż o regeneracji, malowaniu czy wymianie bramy.