Czy warto wybrać zestaw stolarki od jednego producenta
Czy warto wybrać zestaw stolarki od jednego producenta

W obecnych czasach dla wielu osób dom stał się centrum wszechświata – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. We własnym M spędzamy już nie tylko wieczory, noce i poranki… Dziś standardem jest bowiem posiadanie prywatnego biura. Dlatego jeszcze większą uwagę przykładamy do komfortu, jaki powinno nam zapewniać życiowe lokum. Jednocześnie, przebywając w mieszkaniu niemal 24h/dobę, dostrzegamy również wzrost kosztów jego utrzymania. Pojawia się zatem potrzeba modernizacji budynku pod kątem energooszczędności. Ważnym krokiem w tym kierunku jest kompleksowa wymiana stolarki, o której rozmawiamy z ekspertem marki WIŚNIOWSKI.

 

Redakcja: Jakie są trendy w stolarce otworowej na 2021 rok?

Marcin Strzelec, dyrektor zarządzający grupą produktową bramy garażowe i przemysłowe, automatyka, technologie inteligentne WIŚNIOWSKI oraz członek zarządu Związku POiD: Stolarka otworowa przestaje być jedynie ozdobą domu. Funkcjonalność i parametry termoizolacyjności są dla konsumentów coraz częściej równie istotne, co względy wizualne. Z tego powodu przy wyborze wyrobu na znaczeniu zyskuje współczynnik przenikania ciepła U. Jego wagę podkreśla m.in. program „Czyste Powietrze” i nowe Warunki Techniczne 2021. Co więcej, domy zaczynają budować pokolenia, które wychowały się w świecie Internetu i komputerów, dlatego dziś chętnie sięgają po rozwiązania w zakresie inteligentnego domu – również w przypadku stolarki. W kwestii designu – tak jak w latach poprzednich – nadal dominującą rolę odgrywają szarości. Dodatkowo, współczesna architektura dała drugie życie białym oknom, które doskonale pasują do tak popularnego obecnie stylu skandynawskiego. Innym widocznym trendem są nowoczesne, industrialne wręcz przestrzenie, które wprowadzają modę na ciemne (nawet czarne) drzwi lub bramy. Widać natomiast, że na dobre mija moda na kolory złoty dąb i orzech – chętnie wybierane na początku XXI wieku, teraz pojawiają się praktycznie tylko w tradycyjnych lub starszych projektach oraz w przypadku renowacji.

Redakcja: Czym powinni kierować się inwestorzy przy wyborze stolarki otworowej do domu?

Marcin Strzelec: Najważniejsze, aby myśląc o stolarce otworowej, brać pod uwagę architekturę, bryłę, dach i elewację budynku. Co więcej, musi ona pasować nie tylko do tego, co widać na zewnątrz, lecz także do wnętrza – warto zatem już wcześniej pomyśleć o tym, jak wykończony będzie dom. Można wówczas zdecydować się na opcję z innym kolorem stolarki wewnątrz, a innym na zewnątrz. Kolejna kwestia to parametry produktu. Nie wpływają one na wizualną stronę domu, ale odczujemy je, np. przy rachunkach za ogrzewanie. Najbardziej istotny jest współczynnik przenikania ciepła. Jeśli spełnimy określone wytyczne w tym zakresie przy wymianie stolarki, możemy otrzymać dofinansowanie. Co więcej, możemy doposażyć kupowane produkty w akcesoria dodatkowe, które mogą w znacznym stopniu usprawnić codziennie funkcjonowanie. Rozwój akcesoriów do stolarki otworowej jest równie dynamiczny, jak samych bram, okien czy drzwi.

Redakcja: W jakiej kolejności dobrze jest przeprowadzać prace? Od wymiany jakich produktów warto zacząć?

Marcin Strzelec: Jeśli mowa o termomodernizacji budynku, zawsze należy rozpocząć od docieplenia budynku. Kluczowy jest tu dach, gdyż to właśnie przez niego ucieka najwięcej ciepła. Wraz z tymi pracami dobrze jest również wymienić stolarkę okienną i drzwiową, co powinno odbyć się kompleksowo (brama garażowa, okna i drzwi – najlepiej od jednego producenta). Wymiana pojedynczych elementów nie przyniesie oczekiwanego efektu, a remont rozciągnięty w czasie będzie nie tylko droższy, lecz także mniej komfortowy. Bez poprawy izolacji termicznej budynku i zastosowania dobrze dobranej stolarki wymiana instalacji oraz źródła ciepła nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Nadal będziemy zużywać dużo energii, a co za tym idzie płacić wysokie rachunki za ogrzewanie. Najpierw powinniśmy zadbać o to, aby zmniejszyć energochłonność budynku, a następnie wymienić na ekologiczne i nowoczesne stare źródło ciepła.

Podczas planowania modernizacji warto zastanowić się również nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie uzyskiwać energię ze źródeł odnawialnych (np. instalacja fotowoltaiczna, dzięki której zmniejszymy rachunki za prąd czy pompa ciepła). Przy renowacji ważne jest również przemyślenie kwestii związanych z wentylacją, gdyż może ona stać się przyczyną późniejszych problemów z zawilgoceniem powietrza, a co za tym idzie rozwojem pleśni i grzybów w domu.

Redakcja: Z jakimi benefitami wiąże się kompleksowa wymiana stolarki?

Marcin Strzelec: Kompleksowa wymiana stolarki to inwestycja, należy więc zakładać, że środki w nią włożone będą się zwracały. Zakup szczelnych i trwałych bram, okien czy drzwi wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń zimą. Ponadto zaawansowane technologiczne, energooszczędne wyroby służą konsumentom przez długie lata i nie wymagają szybkiej wymiany lub nieplanowanego serwisowania. Co więcej zakup nowej stolarki można zrealizować z dofinansowaniem, np. z programu „Czyste Powietrze” czy też zyskać oszczędności w postaci termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Stolarka wysokiej klasy pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu. A komfort cieplny podnosi poziom życia. Należy również pamiętać, że ciepłe okna, drzwi i bramy garażowe to ulga dla środowiska. Bardziej efektywne ogrzewanie budynku pozwala na mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery – dzięki temu wpływamy na nasze najbliższe otoczenie, redukując ilość smogu i wpisujemy się w globalne działania na rzecz klimatu.

Redakcja: Jakie korzyści daje możliwość połączenia okien, drzwi i bramy w systemie SMART HOME?

Marcin Strzelec: Dużo łatwiejsze sterowanie domem dzięki technologiom SMART pozwala na maksymalne wykorzystanie funkcjonalności budynku. To również wygoda wynikająca ze spokoju, który zyskujemy, mając nasze M cały czas pod kontrolą – bez względu na czas i miejsce możemy sprawdzić, czy zamknęliśmy drzwi lub nie zostawiliśmy przypadkowo uchylonych okien. Za tym idzie także bezpieczeństwo – świadomość, że dom jest odpowiednio chroniony, pozwoli nam chociażby na spokojne spędzanie urlopu. Inteligentny dom jest ponadto rozwiązaniem ekologicznym. Pozwala bowiem sterować budynkiem tak, aby maksymalnie wykorzystać, np. promienie słoneczne do ogrzania wnętrz – wystarczy, że zdalnie podniesiemy rolety. Jedyne, co ogranicza nas przy technologiach inteligentnych, to nasza wyobraźnia i potrzeby.

Redakcja: Co zrobić, aby zadbać o dobry montaż wyrobów?

Marcin Strzelec: Montaż to połowa sukcesu przy wymianie stolarki. Należy więc korzystać jedynie z wykwalifikowanych ekip monterskich, które są na bieżąco z nowymi metodami montażowymi. Nawet najlepsze bramy, okna i drzwi stracą swoje zalety, jeśli zostaną zamontowane w niewłaściwy sposób. Jak sprawdzić potencjalną firmę monterską? Najlepiej poprosić o certyfikaty potwierdzające umiejętności fachowców. Producenci stolarki często prowadzą kursy z montażu ich produktów i wystawiają odpowiednie dokumenty przeszkolonym ekipom. Sprawdzenie ekipy monterskiej to wysiłek, który wpłynie na dekady korzystania ze stolarki, warto zainwestować w to trochę czasu i uwagi.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

 

Materiał zrealizowany w ramach kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” dla Partnera Strategicznego akcji – marki WIŚNIOWSKI.

***

Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.